15 Haziran 2019

Tatilde Diyet Mümkün mü?

YAZI: DİLARA KOÇAK

 lemonade

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Bu soru benim de çok sık karşılaştığım sorular arasında. Bir de bunun "Ne yani tatilde istediğimi yiyemeyecek miyim?" olanı var. Aslında cevap çok basit; diyet kısa süreli bir maraton değil, bir yaşam tarzıdır. Yani elbette tatilde diyette olur, diyette dondurma da yenir.

Tatilde özellikle yaz aylarında diyet yapmanın zor olduğunu çok iyi biliyorum. Konu yaz lezzetleri olunca ipin ucu kaçabiliyor değil mi? Yaz lezzetleri denilince ilk akla gelenler haşlanmış süt mısırı, patates kızartması, limonata, dondurma, midye dolma ve soğuk içecekler. Sağlıklı beslenmede yasak yok her besine yer var işin sihri porsiyon kontrolünde.

Peki yaz lezzetlerini tüketirken nelere dikkat edelim?

lemonade

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Süt mısırı

Yazın gelmesiyle parklarda ve sahillerde daha sık görür olduk mısır arabalarını. Canınız istiyorsa bir koçan haşlanmış mısır tüketebilirsiniz; yalnız bir koçanın, yani 100 gram haşlanmış mısırın ortalama 96 kalori olduğunu ve yaklaşık olarak 2 dilim ekmeğe eşit olduğunu hatırlatmakta fayda var. Çoğu zaman bardakta tüketilen mısırlara bolca yağ, tuz, ketçap ve mayonez gibi sosların ilave edildiğini görüyorum. Her yaptığınız eklemeyle beraber mısırın kalorisini artırdığınızı unutmayın. Mümkünse koçan halinde olanlardan tercih edin, yemek için oyalanırken tokluk sinyalleri de salgılanmış olur.

Peki ya patates kızartması?

Patates kızartması içinde durum aynı 1 porsiyon patates kızartmasının ortalama 250 kalori olduğunu varsayarsak yine beraberinde tüketilen soslarla kalorisi 300-350 arasında değişiyor. O yüzden tercihinizin fırında yapılmış patatesten yana olması fazladan yağ almanızın önüne geçer. Ayrıca midenizdeki rahatsızlığı önlemeye yardımcı olur ve fazladan enerji almanızı engeller.

Kaç tane midye dolma?

Plajlarının vazgeçilmezlerinden biri de midye dolma, özellikle yaz aylarında en çok tercih edilen yiyecekler arasında. Ağır metal riskini de göz önünde bulundurursak çok sık yemenizi tavsiye etmem. 1 adet midye dolmanın yaklaşık olarak 25-30 kalori olduğunu varsayarsak sezon boyunca birkaç defa ve 3-4 adeti geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz.

Limonata ve soğuk kahveler

Serinlemek için akla gelen seçenekler arasında şüphesiz limonata ve soğuk kahveler yer alıyor. Peki limonatanızı şeker yerine bal ile tatlandırsanız nasıl olur? Ben denedim çok lezzetli oluyor. Limonata midemi rahatsız ediyor diyenleriniz varsa, içeriğindeki eklenti şeker buna sebep olmuş olabilir. Bir de limonatayı böyle deneyin; bir limonun suyunu sıkıp buz kalıplarına dökün ve buzlukta doldurun. Bir su bardağı suya buz kalıplarını ekleyip içine bir tatlı kaşığı bal ekleyip taze naneler ile lezzet verebilirsiniz. Bir diğer en çok tercih edilen içecek ise soğuk kahve. İçeceğiniz bir soğuk kahve ile 100-120 kalori de alabilirsiniz 500 kalori de desem ne düşünürsünüz? 500 kalori dediklerim genellikle kremalı ve bol şeker içeriği olan kahveler. Evde veya dışarda yağsız sütle hazırlanmış şekersiz ve kremasız bir sütlü kahve ile yaklaşık olarak 100-120 kalori alırken serinlemenizde pekala mümkün.

Diyet yapmaya vaktiniz yok mu?

ETİKETLER: DİLARA KOÇAK , DİYET