11 Şubat 2017

Düzenli Egzersizin Faydaları

YAZI: DİLARA KOÇAK

karlie kloss

Fotoğraf: @karliekloss

Kış aylarında soğuyan havalar, erken biten günler ve bize pek nazik davranmayan güneş enerjinizin düşmesine ve kendinizi daha kötü hissetmenize neden olabilir. Düzenli egzersiz, hem ruhunuzu hem de bedeninizi besleyecek ve daha mutlu olmanızı sağlayacak. 

 Isınmak isteyenler harekete geçin

Soğuk havalar dışarı ilk çıktığınızda üşümenize neden olabilir. Ama ısınmanın ve sıcak kalmanın en iyi yolu hareket etmek ve egzersiz yapmaktır. Egzersiz vücuda kan pompalanmasına yardım eder, dolaşımı hızlandırır ve egzersiz sonrası da belirli bir süre vücut ısınızın dengelenmesini sağlar. Üstelik bu ısınma yöntemi hem eğlenceli hem de ücretsiz.

 Soğuk algınlığını önleyebilir

Çalışmalar her gün yürüyen insanların, hareketsiz insanlardan %25 daha az soğuk aldığını göstermekte. Ağırlık kaldırarak yürümek aynı zamanda kemik erimesini de önleyebilir. Kemikler de kaslar gibidir, makul ölçüde onları zorladığımız zaman güçlenirler.

Kalbini seven egzersiz yapsın

Soğuk havalarda kalp vücuda kan dağıtma işini biraz daha zor yapar. Soğuk havalarda yapılan egzersizler kalp kaslarının güçlenmesine yardımcı olur. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa soğuk havaları artık bahane etmekten vazgeçin ve temiz havanın keyfini çıkarmaya başlayın.

Zihin gücünü de etkiliyor

Yapılan çalışmalara göre egzersiz daha zeki ve uyanık olmanızı etkiliyor.  Egzersiz sırasında beyinde kan akışı artması fiziksel olarak aktif olan kişilerde önemli bir fark yaratıyor

ETİKETLER: DİLARA KOÇAK , #FİTNESSFRİDAY , SPOR , SAĞLIK