18 Kasım 2017

Doğru Salatayı Seçin

YAZI: DİLARA KOÇAK

Salata 

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Zayıflama diyeti denince aklınıza ilk gelenlerden biri de ‘salata’dır. Salata her zaman sağlıklı ve düşük kalorili gibi düşünülse de doğru şekilde planlanmazsa, kilo vermek bir yana kilo almanıza bile neden olabilir.

Yapılan çalışmalar yemeğe salata ile başlamanın kalori alımını %25 oranında azaltabileceğini söylüyor. Bunun yanı sıra son zamanlarda 42 kadın ile yapılan bir çalışmada farklı düşük ve yüksek kalorili salataları tüketen kadınların kalori alımları değerlendirildi. Salataların hepsi marul, havuç, domates, kereviz, salatalık ve parmesan peyniri de içeriyordu. Kalori miktarını değiştirmek için peynir ve salata sosu miktar ve türü çeşitlendirildi. İşte araştırmacıların buldukları:

- "Düşük kalorili" bir salata ve öğle yemeği tüketen kadınlar öğünleri sırasında %7 daha az kalori aldılar.

- "Yüksek kalorili" salatanın küçük veya büyük porsiyonunu yiyen kadınların, öğünlerinde toplam kalori alımını sırasıyla %8 ve %17 oranında artırdığı görüldü.

- Kalorileri kontrol altına almak için en etkili yaklaşım, ana yemekten önce büyük porsiyonda "düşük kalorili" salata tüketmektir. Bu yaklaşım, tokluk durumunu arttırırken, öğünde total kalori alımı %12 azaltmıştır.

Malzemeler ile tabağa ne eklediğinize dikkat

Yemeklerden önce salata yemek, günlük almanız gereken sebze miktarını karşılamanın ötesinde çok daha fazla yarar sağlar. Yemeğe bir salata ile başlamak, öğle veya akşam yemeği sırasında kilonuzu yönetmenize yardımcı olabilecek olan toplam kalori tüketiminizi azaltmanıza yardımcı etkili bir araç olabilir. Ancak salataları tehlikeli hale getirebilen ek besinlere ve soslara dikkat edin;

3 yemek kaşığı bulgur/kinoa ortalama 70 kalori

½ avokado ortalama 90 kalori

1 dilim peynir ortalama 70 kalori

3 yemek kaşığı mercimek/nohut ortalama 70 kalori

3 ceviz ortalama 45 kalori

2-3 yemek kaşığı haşlama mısır ortalama 70 kalori

1 yemek kaşığı hardal  ortalama 8-10 kalori

2 yemek kaşığı mayonez 120 kalori

1 yemek kaşığı zeytinyağı ortalama 90 kalori

1 yemek kaşığı sezar sos ortalama 80 kalori

1 yemek kaşığı parmesan ortalama 70 kalori

1 yemek kaşığı pesto ortalama 45-50 kalori

1 yemek kaşığı balsamic sirke ortalama 45 kalori

Dilara Koçak'ın tüm yazıları için tıklayın. 

ETİKETLER: DİLARA KOÇAK , SAĞLIK , BAKIM , SALATA , SAĞLIKLI BESLENME , VOGUEİNSTAGRAM