F

22 Nisan 2017

Gece Yemek Yeme Sendromu

YAZI: DİLARA KOÇAK

sağlık

Fotoğraf: Theo Wenner, Vogue, May 2016

Akşam yemeğinden sonra sürekli olarak bir şeyler yeme isteği mi duyuyorsanız ve kendinize engel olamıyorsanız belki de gece yeme sendromuna tutulmuş olabilirsiniz.

Gece yeme sendromu testi

1. Akşam yemeğinde yediğimden çok daha fazlasını yemekten sonra yiyoru

2. Sabahları iştahsız uyanıyorum ve genellikle ilk öğünü atlıyorum

3. Çoğunlukla karbonhidrat ve şeker içeriği yüksek besinler tercih ediyorum.

4. Sırf bir şeyler yemek için yataktan kalkabiliyorum

5. Duygu durumum gece yemelerini tetikler

6. Akşamları stresliyken daha çok şey yerim.

7. Bir şeyler yerken, kendimi genelde asabi, üzgün ve suçlu hissederim

8. 2 aydan daha uzun süredir bu durumu yaşıyorum 

Yukarıdaki soruların yarısından daha fazlasına evet cevabı veriyorsanız gece yeme sendromu yaşıyor olabilirsiniz. Gece yeme sendromu alışkanlıkların getirdiği bir süreç olabilmekle beraber bazı sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. eğer büyük yeme atakları yaşıyorsanız ve bu durumu çok uzun süredir yaşıyorsanız bir beslenme uzmanı ve psikolog ile birlikte görüşmenizde fayda var.

İnsülin direncine dikkat!

Gece uykudan uyandıran açlık, tatlı krizleri ve yemeklerden sonra ani açıklamalar yaşıyorsanız insülin direnci riski altında olabilirsiniz. Bir endokrinoloji ve metabolizma uzmanı ile görüşüp kan değerlerinizi kontrol ettirmenin faydası var.

Geç saatlere kadar uyanık kalıyorsanız…

Eğer herhangi bir sağlık problemi olmadan geceleri yeme alışkanlığınız varsa bunu kontrol altına alabilirsiniz. Sık sık geç saatlere kadar çalışmak, gece geç uyumak vücudun doğal ritmi ile çakışarak sindirim sorunlarına yol açar, iştahı değiştirir ve önemli ölçüde kilo kaybı ya da alımına neden olabilir. Geç gece öğünlerinde sağlıklı beslenmeniz için yapmanız gereken; saat ne olursa olsun, gününüze uygun bir yeme programı yapmanız. Yağlı, tuzlu ve çok şekerli besinler yerine protein kalitesi ve lif içeriği daha yüksek ve tok tutan besinleri tercih etmeniz önemli. Kısacası hem sağlıklı hem de doyurucu yiyecekleri seçin. Şekerli meyve suları ya da gazlı içecekler yerine su veya maden suyu için.

 

 

ETİKETLER: SAĞLIK , DİYET , VOGUEİNSTAGRAM