21 Ocak 2017

Saat Başı 2 Dakika Egzersizi

YAZI: DİLARA KOÇAK

izabel goulart

Fotoğraf: @izabelgoulart

Özellikle kış aylarında soğuk havalarında etkisiyle hareket edenlerin sayısının azaldığını biliyorum. Hareketsiz yaşamın sağlığımıza ne gibi etkileri olduğunu hepimiz az çok biliyoruz. Erken ölüm, diyabet, obezite, kalp hastalıkları… Bunların hepsinin bir sebebi de hareketsizlik, birçoğumuz masa başı işlerde çalışıyoruz, yoğun geçen günlerden sonra egzersize vakit ayıramıyoruz.

Sizi her saat başı sizi oturduğunuz yerden kaldıracak yeni bir araştırmadan söz edeceğim: Bu araştırma hayatımızdaki çok küçük değişikliklerin bile bizi etkilediğinin güzel bir kanıtı.

Saat başı 2 dakika egzersiz ömrü uzatıyor

Utah Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre her saat sadece 2 dakikalık düşük yoğunluklu egzersiz yapanların erken ölüm riski %33 oranında azalıyor… Masanızdan veya evdeki koltuğunuzdan kalkıp her saat başı 2 dakika yürümek, bahçe işleriyle uğraşmak, temizlik yapmak gibi aktiviteler aslında küçük ve etkisiz gibi görünüyor. Ama gün içinde ortalama 16 saat uyanık kaldığınızı ve her saat başı 2 dakika bunlara zaman ayırdığınızı düşünürseniz haftada ortalama 400 kcal daha fazla yakabilirsiniz.

Günde 10.000 adım!

Yukarıdaki araştırma tabii ki de sağlık için yeterli değil. Siz nolursa olsun günde 10.000 adım atmayı unutmayın. Adım atmak için bahaneler yaratın; örneğin benim ofisimde benim odam ile bekleme salonu arası 25 adım. Günde en az 8 kez oraya gidiyorum. Böylece sadece ofiste en az 400 adım atmış oluyorum. Şimdi gidip gelmeyi daha da artırmayı hedefliyorum. Siz de bulunduğunuz yerde adımlarınızı artıracak çözümler üretebilirsiniz çünkü günlük yaşam aktivitesi ile 10.000 adıma ulaşmak çok zor.

Egzersiz yaparken yağ yakma nabzınızı ölçün

Egzersizin yararlı etki gösterebilmesi için kalp atım hızını doğru şekilde ayarlamak gerekir, böylece yağ yakım hızını da arttırmış olursunuz. Yağ yakma nabzını App Store veya Google Play Store’dan ücretsiz indirebileceğiniz Dilara Koçak mobil uygulamasının ‘önce ölçün’ bölümünden hızlıca hesaplayabilirsiniz. Yağ yakımı uygun nabzı yakaladıktan 18 – 22 dakika sonra gerçekleşmeye başlar ve en verimli süre 40 – 45 dakikadır.

Eğer insülin veya açlığa farklı bir hassasiyetiniz yoksa sabahları aç karnına yapılan yürüyüşlerle daha fazla yağ yakımı sağlayabilirsiniz. Çünkü sabahın erken saatlerinde yağlar kanımızda daha küçük parçacıklar, yani yağ asidi şeklinde kullanıma hazır bir şekilde bulunur. Gün içinde farklı saatlerde yürüyüş yapılacak ise, aç karnına değil, hafif bir öğünden 1 saat sonra yapılmalıdır.

fitness friday

 

ETİKETLER: SAĞLIK , FİTNESSFRİDAY , DİLARA KOÇAK