03 Şubat 2018

Şubat Ayında Hangi Sebze ve Meyveleri Tüketmeli?

YAZI: DİLARA KOÇAK

Bahar görünümlü bir şubat ayı yaşasak da bu ayın meyve ve sebzeleri bol C vitamini, antioksidan ve lif içeriyor. Dengesiz havalarda daha güçlü bir bağışıklık sistemi için şubat ayının meyve ve sebzelerini sofranızdan eksik etmeyin. İşte şubat ayında güvenle tüketebileceğiniz sebze ve meyveleri ve benim iki favori besinim….

Şubat ayı sebzeleri

Kereviz, pırasa, karnabahar, ıspanak, lahana, marul, roka, biberiye, nane, maydanoz, tere, brüksel lahanası, pazı, havuç, şalgam, pancar

Şubat ayı meyveleri

Mandalina, portakal, elma, armut, yerli muz, ayva, nar

 Pancar

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Pancar

Pancar, ıspanakgiller familyasından otsu bir bitkidir. Kırmızı pancarın yaprakları kahverengimsi kızıl renkte, kökleri genellikle küre şeklinde, şeker pancarına göre küçük, dışı grimsi kırmızı içi ise kan kırmızısıdır. Vitamin ve mineral içeriği oldukça iyi olan pancar, potasyum, magnezyum ve çinko minerallerini, A, B6, C vitamini ve folik asit gibi vitaminleri ve lif içeriyor. Pancarın jem kalorisi düşük, hem daha uzun süre tokluk hissi veriyor. Lif içeriğiyle sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olan pancar, metabolizma dostu bir sebze.

Nasıl tüketelim?

Pancar denilince aklımıza ilk şeker pancarı geliyor olsa da aslında kırmızı pancarın yemeği, salatası ve turşusunu yapabilirsiniz. Pancarlı humus ve mercimek çorbasını deneyebilirsiniz.

Muz 

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Muz

Muzlar doğanın doğal yollarla paketlediği taşınabilir sağlıklı atıştırmalıklardır. Lif, B grubu vitaminleri ve potasyum içerirler. Enerjinizi ve kas fonksiyonlarınızı ayakta tutmaya yardımcı olurlar. İçerdiği potasyumla vücutta ödemin dengelenmesine yardımcı olur, aynı zamanda uykuya geçişi kolaylaştıran besinlerden biridir.

Nasıl Tüketelim?

Muzlar genelde egzersiz öncesi ve sonrası çekici gelir. Muzu bir bardak yarım yağlı süt ile veya yoğurdunuzla beraber tüketirseniz liflerin ve proteinlerin enerji verici birlikteliğinden de yararlanabilirsiniz. Üzerine tarçın ve yulaf  ekleyerek bu ikilileri güne iyi başlarken için iyi bir kahvaltı seçeneği olarak da değerlendirebilirsiniz.

ETİKETLER: DİLARA KOÇAK , SAĞLIK , MEVSİM SEBZELERİ , MEVSİM MEYVELERİ