23 Ocak 2016

Hazırsanız Başlayalım! 2016'nın Fitness Trendleri

YAZI: ZEYNEP ÜNER

Fitness trendlerinin en büyük habercilerinden The ACSM (American College of Sports Medicine) dünya çapında binlerce profesyonelle gerçekleştirdiği fitness trendleri anketinin sonuçlarını açıkladı. 2016 egzersiz programınızı yapmadan önce sesimize kulak verin.

fitness

Fotoğraf: Peter Yang

 

Taşınabilir ve giyilebilir teknoloji

En hızlı yükselen trend’le başlayalım. Akıllı saatler, aplikasyonlar, GPS’li aksesuarlar, akıllı gözlükler, kalp atışınızı, nabzınızı wifi ile karşınızdaki ekrana atan teknolojiler bu yılın kazananı. Geçen yıl akıllı telefonlarda ve saatlerde karşımıza çıkıp duran fitness programlarının ne işe yaradığından emin olamayanlardansanız, şu andan itibaren şüphelerinizi bir kenara bırakın. Çünkü fitness sektörü bu yıl yatırımlarını bunlardan yana kullanacak. Her gün güncellenen Apple Watch, Technogym’in dahi fitness aplikasyonu Mywellness, akıllı fitness bandı Xiaomi Mi Band ve daha niceleri… “Gadget”ları bu yıl hafife almayın.

Kendinize yetin!

Bebek parkında personal trainer’ıyla ya da tek başına squat yaparak yürüyen kadınları, hafta sonu sabahın köründe Belgrad Ormanınında koşup sonra mekik ve şınav çeken arkadaşlarınızı hâlâ yardırgıyorsanız yanlışınız var. Kendi vücut ağırlınızla yaptığınız sporlar 2016’nın fişek hızıyla yükselen diğer trendi olacak. Aynı şekilde TRX egzersizleri yine çeşitli türevleriyle etkisini sürdürecek. Çünkü o çubuk ve o kayış her yere taşınıyor, onlarla ve kendinizle yaptığınız hareketlerin sınırı yok ve Pratik.

Hakuna matata ya da Tabata

Tabata ve Insanity; yani özünde kısa zamana çok sıkı egzersiz sığdıran, High Intensity Interval Training türevi antrenmanlar, fitness trendleri anketinde üçüncü sırada. Tabata, dört farklı egzersizi yirmi saniyelik setler halinde, set aralarında on saniye dinlenme süresi koyarak iki tur halinde yapılan, toplam dört dakikalık bir antrenman. Tabata ve kardeşi Insanity; akrabalarıyla birlikte bu sene vücudunuzu önce inceltmeye, sonra sıkılaştırmaya geliyor. Bu yıl hakuna matata (takma kafana değil) tabata deyin.

Old school her zaman işe yarar

Ve o yüzden modası asla geçmez. Her gün yeni bir gym açılıyorsa, her gün “evinizde kurulabilen” yeni bir bir kardiyo aleti, koşu bandı, tasarım harikası ağırlıklar piyasaya çıkıyorsa, Madonna hâlâ bir vücut geliştirme aletinin önünde video klip çekiyorsa eski dostumuz “güç antrenmanları” hayatımızda olmaya devam edecek demektir. Tabii en yeni teknolojilerle. Bu yılın ilk yarısında İstinye’de açılacak olan THE LAB ismini bir kenara not edin.

Bay Miyagi

Fitness sektörünün popülerliği artıkça bu alana yapılan yatırımlar da artıyor. Neyse ki biz de bilinçlendikçe personal trainer seçmek konusunda daha doğru kararlar veriyoruz. Geçen yıl artış gösteren grupça çalışalım, parklarda-sahillerde mekiğimizi birlikte çekelim modası, bu yıl kendini bireysel çalışmalara ve “profesyonel” trainer’larla çalışmaya bırakıyor. Bu zamana kadar sizi zayıflatan herkese güvenmeyi tercih ettiyseniz, artık eğitim şart deyin ve doğru trainer’ı seçin. Bu arada artık Türkiye’de bir Wellness Institute var ve sertifika programları tam gaz devam ediyor. (Instagram hesabı: @wellnessinstitutetr)

Önemli olan fonksiyonum

Yaptığınız egzersizlerin en çok da gününüzü daha iyi geçirmenizi sağlamasını istiyorsanız trendy bir sporcu olmaya çok yakınısınız. Vücudunuza denge, koordinasyon, güç, dayanakılılık kazandıran Functional Training, yani fonksiyonel çalışma bu sene yükselişte. Trendlerin dışında kalmak istemiyorsanız “fitness” kelimesini “wellness” ile değiştirin. Bu yıl, önce sağlıklı ve doğru hareket etmeyi öğrenin, karındaki baklavalar sonra gelsin.

Koşuyoruz ne güzel

Evet geçen sene başlayan ve yılın sonuna doğru her spor markasının bir maraton düzenlemesiyle devam eden koşu trendi, bu yıl da devam ediyor. Düşünün bizim derginin, yani Vogue kadınlarının bile bir koşu kulübü var. Bu işin en güzel yanı, açık havada sporu ve disiplinli antrenmanı hayatımıza sokması oldu. Koşu kulüpleri artarken önerimiz Running Academy ile tanışmanız. Kulübün yaratıcısı Özgür Tetik, aynı zamanda başarılı bir ultra maratoncu. Yanı sıra, Türkiye’deki en kapsamlı performans ölçümünü ona yaptırabilirsiniz. Vo2 max ve Lactate testleriyle nefes almanızdan postürünüze, zayıf kaslarınızdan güçlü yanlarınıza, dengeli ve dengesiz her yerinize bedeninizle ilgili her detayın analizini çıkarıyor ve önerilerde bulunuyor. Bu satırların yazarı bu ölçümü yaptırdı ve trend mrend dinlemeden, 1 Ocak’tan itibaren tüm yamuk duruşlarını düzeltmek üzere pilatese başlıyor. Runningacademy.org

 

fitness, sağlık

ETİKETLER: FİTNESS , SAĞLIK , BAKIM , TREND , FİTNESSFRİDAY