03 Ekim 2021

Giysilerinizi Kiralamak Gerçekten Sürdürülebilir mi?

YAZI: EMİLY CHAN

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

21-09/28/zghertner_chloexvogue_0521_40636_v1_39l.png

Fotoğraf: Zoe Ghertner

Hepimiz gardıroplarımızın mümkün olduğunca çevre dostu olması için çalışıyoruz. Kiralama modası da bu sebeple son yıllarda yükselişte. Ancak Haziran ayında Finlandiya'da yayınlanan araştırma, kiralamanın aslında daha sürdürülebilir bir seçenek olup olmadığı konusunda şüphe uyandırdı. Bu çalışma, bir kot pantolon satın alıp çöpe atmanın gezegen için kiralamaktan daha iyi olabileceğini öne sürüyor.

Peki neden? Cevap aslında taşımayla ilgili. Çalışma, kiralayan kişinin kot pantolonları toplamak için 2 km gideceğini varsaysa da, şu anda çoğu kiralama şirketi tarafından kullanılmayan bir model bu. Ancak giysileri gönderirken ortaya çıkan CO2 emisyonları ve ilgili tüm kuru temizleme işlemleri hakkında bazı sorular gündeme getiriliyordu. Şimdi ise Rent the Runway, yaptığı araştırmayla insanların yeni satın almak yerine kiralama yaptıklarında önemli çevresel tasarruflar olduğunu gösteren yeni veriler yayınladı. Araştırmayı yürütmek için üçüncü taraf danışmanlar Green Story ve SgT ile birlikte çalışan ABD şirketi, kiralama modelinin 2010'dan bu yana 1,3 milyon yeni giysi üretiminin yerini aldığını ve bunun 67 milyon galon su, 98.6 milyon kWh tasarruf sağladığını tahmin ediyor.

21-09/28/renttherunway_228459473_413652566737121_7658939776257721554_n.jpg

@renttherunway

Rent the Runway'in başkanı ve operasyon direktörü Anushka Salinas, Vogue'a; “Bu çalışma aracılığıyla öğrendiklerimiz gerçekten cesaret vericiydi ve her zaman doğru olduğuna inandığımız şeyle uyumluydu.” diyor. “Bu çalışma, kiralamanın satın almaya kıyasla daha küçük bir çevresel ayak izine sahip olduğunu gerçekten kanıtladı; daha akıllıca bir seçim ve giyinmenin daha bilinçli bir yolu."

Rent the Runway, yeni bir giysi satın almanın çevresel etkisini bir giysi kiralamakla karşılaştırdı. Veriler, müşterilerin şirketten bir parça kiraladıktan sonra doldurdukları anketlere dayanıyordu. Rent the Runway, kiralık giysi başına ortalama olarak, yeni satın almaya kıyasla su kullanımında yüzde 24, enerji kullanımında yüzde altı ve CO2 emisyonlarında yüzde üç azalma tahmin ediyor. Bu rakamların bazıları nispeten mütevazı görünse de, kiralama sonucunda üretilmeyen giysilerden kaynaklanan çevresel tasarrufları hesaba katmadığını belirtmekte fayda var.

“Tahminimizde çok muhafazakar davrandık. Bu, operasyonlarımızda oluşturmaya ve iyileştirmeye devam edeceğimiz temel noktalar.” diye açıklıyor Salinas. Tahmin edebileceğiniz gibi, bazı kiralama kategorileri çevresel açıdan daha iyi. Bir kez satın alıp tekrar tekrar giyeceğiniz bir kot pantolon veya bir palto yerine özel bir gün için bir elbise kiralamak daha mantıklı.

21-09/28/renttherunway_234489668_963446957771400_8230661391558078715_n.jpg

@renttherunway

Genel olarak, araştırma umut verici, ancak kiralama söz konusu olduğunda hala ihtiyaç duyulan düşünceli yaklaşımı vurgulamaya devam etmekte fayda var. Tabii ki, dolabınızda zaten var olanı giymek, nihayetinde en sürdürülebilir seçim olarak karşımıza duruyor. New Standard Institute direktörü Maxine Bédat, “Kiralama, sürdürülebilirlikle eş anlamlı değildir.” diyor. "Moda endüstrisi, trendlerin kullanılıp atılabilirliğini ve giyimle tek kullanımlık bir ilişkiyi zorlamayı ele almazsa, bu feci yolda kalmaya devam edeceğiz."

Rent the Runway bunun çözümün bir parçası olduğunu savunuyor, ancak hala yapılması gereken işler olduğunu kabul ediyor - bu nedenle modelini geliştirmeye devam ediyor ve son zamanlarda yeniden satışı da kendi sitesine entegre ediyor. “Abonelerimiz bize yüzde 89'unun Rent the Runway'de bize katılmadan önce aldığından daha az kıyafet aldığını söylüyor; bu davranış daha az tüketim yaratıyor.” diye bitiriyor Salinas. “Şirket olarak yapabileceğimiz en önemli şey, kadınları aynı giysiyi daha fazla giymeye teşvik etmeye devam etmek, bu da modelimiz aracılığıyla kolay hale geliyor ve ürünlerin ömrünü uzatıyor.”

ETİKETLER: SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK , SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA , MODA