08 Haziran 2019

Hassas Bağırsak Sendromunun Tetikleyicileri Neler?

YAZI: DİLARA KOÇAK

kahve

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Eğer İrritabl (Hassas) Bağırsak Sendromunuz (IBS) varsa, bazı yiyecekleri yedikten sonra semptomlarınızın tetiklendiğini fark edebilirsiniz. Bu yüzden FODMAP diyeti semptomlarınızı azaltma noktasında kurtarıcınız olabilir. FODMAP (Mayalanabilir Oligosakaritler, Disakaritler, Monosakaritler ve Polioller) diyeti, mayalanabilir, kısa zincirli karbonhidratları azaltmaya veya yok etmeye odaklan bir beslenme şeklidir. Araştırmalar, yüksek FODMAP içeriği olan gıdalarının ince bağırsak tarafından iyi bir şekilde emilmediği göstermiştir. Bu besinler bağırsakta sıvıyı arttırırken daha fazla gaz oluşturdukları için ağrı, gaz ve ishal görülebilir.


Bu besinlere dikkat!

kafein

Fotoğraf: Getty Images Turkey

1. Kafein içeren yiyecek ve içecekler

Yalnız kahve değil, bütün kafeinli yiyecek ve içecekler ishale neden olabilecek bağırsaklar üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptirler. Bu yüzden kafein içeriği yüksek çikolata, kahve, çay ve enerji içecekleri, IBS'li bireyler için tetikleyici olabilir.

kafein

Fotoğraf: Getty Images Turkey

2. Gaz yapan besinler

Soğan, sarımsak, lahana, bezelye, brokoli ve karnabahar gibi besinler bireylerde gaz şikayetlerini arttırmasının yanında sindirimi de zordur; bu yüzden IBS semptomlarını tetikleyenler olarak düşünebiliriz.

3. Kızarmış yiyecekler

Besinleri yağda kızartma işlemi, yiyeceğin kimyasal yapısını değiştirdiği için sindirimi zorlaştırır. Bu yüzden IBS'li bireylerin sindirim sisteminde problemlere sebep olabilir. Kızartma yerine haşlama ya da ızgarada pişirme yöntemini tercih etmeniz semptomları azaltmaya katkı sağlar.

süt

Fotoğraf: Getty Images Turkey

4. Süt

IBS'li birçok birey laktoz intoleransı şikayetinden yakınır. Buna ek olarak, bazı bireylerde sütün içeriğindeki yağ, ishale sebep olabilir. Bu yüzden belirtileri azaltmak için az yağlı veya yağsız süt ürünü tüketmeniz ya da süt ve süt ürünlerini eğer sıkıntı yaratıyorsa beslenmenizde sınırlandırmanız IBS semptomlarını kontrol altına almaya yardımcı olabilir.

Son olarak, her bir bireyin sindirim sisteminin ve semptomları tetikleyen besinlerin farklı olacağını hatırlamak da fayda var. IBS'li bazı bireyler bazı besinleri kolaylıkla tolere edebilirken, bazıları semptomlarını şiddetlendirebilir. Bu yüzden vücudunuzu tanımanız ve hangi besinlerin sizi rahatsız hissettirdiğini fark edip ona göre sınırlandırmanız son derece önemli.

ETİKETLER: DİLARA KOÇAK , SAĞLIKLI YAŞAM , IBS , BAĞIRSAK