19 Kasım 2016

Kış Hastalıklarına Karşı Korunmanın Yolları

YAZI: DİLARA KOÇAK

 nar

Nar, bağışıklık sistemini de güçlendirdiği için gribe karşı koruyucu olarak tüketilir.

Hava sıcaklıkları ülke genelinde düşüşe geçti, güneş bize yaz aylarında olduğu kadar cömert davranmıyor. Bu aylarda özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanlar sıklıkla soğuk algınlığı, grip, nezle, baş ağrısı, boğaz hassasiyeti, burun akıntısı gibi şikayetlerle karşılaşabiliyor.

Hastalık savaşçısı kış meyveleri


Kış döneminde soğuk algınlığı ve gripten korunmak için bağışıklık sistemimizi güçlü tutmalıyız. Bu açıdan, meyve-sebze tüketiminin artırılması önemli. Elma, armut, nar, portakal, kivi, mandalina ve greyfurta mutlaka yer ayırın. Yulaf betaglukanı da bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkili. Anti-oksidan kapasitesi oldukça zengin olan nar, önemli miktarda potasyum, lif, A ve C vitamini,  niasin içerir. Zengin vitamin ve mineral içeriğiyle kış mevsiminin vazgeçilmezleri arasından yer alır. Ayrıca nar, bağışıklık sistemini de güçlendirdiği için gribe karşı koruyucu olarak tüketilir. İçeriğindeki besin öğeleriyle kolesterolü düşürür, kalp sağlığına ve kansere yakalanma riskini kansere karşı koruyucu etki gösterir. 100 ml. nar suyu, 100 ml. kırmızı şaraba veya 100 ml. yeşil çaya göre 2-3 kat daha fazla anti-oksidan taşır. Narın aynı zamanda kan yapıcı, idrar söktürücü, enerji verici ve tansiyon düşürücü etkisi de vardır.

D vitaminini ihmal etmeyin

D vitamini bağışıklık sisteminin en büyük oyuncularından biridir. Yağda eriyen vitaminlerden biridir ve özellikle kış aylarında daha da dikkat edilmelidir. Soğuk havalar, evde kalınan veya spor salonunda geçirilen süreyi uzatır ve kışın daha az güneş ışığı alırız. Oysa güneş, en temel D vitamini kaynağımızdır. Önce mutlaka D vitamini seviyenizi ölçtürün ve eğer besinsel olarak karşılanamayacak kadar düşükse mutlaka hekim kontrolünde takviye alın.Kış mevsiminde D vitamininizi yükseltmenizin bazı diğer yolları da şunlar olabilir:

- Güneş yüzünü gösterdiğinde fırsat bilin, mümkünse hemen dışarı çıkın. Güneşli havada dışarı çıkma imkânınız olduğu halde içerde oturmanız, yapacağınız en son şey olmalı.
- D vitamini bakımından zenginleştirilmiş süt, D vitamini ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olabilir.
- Uskumru, somon gibi yağlı balıklar çok zengin D vitamini kaynaklarıdır. Eğer D vitamininiz eksikse haftada en az 2 kez bu balıkları yemeyi ihmal etmeyin.
- Yumurta ve yoğurt da oldukça zengin D vitamini kaynaklarıdır, beslenmenizde yer verin.
- Mantar çeşitleri de size bir miktar D vitamini sağlayacaktır. O nedenle alış-veriş sepetinize onlardan atmayı hatırlayın.

Sıvı kaybı için su için

Kuru ve soğuk hava su içmeyi isteğini azaltabilir ancak hissedilmese bile vücuttan su kaybı gerçekleşir. Kaybedilen sıvıyı yerine koymak önemli. Eğer dışarıda spor yapıyorsanız çalışma öncesi ve sonrası tartılın, kilo kaybı varsa 1-2 bardak su için. Su, alınan kaloriyi etkilemez bu nedenle su içeriği yüksek meyve, sebze ve çorba hem uzun süre tok kalmanızı hem de su ihtiyacınızı karşılamayı sağlar.

DİLARA KOÇAK'ın tüm yazıları için tıklayın

ETİKETLER: SAĞLIK , DİLARA KOÇAK , BAĞIŞIKLIK , NAR , ANTİOKSİDAN