14 Temmuz 2018

Plaj Çantasının Sağlıklı 5'lisi

YAZI: DİLARA KOÇAK

jeanne damas

Fotoğraf: @jeannedamas

Uzun zamandır ihtiyacınız olan ve dört gözle beklediğiniz tatil için birçok hazırlık yapmış, hatta belki mayo ve bikinilerle çok daha mutlu olabilmek için tatil öncesi birkaç kilo vermiş bile olabilirsiniz. Peki tatilde, plajda neler tüketebileceğinizi hiç düşündünüz mü? ‘Tatile gidiyorum, tatilde diyet olmaz’ diye düşünüyorsanız çok haklısınız. Tatil sırasında diyet yapın demeyeceğim ama tatilden mutlu dönmek istiyorsanız tatilde de sağlıklı beslenmeye devam etmelisiniz. Tatilde asıl amacınız kilo vermek değil, kilonuzu korumak ve sağlıklı beslenmek olmalı.

İşte plaj çantasının favori 5’lisi;

Eğer bir deniz tatili yapıyorsanız plaj çantanız ve deniz kenarında yedikleriniz çok büyük önem taşıyor. Bu durumda sağlıklı bir tatil sağlıklı bir plaj çantasıyla başlar diyebiliriz. Güzel ve besleyici bir kahvaltıdan sonra bütün günü plajda geçirmek üzere planladıysanız, yanınıza da gün içinde enerjinizi yükseltecek ve sizi yanlış seçimlere itmeyecek dost besinleri almayı ihmal etmeyin.

Taze veya kuru meyve

Yaz ayı meyveleri arasında seçim yapmak çok zor biliyorum. Ama plaj çantanıza saklama kabının içinde alacağınız meyveler, gün içinde hem vitamin mineral ihtiyacınızı karşılamaya hem de sıvı kaybını desteklemeye yardımcı olacaktır. Armut, kiraz, erik, elma gibi meyveler plajda tüketmesi en keyfili alternatifler arasında. Elbette kuru meyveler de pratik ve kurtarıcı

Yağlı Tohumlar

Çok yüzüp, çok acıkanlardansanız plajda yanlış seçimler yapmanızın önüne geçebilmek için yağlı tohumlardan destek alabilirsiniz. Uzun süre enerji verecek ve tok tutacak ceviz, fındık, badem, fıstık gibi alternatifler plaj çantanızın vazgeçilmezleri arasında olabilir.

Yoğurt

Yaz aylarında en pratik ara öğünlerden biri de yoğurt/kefir ve meyve ikilisi oluyor. Küçük kaplarda yanınızda taşıdığınız yoğurt ve meyve gün içinde yeme ataklarınızı önlemeye yardımcı olacaktır. Eğer uygun saklama koşullarını sağlayabilirseniz yoğurt plaj çantası için en sağlıklı seçimlerden biri olabilir.

Sandviç

Uzun süre deniz ya da havuz keyfi yapmak istiyorsanız beyaz peynir ve domatesle yapılmış tam tane tahıllı bir sandviç de en iyi seçimlerdendir. Avokado ve krem peyniri de deneyebilirsiniz. Tabi yine havalar çok sıcak olduğu için  uygun saklama koşullarına dikkat etmek gerekiyor.

Kurabiye

Özellike plajda canım tatlı istiyor diyorsanız, plaj çantası için ev yapımı şekersiz bir kurabiyeden destek alabilirsiniz. Böylece fazla kalorilerin önüne geçebilir ve tatil sonrası tartı pişmanlığı yaşamazsınız. Unutmayın ki tükettiğiniz şeker içeriği yüksek besinler kısa süre sonra tekrar canınızın şeker içeren besinleri istemesine neden olur. Bu sebeple hem tatlı isteğini bastırabilecek hem de sağlık dokunuşlarıyla size fayda sağlayabilecek alternatiflere yönelmeniz önemli. Elbette haftada 1-2 kez dondurma keyfi yapmayı da ihmal etmeyin.

Dilara Koçak'ın kuru meyveli yulaflı kurabiye tarifi için tıklayın. 

ETİKETLER: SAĞLIK , PLAJ , YAZ , BESLENME , BAKIM