09 Haziran 2018

Yeni Nesil Oyuncaklar

YAZI: RAYKA KUMRU

18-06/06/1217-al-seto02-01-1528290256.jpg

Fotoğraf: Joanna McClure

Kegel kaslarını güçlendiren seks oyuncakları, uyarıcı orgazmik jeller ve dahası… Bu yeni nesil ürünler, yalnızca etkileri değil tasarımlarıyla da ayrıcalıklı. Seksolog Rayka Kumru, bu ürünlerin hazza ve orgazma nasıl katkı sağlayabileceklerini yazdı.

Kadın cinselliğiyle ilgili yapılan en son araştırmalar, orgazm olmayı en çok etkileyen faktörün anda kalabilmek olduğunu gösteriyor. Beyin, anda kalabilmek için bazen değişikliklere, yeni heyecanlara ihtiyaç duyabiliyor. Yeni bir iç giyim parçası, yeni saç rengi, yeni koku ya da yeni bir his bile olabilir bu... Orgazm ya da değil, bedenin güzel hissetmesi için “olacak mı?” sorusundan daha önemli bir soru sorulması gerekiyor: “Neden olmasın?”

Hazzın önünde duran engellerden en büyüğü, bedenimiz, cinsel işlev ve bedensel s üreçler hakkındaki bilgi eksikliği. Cinsellik üzerine doktora yapmış Emily Nagoski’nin yazdığı ve New York Times En Çok Satanlar listesine giren Come As You Are/Olduğun Gibi Gel, kadın cinselliği, haz ve orgazmla ilgili en yeni bulguları paylaşırken, mevzuya ve anatomiye dair var olan mitleri de yıkıyor. Herkesin başucunda olması şart yapıtlardan biri.

18-06/06/come-as-you-are-9781476762098_hr-1528290025.jpg

Kitap sayfalarından bedenimize doğru yönelirsek, kadın cinsel sağlığı ve haz sisteminin merkezinde yer alan bir kas grubundan bahsetmekte fayda var: Kegel kasları (pelvik taban kasları). Bu kaslar oturduğunuz yerde, dışarıdan kimsenin anlayamayacağı biçimde çalıştırılabiliyor. Şık egzersiz aletlerinden ilham alan Chakrubs’ın kristal yoni yumurtaları ve teknolojiyle desteklenen Elvie pelvik taban kas çalıştırıcısı, yenilikçi seks oyuncaklarına ideal birer örnek.

Vajina içine yerleştirilen kas egzersiz aletleri, bu bölgedeki kasların daha güçlü sıkılıp bırakılmasına vesile oluyor. Neden mi önemli? Orgazm esnasında vajinanın içindeki kaslar (onlara bağlı diğer kas gruplarıyla beraber) kasılıp gevşiyor. Kegel kasları ne kadar güçlüyse, orgazmın şiddeti de o kadar artıyor. Bu kaslar aynı zamanda seks esnasında da sıkılıp bırakılabiliyor. Kegel kaslarının güçlü olması, vajinal doğum yapacak kişilerin doğum süreçlerine, doğum sonrasında ve ilerleyen yaşlarda idrar kaçırma gibi durumların azalmasına da destek oluyor.

18-06/06/durex-intense-orgasmic-gel-10ml-1528291849.jpg

Bu bahsettiğimiz kasların arasında, tüm ihtişamıyla duran klitorise geldi sıra… Çoğu kadın orgazmı birleşme sırasında değil, klitoral uyarılmayla deneyimliyor. Bedenin içindeki kısmı seks sırasında uyarılabilen ve birçok kadın için ciddi bir haz kaynağı olan klitorisin, bedenin dışarıdan görünen kısmı için geliştirilmiş bir ürün de var: “Herkes için Orgazm” mottosuyla işe koyulan Durex’in ilk kez kadınlara yönelik geliştirdiği orgazmik jel, Intense.

En az bir yüz kreminden beklenildiği kadar yumuşak dokusuyla çanta boyu, şık bir mor tüpte sunulan bu sihirli jelin klitoral uyarılmayı kolaylaştırması için birkaç damlası yeterli. Durex’in Intense serisinde, üstü bu uyarıcı jelle kaplı prezervatifler de var. Klitorisin ne kadar hassas bir organ olduğunu göz önünde bulundurursak, fiziksel uyarılma esnasında sürtünmeyi önlemek ve hareketleri pürüzsüzleştirmek için de kullanılabilirler. Intense serisindeki ürünler, sağladığı ısı ve soğukluk hisleriyle de bedene ve partnerlere farklı hisler yaşatmayı hedefliyor.

Sansasyon ve seksin buluşma noktası seks oyuncaklarına geri dönersek We-Vibe vibratörler, hem bireysel olarak hem partnerle birleşme esnası nda kullanılabilir. Vajinanın girişine ve birleşme sırasında partnere vibrasyon sağlarken, bir yandan da klitoral uyarılmayı destekliyor. Kaldı ki, birçok kadın için haz dendiği zaman ilk sırada gelen klitorise direkt etki etmesi, We-Vibe’ı ayrıcalıklı yapan sebeplerden bir diğeri.

Ve son olarak moda, şıklık ve aksesuar tutkunları için gündelik hayatta kolyeye, evde vibratöre dönüşen Vesper by Crave’i takdim edelim. Tasarım, en çok seks sırasında klitoral stimülasyon sağlamak için kullanılan sessiz vibratörlerden. Alçak, orta, yüksek ve nabız atışı gibi dört farklı ayara sahip vibratör, usb kablosuyla sarj edilebiliyor.

ETİKETLER: CİNSELLİK , SEKS , CİNSEL SAĞLIK