24 Ocak 2019

Sağlıklı Yaşamın Bodyism Hali

YAZI: KONCA AYKAN

bodyism

"Kendine iyi davran" felsefesiyle yola çıkan Bodyism, vücudunuzda gerçekleşecek değişimin önce zihinden başladığını savunan ve sağlıklı yaşamı multi-disipliner bir açıdan ele alan bütüncül bir yaklaşım... Vücudunuzu terbiye etmenin de ötesinde, gıda takviyeleriyle daha dingin ve sakin bir vücut mekanizmasına sahip olmanızı amaçlayan Bodyism, spor rutininden çok, ruhani ve içsel bir yolculuk niteliğinde. Yurt dışında popülaritesi gitgide artan ve meraklısını anında etkisi altına alan Bodyism stüdyolarının adını ilerleyen zamanlarda daha çok duyacağınız kesin. Vogue Türkiye Moda Direktörü Konca Aykan da kızının doğumunun ardından hareketsiz geçirdiği 8 aydan sonra, Londra'da tanıştığı Bodyism felsefesini anlattı.

bodyism

Hamilelik süreci ve doğumun ardından 8 ayımı yalnızca kızıma adadım, egzersizden uzak kaldım. Hatta egzersizi bırakın, kendimi kruvasanlara verdim. Ta ki geçtiğimiz hafta sonuna dek…

İşine son derece hakim, sorularınızın tüm cevaplarına sahip, empatisi yüksek eğitmen Matt Boven ile Bodyism’i keşfetmek, aylardan sonra egzersize ve sağlıklı yaşam düzenine dönmek üzere Notting Hill’daki merkezde aldım soluğu. Bodyism, 2006 yılında Avustralyalı James Duigan tarafından yaratılan ve ilk kez Londra’da uygulanan bir felsefe. Beslenme, uyku, egzersiz ve zihin üzerine kurulu. Kasların uzunluğunu, esnekliğini sağlamak ve korumak, vücuda faydalı besinler tüketmek, huzurlu uykunuzda gerçekten dinlenmek için destek oluyor size ve kısa süreli değil, uzun süreli yaşam kalitesinde iyileşme sağlıyor.

bodyism

Bu butik spor merkezine girer girmez, kendinizi sağlıklı yaşamın bir parçası gibi hissediyorsunuz. Matt ile ilk günkü dersim harika bir deneyimdi! Kaslarımı uzatmak, esnemek, vücut ağırlığımı kullanarak kısa kardiyolar ve elastik bir bandın içinde eğlenceli yengeç yürüyüşü yapmak derken, sıra esnemeye geldiğinde bir saatin nasıl geçtiğini anlamadım bile. Matt, dersten sonra vitaminlerle dolu, vegan ve glutensiz lezzetli shake’imi ikram etti, elimde içeceğimle arşınladığım Londra sokaklarından evime dönerken artık yeni bir bendim. Ayaklarım daha hafif, sırtım daha dikti; kendimi çok daha güçlü hissettim. Sadece bir dersten sonra böyle hissetmek mümkün mü!

bodyism

Ertesi gün, yani Pazar sabahı, inanılması güç ama gerçek, hayatımda ilk defa neredeyse koşarak bir grup kickboxing dersine girdim. Kickboxing, vücudu esnetiyor, güçlendiriyor, dengeliyor ve koordinasyonu artırıyor. Açıkçası ilk etapta el-ayak, sağ-sol koordinasyonunu sağlamak bana zor geldi, fakat işin enerjisine öylesine kapıldım ki, stres olmak bir yana hareketleri elimden geldiğince yapmaya çalışırken ve bununla eğlenirken buldum kendimi. Bizi her gün egzersize geri çağıran o his de, onu deneyimlerken eğlenmek ve sonrasında kendini yenilenmiş ve gururlu hissetmek değil mi!...

Tam dozunda bir disiplin ve sempatiyle öğrencilerine son derece destek olan eğitmen Nathan, tek bir grup derste, sağlığı için çaba göstermekten mutlu ve azimli diğer insanlarla birlikte, beni kökten değiştirmeye devam ediyordu.

bodyism

Dersten önce, birlikte shake içtiğim Bodyism’in CEO’su Nathalie Schyllert, geceleri uykumu iyi alabilmem için Pure Serenity; gündüzleri enerjimi korumak ve verimi artırmak için bol proteinli Excellence takviyelerini verdi ve farklı dersleri deneyimleyebilmem için iki haftalık bir program hazırladı bana. 

Yeni Bodyism derslerini tecrübe etmek için hafta sonunu iple çekiyorum! Takviyelerden mi, yoksa çok yeni de olsa egzersiz yapmaya döndüğüm için mi, bilmiyorum; geceleri çok daha sağlıklı ve derin uyumaya başladım. Uykularımın tatlı kızımın sesiyle bölünmesine rağmen…

ETİKETLER: BODYİSM

İlgili Başlıklar