METROPOL
METROPOL

02 Şubat 2021

Haftanın Çevrimiçi Etkinlikleri

EDİTÖR: ILGAZ GÖKIRMAKLI

 Online film seçkilerinden, canlı konserlere  haftayı sanatla değerlendirmek isteyenlere öne çıkan etkinlikleri seçtik.

İKSVBORUSAN SANAT

Borusan Klasik, Şubat ayına yıldız sanatçı Camille Thomas’ı ağırladığı canlı konser yayını ile başlıyor. 4 Şubat Perşembe saat 14.00’te BİFO’nun onursal şefi Gürer Aykal yönetimiyle Borusan Klasik’te dinleyicilere sunulacak konserde, Thomas, 1730 yılına ait bir Stradivarius ile Robert Schumann’ın konçerto repertuvarına kazandırdığı nadir incilerden biri olan La minör Konçerto’sunu seslendirecek.

4 Şubat Perşembe günü saat 14.00’te yayınlanacak konser öncesinde, saat 13.40’ta Aydın Büke ve Serhan Bali müzik üzerine söyleşileriyle dinleyicilerle bir araya gelecek.

Çevrimiçi video platformu borusansanat.tv ise keman virtüözü Midori’yi ağırlayacak. dünyanın en başarılı kemancılarından biri olarak kabul edilen Midori’ye hem senfonik hem de opera yapıtlarını kapsayan geniş repertuvarı ile kendi neslinin en yetenekli sanatçılarından biri kabul edilen Nayden Todorov yönetimindeki BİFO eşlik edecek. Konser yayını 7 Şubat Pazar günü 11.30’da müzikseverle buluşacak.

İKSVARTER

Arter'den Çevrimiçi Etkinlikler

Arter’in çevrimiçi yorumlama etkinlikleri, 4 Şubat Perşembe günü saat 19:00’da Gökcisimleri Üzerine sergisi bağlamında gerçekleşecek “Mekânda Cisimler” başlıklı söyleşiyle devam ediyor. Serginin küratörü Kevser Güler ile Arter’in Teknik Yapım Yöneticisi mimar Duygu Doğan, “Mekânda Cisimler” söyleşisinde serginin kavramsal çerçevesini mekânsal yerleşim bağlamında ele alacaklar. Katılımın ücretsiz olduğu etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgiye Arter’in internet sitesinden ulaşılabilir.

Ólafur Arnalds’tan Özel Konser

2000’lerin ikinci yarısı itibariyle yükselerek dünyanın en büyük salonlarını hıncahınç dolduran neo-klasik müzik hareketinin İzlandalı süperstarı Ólafur Arnalds, Iceland Airwaves festivalindeki performansıyla dinleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. Klasik müziği, post-rock, pop, caz ve elektronik müzik unsurlarıyla ele aldığı besteleriyle adeta sihirler yaratan sanatçı 12 Şubat’ta PSM Online seyircisine özel 30 dakikalık unutulmaz bir performans ile izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

İKSVİKSV

İstanbul Film Festivali’nin Şubat Seçkisi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film yeni seçkisi 5-28 Şubat tarihlerinde dijital ortamda izleyiciyle buluşuyor. 

İstanbul Film Festivali’nin Şubat Seçkisi, prömiyerlerini Tallinn, Venedik, Berlin, Manchester, Cannes, Sundance film festivallerinde yapmış 12 filmden oluşuyor ve gösterimler filmonline.iksv.org adresinden çevrimiçi olarak gerçekleştiriliyor. Seçkide Filmekimi Galaları'ndan yapımlar, Hasan Söylemez'in Sahra Çölü belgeseli Tenere, kült film Şarküteri ve Yunanistan'ın Oscar adayı Elmalar da yer alıyor.

Gösterimler 5 Şubat gecesi 21.00'de başlayacak.

YeniPerform Şubat Ayı Gösterimleri

Türkiye’nin ilk dijital sahnesi YeniPerform, Şubat ayında Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar, House of Hundred (Yüzyılın Evi) ve Beyaz Kanatlar oyunlarını izleyici ile buluşturacak. Ferdi Çetin’in yazdığı Yeşim Özsoy’un yönettiği ve Kübra Balcan, Yaman Ceri, Meral Çetinkaya, Banu Fotocan, Ahmet Ayaz Yılmaz’ın yer aldığı oyun bir kadının daha önce hiç gerçekleşmemiş bir aile yemeğini hayal etmesi üzerine odaklanıyor. Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar, 5, 19 ve 26 Şubat tarihlerinde izlenebilecek.

Ferdi Çetin ve Yeşim Özsoy’un yazdığı Yeşim Özsoy’un tek kişilik performansı House of Hundred ise yarı otobiyografik, gerçek ile kurgunun iç içe geçtiği Özsoy’un kendi kişisel tarihinden yola çıkarak oluşturduğu hikayelerden oluşuyor. Oyun, 12 Şubat Cuma akşamı dijital sahnede olacak.

 

 

ETİKETLER: BORUSAN SANAT , İKSV , ARTER , ZORLU PSM