25 Mart 2017

Ofis Çalışanları için 5 Adımda İyi Yaşam

YAZI: DİLARA KOÇAK

ofis beslenme

Fotoğraf: Getty Images Turkey

‘Sağlıklı beslenmek ve iyi yaşamak istiyorum ama çalışma hayatım buna izin vermiyor’ diyorsanız, ofis çalışanları için 5 adımda iyi yaşam rehberi sizi bekliyor. Bahanelere sığınmayın, kendinize inanın. İyi yaşamı herkes gibi siz de  hak ediyorsunuz. Hayatınızda yapacağınız çok küçük birkaç değişiklik hem fiziksel hem de ruhsal açıdan çok daha mutlu hissetmenize yardımcı olacak. Hadi ; iyi yaşam başlasın….

1. Kahvaltınıza Mutlaka Protein Ekleyin

Kahvaltının gün içinde enerjinizi ve konsantrasyonunuzu korumaya yardımcı olacak günün en önemli öğünü olduğunu söylememe bile gerek yok. Ama kahvaltı yapmak kadar kahvaltıda yaptığınız seçimler de önemli. Sabah sadece karbonhidrat içeren bir besin tüketirseniz yanında protein eklenmediği için öğlene doğru kan şekeri düşebilir ve bu da aşırı derece de yeme isteği doğurur. Oysa sabah karbonhidrat, protein ve yağ açısından dengeli bir öğün enerjinizi uzun süre ayakta tutmaya ve uzun süre tokluk hissi yaratmaya yardımcı olur.  Yumurta, peynir, yoğurt, badem, fındık, ceviz gibi protein içeren besinlerden en az birini kahvaltıda mutlaka tüketmiş olmaya özen gösterin.

2. Menünüzü Önceden Planlayın

Ne yiyeceğinizi daha önceden planlarsanız, sağlıklı hareket edersiniz. Örneğin; akşam yemeğinde ızgara et/köfte gibi bir seçim yapmayı planladıysanız öğle yemeğinde sebze ağırlıklı bir seçim yapabilirsiniz. Eğer mümkünse akşam evde yaptığınız yemekleri veya sabah hazırladığınız kahvaltılıkları uygun kaplar ile ofise taşıyabilirsiniz.

3. Çok Uzun Saatler Aç Kalmayın

Ara öğün sıklığı ve saati kişiden kişiye göre değişebilir. Ama özellikle sabah kahvaltınızı erken saatlerde yapıyorsanız veya akşam yemeği çok gecikecek ise yaptığınız küçük bir ara öğün ana öğünlerde tüketeceğiniz miktarı kontrol edebilmenize yardımcı olur. Buda daha az kalori almanıza ve kilo vermenize fayda sağlar. Çekmecenizde bulundurabileceğiniz, taze veya kuru meyve, fındık, ceviz gibi kuru yemişler iyi seçimler arasındadır.

4. Yeteri Kadar Sıvı Alın

Gün içinde yeterli sıvı almadığınızda halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, konsantrasyon güçlüğü gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler, diüretik etkileri sebebiyle vücuttan sıvı atımını destekler. Özellikle çay, kahve tüketiminiz fazlaysa; sıvı alımınızı bir kez daha gözden geçirin. Su veya maden suyu sıvı ihtiyacı için iyi seçimlerdir. Su içmeyi unutuyorsanız masada en çok gördüğünüz yere notlar yapıştırabilir ya da sadece bunun için kurgulanmış mobil uygulamalardan faydalanabilirsiniz.

5. Hareket Etmeyi İhmal Etmeyin

Yürüyen merdiven veya asansör yerine normal merdiven kullanarak, iş arkadaşınıza telefon etmek yerine masasına giderek, öğle yemeklerinde eğer mümkünse yürüyüş mesafesi yerler seçmek alternatifler arasında olabilir. Araştırmalara göre; her saat başı masanızdan kalkarak sadece 2 dakikalık düşük yoğunluklu egzersiz yapanların erken ölüm riski %33 oranında azalıyor. Her gün kaç adım attığınızı hesaplayın ve en az 10 bin adım hedefiniz olsun.  Dilara Koçak mobil uygulaması adım sayma konusunda size yardımcı olabilir.

 

 

ETİKETLER: SAĞLIK , KAHVALTI , DİLARA KOÇAK