18 Şubat 2019

Kendi Gülüşünüzün Tasarımcısı Olun!

gülüş tasarımı

Gülüş tasarımı nedir?

Son yıllarda diş hekimleri; gülüş tasarımı ve genel olarak diş estetiği için daha fazla ziyaret edilmeye başladı. Peki, hayal ettiğiniz gülüşe sahip olmak ve gülüşünüzün daha iyi olması için nelerin mümkün olduğunu ve gülüş tasarımının ne olduğunu biliyor musunuz?

Gülüş tasarımı; dişlerin şeklinin, hatlarının ve renginin yüzünüze oranlanan şekilde yönetildiği, acısız ve kimi tedavilerde 1 günde gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Başarılı sonuçların elde edilebilmesi için her bireye özgü sağlık unsurları göz önünde bulundurularak hastanın hayalleriyle hekimin ideal estetik anlayışı ortak bir paydada buluşuyor. Sonuç; herkesin kabul ettiği bir gülüş!

Buradaki asıl amaç, güzel bir gülüş oluşturmak için; gülüşü yaratan dişleri, onları çevreleyen dudakları ve diş etlerini uygun şekilde tasarlamak. Peki, gülüş tasarımı gerçekten de gülümsemenizi tasarlamak anlamına mı geliyor?

Estetik müdahale, yaygın olarak bilinen bir güzelleştirme prosedürüdür. Peki, gülüşünüzün mevcut durumundan daha farklı görünecek şekilde tasarlanması mümkün mü? Evet, mümkün; ve sonucunda hayal ettiğiniz gülümsemeye kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir tedavi seçeneği ortaya çıkıyor; "Gülüş Tasarımı".

Gülüş tasarımına nasıl başlanır?

Gülüş tasarımı, üç aşamalı bir süreçten meydana geliyor. İlk aşamada hekim - hasta arasında geçen görüşme sonunda çekilen bir dizi fotoğraf ve videonun değerlendirilmesiyle, gülümsemede en doğal ve güzel sonucu yaratacak uygun değişikliklerin tasarlanması göz önünde bulunduruluyor.

Diş hekiminiz, her bir prosedürün mükemmel bir uyum içinde gerçekleşebilmesi için, yüzünüzün genel simetrisine bakarak, neyin daha iyi olabileceğini değerlendiriyor. Bu, tedaviye başlamadan önce, ağız sağlığı hakkında fikir edinilmesi açısından da bir hayli önemli. Sonuçların ömür boyu kalıcı olabilmesi için, tedavi planına, ek prosedürlerin dahil edilmesi de ayrıca gerekebilir. 

İkinci aşamada hastadan alınan ölçüler sayesinde dişlerin kopyaları çıkarılarak mock up çalışma uygulanıyor. Buradaki amaç, ön bir taslak çıkarıp hastanın dişlerine müdahale etmeden önce dişlerin son halini gösterebilmek. Böylece kişi, dişleri tamamlandığında nasıl bir görüntüye kavuşacağını önceden görebilme imkanına sahip oluyor. 

Üçüncü aşama ise tedaviye başlama etabıdır. Tedavi sırasında sadece dişlere müdahale yeterli olmayabilir. Diş etlerinin şekli ve yapısı, dişin rengi ve eksikliği gibi sorunlar varsa ilave tedaviler gerekebilir.

Gülüş tasarımında hangi işlemler yapılabilir?

Yüz yapınıza ve ihtiyaçlarınıza estetik olarak uygun olan bir gülüşün tasarlanabilmesi için kullanılabilecek birkaç işlem vardır. Örneğin, diş hekiminiz, sizin için yeni bir gülüş tasarlamak için kombinasyon halinde aşağıdaki prosedürlerden birini ya da birkaçını kullanabilir:

-Pembe Estetik (diş eti estetiği)
-Diş Beyazlatma,
-Diş İmplantları
-Laminateler (Yaprak Porselen)
-Zirkonyum Porselenler
-Bonding Sistem

Gülüş tasarımı ile çekici bir gülüş elde etmenin yanı sıra, bir süredir kaybettiğiniz öz güveninizi de geri kazanmanız mümkündür. Güvenli gülüş her zaman kişiye çekicilik katar.

Kaç çeşit gülüş vardır?

Gülüş tasarımından bahsedildiğinde gülüşlerin aslında tam olarak kişiye özel olduğu, herkesin karakteristik bir gülüşü olduğu da bir gerçektir. Nasıl ki, herkesin yüz şekli, siması, yüzündeki tüm organları farklı ise gülüşü de kendine özel ve diğer kişilerden farklı olabilir. Gülüşünden memnun olmayan kişilere müdahale edileceği zaman da kişinin talebine göre, beklentisine göre uygulama yapılmaktadır. Genel olarak gülüş tasarımında; çekici gülüş, entelektüel gülüş, otoriter gülüş, sportif gülüş çeşitleri arasından bir seçim yapılır.

-Çekici gülüş; daha çok göz önünde olmayı seven, yüzünün görünümünü günlük yaşamında çok önemli bir yere koyan mankenler, televizyon yıldızları ve modacılar tercih etmektedir. Çekici bir gülüşe sahip olmak isteyenlerde; ön dişler diğer dişlere göre daha uzun şekilde tasarlanıyor. Bu sayede daha enerjik ve çekici bir görünüm elde edilebiliyor.

-Entelektüel gülüş; daha çok gazeteciler, akademisyenler, öğretmenler, yazarlar, psikologlar ve tarihçiler tarafından tercih ediliyor. Entelektüel bir gülüş için; dişler daha düz bir yatay çizgi şeklinde birbirine eşit sıralanıyor. Bu sayede kişi daha kendinden emin, daha bilgili ve daha olgun görünüyor.

-Otoriter gülüş; daha çok akademisyen, öğretmen, şirket yöneticileri, genel müdürler, avukatlar, hakimler tarafından tercih ediliyor. Otoriter bir gülüş için; keser dişler daha köşeli hale getirilirken, köpek dişler daha sivri bir görünüme kavuşturuluyor.

-Sportif gülüş; turizm ve otelcilikle ilgilenenler, reklamcılar, sporcular, halkla ilişkiler çalışanları, mimarlar, doktorlar, mühendisler, sinema ve televizyonculukla ilgilenenler tarafından tercih edilmektedir. Sportif bir gülüşle daha samimi ve sıcak bir ifade yakalayabilmek için; orta kesici dişler, yandaki kesici dişlere göre biraz daha uzun bırakılır. Bu sayede ne çok çocuksu ne de çok ciddi olmayan, sportifl bir görünüm elde edilir.

Gülüş tasarımı ne kadar sürede uygulanır?

Gülüş tasarımı prosedürünün ne kadar sürede uygulanacağı, gerçekleştirilecek diş prosedürlerine bağlıdır. Ağız sağlığınızda çoklu diş eksikliğine bağlı diş implantı gibi temel tedavilere ihtiyacınız varsa, bunlar süreyi uzatabilir. Aynı zamanda beyazlatma veya bonding gibi tedaviler de 1 gün içinde tamamlanabilmektedir;  sonuçlar genel olarak oldukça kısa bir sürede görülmektedir.

Diş implantları için 1-2 aylık süre zarfında 2 ziyaret, diş dolguları için 1 ziyaret ve porselen kaplamalar ve laminateler için 2-3 ziyaret ve 10 gün genellikle yeterli olmaktadır. 

Gülüş tasarımı ne kadar sürede uygulanır?

Gülüş tasarımı prosedürünün ne kadar sürede uygulanacağı, gerçekleştirilecek diş prosedürlerine bağlı. Ağız sağlığınızda çoklu diş eksikliğine bağlı diş implantı gibi temel tedavilere ihtiyacınız varsa, bunlar süreyi uzatabilir. Aynı zamanda beyazlatma veya bonding gibi tedaviler de 1 gün içinde tamamlanabilir; sonuçlar genel olarak oldukça kısa bir sürede görülür.

Diş implantları için 1-2 aylık süre zarfında 2 ziyaret, diş dolguları için 1 ziyaret ve porselen kaplamalar ve laminalar için 2-3 ziyaret ve 10 gün genellikle yeterli. 

Gülüş tasarımını kimler yaptırmalı?

İmplantlar, diş eti şekillendirme, diş beyazlatma ve lamina porselenler gibi işlemlerin bir kombinasyonu olan gülüş tasarımı için en uygun adaylar; genellikle güzel bir gülüşe ihtiyaç duyan bireyler oluyor.

Diş çürükleri, dolgu ya da yüksek diş hassasiyeti olan bireyler, hangi ek tedavilerin gerekeceği konusunda diş hekimleri ile mutlaka görüşmeli. Diş çürükleri ve diş eti hastalıklarının olması durumunda, farklı ek prosedürlerin gerçekleştirilmesi gerekebilir.

Ayrıca, diş sıkma alışkanlığı olan hastalarda, daha farklı prosedürler de gerekebilir; çünkü, sıkma problemi yeni dişlerin ömrünü kısaltabilir. Hastalar ayrıca; implant ya da diş beyazlatma işlemleri gibi prosedürlere uygun olmak için, yeterli diş minesine ve kemik yapısına sahip olmalı.

Sonuç olarak; gülüş tasarımıyla acısız bir şekilde eskisinden çok daha çekici bir gülüşe sahip olabilir ve diş problemleri nedeniyle kaybettiğiniz özgüveni kısa bir sürede geri kazanabilirsiniz. 

Gülüş tasarımının avantajları nelerdir?

Dış görünüm ve özellikle de ilk izlenim her yaştan, her meslekten kişi için çok önemlidir. Dış görünümü güzelleştirmeye de aslında gülüşü güzelleştirmekle başlamak en doğrusu olmaktadır. Çünkü gülüş, kişinin ruh haline ve psikolojisine dair çok önemli ipuçları verir. İşte bunlar için gülüş tasarımı önemlidir ve kişiye çok faydalıdır. Gülüş tasarımı sayesinde kişi;

-Daha doğal görünen yüzüne ve çenesine yakışan dişlere kavuşur.
-Dişlerin renkleri daha çekici ve net hale gelir.
-Diş etleri ile ilgili sorunlar halledilir ve daha sağlıklı bir görünüm kazanır.
-Parlayan dişlerle, parlayan bir gülümseme elde edilir.
-Varsa dişlerdeki çürük ve eksiklikler düzeltilir.

Gülüş tasarımıyla ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

ETİKETLER: GÜLÜŞ TASARIMI , DİŞ HEKİMİ , SAĞLIK , DİŞ SAĞLIĞI