07 Ekim 2018

Kimyon Deyip Geçmeyin!

YAZI: DİLARA KOÇAK

Ben yemeklerinizi baharatlarla taçlandırın derim genellikle, çünkü baharatların özel bir gücü olduğuna inanıyorum. Yemeklere lezzet katmanın yanı sıra bir çok sağlık faydası da ekliyorlar. Kimyon da benim mutfağımın vazgeçilmez baharatlarından. Ama mutfakta kimyonu sadece mis gibi kokusu ve yemeklere kattığı lezzet için kullanmıyorum.

kimyon

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Enerji ve Bağışıklık

Kimyonu genellikle az miktarlarda baharat olarak kullandığımız için ve biktisel kaynaklı olduğu için çok iyi bir demir kaynağıdır diyemeyiz ama demir içeriğini de göz ardı edemeyiz. Demir, oksijeni akciğerlerden tüm hücrelere taşıyan hemoglobinin bir parçasıdır. Aynı zamanda enerji üretimi ve metabolizma için önemli enzim sistemlerinin bir parçasıdır. Demir ayrıca sağlıklı bir bağışıklık sistemi için de önemlidir. Hamile veya emziren kadınlar, büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar, özellikle adölesan kızlarda demir ihtiyacı artar.

Kimyon taneleri, demir dışında iyi bir manganez, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve B1 vitamini kaynağıdır.

Sindirimi destekler

Mercimek çorbasına veya yeşil mercimek yemeğine neden kimyon çok yakışır hiç düşündünüz mü? Kimyonu mutfaklarda en çok bilinen sağlık faydası işte budur. Kimyon taneleri sindirim sistemine çok faydalıdır. Yapılan çalışmalar kimyonun pankreatik enzimlerin salgılanmasını teşvik ettiğini, düzgün bir sindirim için gerekli olduğunu göstermiştir. Ayrıca kuru baklagillerin gaz yapıcı etkisini de azaltarak sindirimini kolaylaştırır.

Kansere karşı koruyucu etki gösterir

Kimyon tohumları, aynı zamanda anti-kanserojen özelliklere sahip olabilir.  yapılan bazı çalışmalar kimyonun serbest radikallere karşı koruyucu bir etkisinin olabileceğini ve bu durumunda kansere karşı koruyucu olduğunu söylüyor. Ayrıca kimyonun karaciğerin detoks enzimlerini destekleyici özelliği de olduğu düşünülüyor.

Kimyon hem toz hem de tane olarak satılır. Yemeğin içinde çekilerek de, tane olarak da kullanılabilir. Mümkün olursa toz yerine tane kimyon alın. Çünkü kimyon lezzetini çabuk kaybeder. Tane halinde kullanılabildiği gibi kolaylıkla minik bir değirmende çekilerek ya da havanda dövülerek kullanılabilir.  Kimyonun tadını ve aromasını ortaya daha fazla çıkartmak için, tarifinizde kullanmadan önce hafifçe kavurabilirsiniz.

Karabiber, bal ve kimyonu karıştırarak sebze, et ve balıklarınızı lezzetlendirebilirsiniz.

Kimyon baklagiller ile yapılan yemeklere, özellikle mercimek çorbası ve yemeğine çok yakışır.

ETİKETLER: DİLARA KOÇAK , KİMYON