07 Nisan 2018

Nisan Ayının Sağlıklı Yemek Tarifleri

YAZI: DİLARA KOÇAK

Geçtiğimiz aydan itibaren her ay sizlerle o ayın sebze ve meyvelerine özel tariflerimi ve ayın bilgisini paylaşmaya başlamıştım. Nisan ayının gelmesiyle beraber marketlerde ve manavlarda sebze meyve reyonları renklenmeye başladı. Rengarenk sebze ve meyveler beni her zaman mutlu eder ve heyecanlandırır.

İşte nisan ayına özel 2 tarifim;

18-04/06/gettyimages-746032009.jpg 

Fotoğraf: Getty Images Turkey 

Kuşkonmazlı Yoğurt Soslu Köfte 

3-4 dal kuşkonmaz

4-5 köfte

2-3 yemek kaşığı yoğurt

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

3-4 dal kuşkonmaz, havuç gibi soyularak 1 tatlı kaşığı zeytinyağıyla beraber ızgara yapılır. Yağlı kağıt serili fırın tepsisinde köfteler pişirilir. Kuşkonmazların üzerine pişmiş olan  köfteler dizilir ve üzerine yogurt ile sos dökülür.  

18-04/06/gettyimages-916428244-1523022334.jpg

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Çilekli Chialı Puding

1 çay bardağı süt

6-7 adet çilek

1 tatlı kaşığı keçiboynuzu unu

2 yemek kaşığı chiaseed

2 tam ceviz

2 adet hurma

2 yemek kaşığı chiaseed 1 çay bardağı sütün içine konur 2 saat (veya 1 gece önceden) dolapta bekletilir. Jel kıvamına geldiğini göreceksiniz. Sıcak suda yumuşatılarak çekirdeği çıkarılmış ve çatal yardımıyla ezilmiş hurmalar diğer malzemelerle karıştırılır. Üzeri mevsim çilekler ve ceviz ile süslenir. Dilerseniz tarçın ve hindistan cevizi de ekleyebilirsiniz.

Ayın Bilgisi 

93.600 kadın üzerinde yapılan bir çalışma, günde 3 porsiyon veya daha fazla çilek, böğürtlen gibi antioksidanlardan zengin meyve tüketen kadınların, tüketmeyenlere oranla daha düşük kalp krizi taşıdığını söylüyor.

Vücudumuz her gün onlarca sebeple (sigara, kötü hava, egzersiz ) serbest radikal üretir. Oluşan serbest radikaller, hücrelere, proteinlere ve DNA’larımıza zarar vererek kanser, ateroskleroz, alzheimer hastalığı, parkinson hastalığı ve diğer birçok hastalığa sebep olabilir.

Antioksidanlar ise serbest radikalleri temizlemekle görevli doğal maddelerdir ve onları kontrol altında tutarlar.  Hücrelerdeki serbest radikallerin elektron alıp zarar vermesini önlerler. Vücudumuz kendi başına bir miktar antioksidan üretir, ancak bu miktar yetersiz kalabilir, diyetle alımı da çok önemlidir.

Meyve ve sebzelerde, özellikle renkli meyve ve sebzelerde antioksidanlar bol miktarda bulunur. Böğürtlen, çilek, domates, brokoli, ıspanak, fındık ve yeşil çay en iyi örnekler arasında sayılabilir.

Nisan ayının meyve ve sebzelerini keşfedin.

ETİKETLER: SAĞLIK , DİLARA KOÇAK , BAKIM , SAĞLIKLI BESLENME , SAĞLIKLI YEMEK TARİFİ , MUTFAK