METROPOL
METROPOL

27 Haziran 2022

The Crown 5. Sezon Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

YAZI: RADHIKA SETH & KERRY MCDERMOTT

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

22-06/24/screenshot-mediavoguecouk-20220624-14_29_38.png

Fotoğraf: ALPE, SNAP

Özetlemek gerekirse; Netflix'in büyük bütçeli, ödüllü orijinal serisinin bir sonraki sezonunun, Prens Charles ve Prenses Diana'nın boşanmasını ve Galler Prensesi’nin 1997'deki trajik ölümünü kapsaması bekleniyor.

The Crown 5. sezonda Kraliçe'yi kim oynayacak?

Harry Potter serisindeki Dolores Umbridge rolüyle ve Vera Drake'teki Oscar adayı rolüyle tanınan Imelda Staunton, beşinci sezon için Olivia Colman'ın yerini alacak. Staunton, rolü açıklandığında yaptığı açıklamada, “The Crown'u en başından beri izlemeyi çok sevdim.” demişti. “Bir oyuncu olarak, hem Claire Foy hem de Olivia Colman'ın dizinin yaratıcısı Peter Morgan'ın senaryolarına nasıl özel ve benzersiz bir şey getirdiğini görmek bir zevkti. Böyle istisnai bir yaratıcı ekibe katılmaktan ve The Crown'u sonuna kadar götürmekten gerçekten onur duyuyorum.” 30 Temmuz 2021'de Netflix, Staunton'un sade bir fiyonklu bluz ve bir dizi inciyle karakter olarak ilk görüntüsünü yayınlamıştı. Başlığı ise basitti; "Yeni Kraliçemiz II. Elizabeth'imiz Imelda Staunton'a erken bir bakış."

22-06/24/screenshot-mediavoguecouk-20220624-14_29_51.png

Fotoğraf: Splash News

The Crown 5. sezonda başka kimler olacak?

Baz Luhrmann'ın The Great Gatsby'sinde, Steve McQueen'in Widows'unda ve Christopher Nolan'ın Tenet'inde başrol oynayan Elizabeth Debicki, The Crown'un beşinci sezonunda Emma Corrin'den Galler Prensesi Diana rolünü devralacak. Avustralyalı aktris, The Crown'un Twitter sayfasındaki bir gönderide haberle ilgili olarak “Prenses Diana'nın ruhu, sözleri ve eylemleri pek çok kişinin kalbinde yaşıyor. Birinci bölümden itibaren kesinlikle bağımlısı olduğum bu diziye katılmak benim için gerçek bir ayrıcalık ve onurdur.” diyerek düşüncelerini açıklıyor.  

Ek olarak Lesley Manville, Helena Bonham Carter ve Vanessa Kirby'nin rollerini devralarak George VI'nın küçük kızı olarak Prenses Margaret’e hayat verecek. Manville, Netflix aracılığıyla “Prenses Margaret'i oynama konusunda daha mutlu olamazdım.” sözleriyle açıklama yapıyor. “İki müthiş oyuncunun ardından gerçekten kimseyi hayal kırıklığına uğratmak istemiyorum. Ayrıca sevgili arkadaşım Imelda Staunton ile kardeşi oynamak keyiften başka bir şey olmayacak.” Manville, en çok 2018'deki Phantom Thread'de Daniel Day-Lewis’le oynadığı, Oscar ve BAFTA'ya aday gösterilen rolüyle hatırlanıyor.

22-06/24/screenshot-mediavoguecouk-20220624-14_30_03.png

Fotoğraf: Netflix

Prens Philip'e gelince, Games of Thrones’ta rol alan Jonathan Pryce, The Crown'un son Edinburgh Dükü olacak. 74 yaşındaki Galli oyuncu, Netflix'in The Two Popes filmindeki rolüyle 2020 Akademi Ödülleri'nde En İyi Erkek Oyuncu dalında ilk adaylığını kazanmıştı. Pryce, haberle ilgili olarak, “The Two Popes'u yaparken edindiğim olumlu deneyim, bana Prens Philip'i oynamanın ürkütücü ihtimalinin üstesinden gelme konusunda güven verdi.” diyor.

Camilla Parker Bowles rolünde Olivia Williams, John Major rolünde Jonny Lee Miller, Diana'nın erkek arkadaşı Dodi Fayed rolünde Khalid Abdalla, babası Mohamed Al-Fayed rolünde Salim Daw, Diana'nın Fayed'den önceki partneri Hasnat Khan rolünde Hümayun Saeed, Tony ve Cherie Blair olarak ise Bertie Carvel ve Lydia Leonard rol alacak.

Prens William ve Prens Harry, The Crown 5. sezonda yer alacak mı?

Evet; Variety'ye göre her iki Prens de beşinci sezonda yer alacak ve genç William'ı Dominic West'in oğlu Senan West canlandıracak. William ve Harry, anneleri 1997'de öldüğünde sırasıyla 15 ve 12 yaşındaydılar. Harry, Ludgrove isimli okulunda basından büyük ölçüde korunurken, William'ın Diana'nın sansasyonel Panorama röportajının kapsamı ile mücadele ettiği bildirildi. Peter Morgan'ın Diana'nın medyayla olan ilişkisinin büyük oğluyla olan ilişkisine getirdiği yükü vurgulayıp vurgulayamayacağı ise henüz belli değil.

22-06/24/screenshot-mediavoguecouk-20220624-14_30_15.png

Fotoğraf: Netflix

The Crown 5. sezonda hangi zaman dilimi ele alınacak?

Bugüne kadar, The Crown'un her sezonu yaklaşık olarak on yıla yayılmıştı. Bunu akılda tutarak, beşinci sezon 90'ların başında başlayıp 2000’lerin başlarında sona erebilir. Morgan yaptığı açıklamada, Staunton'un The Crown'u 21. yüzyıla taşıyacağını söyleyerek bu döneme atıfta bulundu.

Söz konusu on yıl, birçok olay nedeniyle Kraliçe için özellikle çalkantılı geçmişti. 1992'de, tahta geçişinin 40. yıldönümünde, o yılı “annus horribilis” olarak nitelendirdiği bir konuşma yaptı. Üç çocuğunun evliliğinin çöküşünü gördü; Prens Andrew ve Sarah Ferguson'un Mart ayında ayrılması, Prenses Anne'in Mark Phillips'ten boşanmasının Nisan ayında sonuçlanması ve Prens Charles ile Prenses Diana'nın ayrılıklarının Aralık ayında duyurulması. Ayrıca Windsor Kalesi'nde çıkan ve sonunda Kraliçe'nin geliri üzerinden vergi ödemesine ve restorasyonun finanse edilmesine yardımcı olmak için Buckingham Sarayı'nı halka açmasına yol açan bir yangın kazası da yaşandı.

26 Ekim 2021'de, Prenses Diana'nın Kasım 1995'teki meşhur Panorama röportajının, beşinci sezonun tüm bölümünün odak noktası olabileceği bildirildi. Neredeyse bir saat süren programda, BBC'den Martin Bashir'e Prens Charles ile olan ilişkisini ve “bu evlilikte üçümüz vardık” inancını anlattı. Netflix ise bu haberi henüz doğrulamadı.

Prens Charles ve Prenses Diana'nın 1996'daki nihai boşanması ve Galler Prensesi’nin 1997'de bir araba kazasında trajik ölümü, muhtemelen beşinci sezonda yer alacak. Morgan, Helen Mirren'in kazanın ardından halkın kederiyle başa çıkmak için mücadele eden hükümdar olarak oynadığı 2006'daki The Queen'in senaryosunu yazmıştı ve yine tanıdık bir zeminde ilerleyebilir. Diğer kayda değer olaylar arasında Kraliçe'nin 1997'deki altın evlilik yıldönümü, 2002'de Prenses Margaret ve Kraliçe Anne'in ölümleri ve 2002 Altın Jübile yer alıyor. Kraliyet hayranlarının umduğu başka bir hikaye daha var. O da Prens William'ın 2001 yılında St Andrews Üniversitesi'nde okurken Kate Middleton ile ilk karşılaşması.

The Crown 5. sezondaki kostümler nasıl olacak?

Üçüncü sezondan beri oyuncu kadrosunun kostümlerinden sorumlu olan Emmy ödüllü kostüm tasarımcısı Amy Roberts, tekrar geri dönecek. Setteki fotoğraflarda, yeşil bir mayo ve beyaz şortla denizde yürüyen, güçlü omuzlu çiçekli bir elbise giyen ve haki renkli iki parçalı kıyafetiyle İspanyol kırsalında yürüyen Diana olarak Debicki karşımıza çıkıyor. Önceki sezonlarda olduğu gibi görünümlerin çoğu, birebir kopyalardan ziyade Diana'nın orijinal kıyafetlerinden ilham alıyor.

The Crown 5. sezon ne zaman yayınlanacak?

25 Eylül 2021'de Netflix, beşinci sezonun Kasım 2022'de geleceğini duyurdu. Ayrıca, Imelda Staunton'un gösteri setinde, arkasında Kraliçe II. Elizabeth rolünde Claire Foy ve Olivia Colman'ın portreleriyle bir masada oturduğu videosunu yayınladı. Bu videoda Staunton, “Kraliçe Elizabeth rolünü iki seçkin aktristen miras aldığım için çok mutluyum.” diyor.

The Crown'un 6. sezonu olacak mı?

Evet, Morgan daha önce beşinci sezonun The Crown'un son sezonu olacağını açıklamıştı ancak daha sonra fikrini değiştirerek The Crown’un 6. sezonuyla devam edeceğini doğruladı. Morgan, "Beşinci sezonun hikayelerini tartışmaya başladığımızda, hikayenin zenginliği ve karmaşıklığının hakkını vermek için orijinal plana geri dönmemiz ve altı sezon çekmemiz gerektiği kısa sürede anlaşıldı." açıklamasında bulunuyor. Gösterinin hayranları ise bu durumdan kesinlikle şikayetçi değil.

The Crown 5. sezon yayınlanmadan önce kendimi nasıl eğlendirmeliyim?

Yukarıda bahsedildiği gibi, 2006'daki The Queen, The Crown'un yeni sezonuna benzer bir zemini kapsıyor ve aynı zamanda dizinin yaratıcısının imzasını taşıyor. Öte yandan Pablo Larraín'in Spencer'ı, çökmekte olan evliliğini bırakmaya karar verdiği noktada Prenses Diana rolünde Kristen Stewart'ı izlememizi sağlıyor.

Kraliyet biyografileri açısından Sally Bedell Smith'in Elizabeth: The Queen'i, 2. Elizabeth’in saltanatının birçok iniş ve çıkışları hakkında bilgiler içerirken, Tina Brown'ın The Diana Chronicles'ı, Galler Prensesi'nin Althorp'tan Paris Ritz'deki o kader gecesine kadar olan hayatını inceliyor.

ETİKETLER: THE CROWN , THE CROWN 5.SEZON , TELEVİZYON , NETFLİX