METROPOL
METROPOL

06 Eylül 2021

Venedik Film Festivali’nin İhtişamını Yansıtan 17 Vintage Fotoğraf

DERLEYEN: DENİZ MİRAY PETRİNİ

brigitte bardot

Yönetmen Federico Fellini, eserinin saygın bir yarışma tarafından kabul edilmesinin ardından şu sözleri söylemişti; “Venedik Film Festivali tıpkı bir final sınavını geçmek gibiydi.”

İlk kez 1923 yılında düzenlenen festival 19.yüzyılda bir sanat sergisinden dönüşen en eski organizasyonlardan biri. Geleneksel olarak Lido Adası’nda düzenlenen Venedik Film Festivali sinematografik prestijin sembolü Altın Aslan’ı almak için yarışan pek çok isim ve filme ev sahipliği yaptı.

Cannes Film Festivali ve Berlin Film Festivali dahil olmak üzere üç büyükler arasında yer alan Venedik Film Festivali tıpkı Cannes gibi yıldızları ağırlarken Berlin Film Festivali’nin de auteurist yaklaşımına sahip. Ayrıca gişe rekorları kıran filmler dışında İtalyan sinemasına verdiği destekle kendini ayrıştırmayı başarıyor.

Etkinlik aynı zamanda On The Waterfront filminde harika bir oyunculuk sergileyen Marlon Brando’nun ses getirişinden, Eyes Wide Shut’ın Stanley Kubrick’in vefatından sonra gösterime girmesine pek çok önemli ana sahip.

2012 yılında ise Venedik Film Festivali herkesin izleyebilmesi adına filmlerin çevrimiçi gösterimine başladı. Bu yıl Venedik Film Festivali 78’inci kez kapılarını açarken Diana Dors’un gondol keyfinden Elizabeth Taylor’ın kutlama anlarına 17 vintage fotoğrafla kısa bir tura çıkıyoruz.

 

ETİKETLER: 78. VENEDİK FİLM FESTİVALİ , FOTOĞRAF , ÜNLÜLER