30 Ocak 2019

Doğal ve Genç Görünmenin Anahtarı: Bütünsel Yaklaşım

YAZI: YONCA KARATOPRAK

botox dolgu

Fotoğraf: Getty Images Turkey / Bill Diodato

Kuralları her sezon sil baştan yazan moda endüstrisinin hemen karşısında duran, büyük ve güçlü rakibi güzellik endüstrisinin geleceği hiç kuşkusuz ki bir merak konusu. Teknoloji çağında, denenmişin üzerine kurgular geliştirmek ve daha etkilisini üretmek mümkün olmasına rağmen araştırmalar gösteriyor ki; bir noktada uzmanlar kutuplaşıyor: Daha etkilisine yaklaşırken, doğallıktan uzaklaşıyor muyuz? Bu ikilem, cilt problemi yaşayan birçok kişiyi yeni geliştirilen uygulamaları denemekten alıkoyduğu bir gerçek.

Kafamdaki tüm sorularla MEDAmerikan Tıp Merkezi Dermatoloji bölümünden Dr. Ebru Sağlık’ın karşısına oturuyorum. Bana hastaya en uygun tarzda uygulama ve teknikle doğal görünüme ulaşmanın mümkün olacağından bahsediyor. Tam da bu noktada devreye, adını son yıllarda sıkça duyduğumuz “yüze bütünsel yaklaşım” teorisi giriyor. En basit anlatımıyla, evet gözaltı morluklarım beni yorgun gösteriyordu fakat; uygulanacak tek bir müdahaleyle mükemmel sonuca ulaşmak imkansızdı. Bunu cildi gençleştirici ve sıkılaştırıcı lazer veya muadili uygulamalarla desteklemek şarttı. Hyalüronik asit bazlı gözaltı dolgusu ve gençleştirici lazer uygulaması sonrası, yorgun görünümümden uzaklaştığım su götürmez bir gerçek. Yeter mi? Bunu zaman gösterecek.

Dr. Ebru Sağlık ile yüze bütünsel yaklaşım ve kombine uygulamalar hakkında konuştuk:

botox dolgu

Sağlıklı bir cildin tarifini nasıl yaparsınız?  Cilt, hangi koşullar altında daha yorgun bir hal alır?

Sağlıklı cilt sıkı, parlak ve pürüzsüzdür. Eşit tonda ve nemlidir. Işık saçar, dinamik ve enerjik görünür. Tüm bunlar hem sağlıklı cildin hem de gençliğin ve çekiciliğin göstergeleridir. Ancak cildimiz zamanın karşı konulmaz ilerlemesi başta olmak üzere, stres, güneş ışınları, çevre kirleticiler, yoğun ve sağlıksız çalışma koşulları, kötü beslenme, düzensiz uyku, uygun olmayan ürün kullanımı gibi pek çok etken ile daha yorgun bir hal alabilir. Matlık, elastikiyet kaybı, nemsizlik, gözenek artışı, göz çevresi morluklar, mimik çizgilerin derinleşmesi gibi bulgular bizi enerjisiz tükenmiş ve mutsuzmuşuz gibi gösterebilir.

Yüze ve cilde bütünsel yaklaşımlar, son yıllarda önemini giderek arttırıyor. Bu yaklaşımın ana fikri nedir? 

Bütünsel yaklaşım yüzümüzde ortaya çıkan sorunların kaynağını da göz önüne alarak çözüm sunmak amacını hedefler. Örneğin; yorgun görüntünün kaynağı sadece ciltteki matlık değil, aynı zamanda deri altındaki yağ yastıkçıklarının küçülmesine bağlı yanakta sarkma, kemik volümünün azalmasıyla kaşın aşağıya doru düşmesi ve yerleşen derin mimik çizgileridir. Tüm bu sorunlara çözüm olacak şekilde işlemlerin planlanması gerekir. Böylece hem kaybettiğiniz volümün yerine konması, hem gerekli mimiklere müdahale edilmesi, hem de cildinizin ışıldamasını sağlamakla tüm yorgun ve mutsuz görüntünün giderilmesi mümkün olur."Ben aynaya baktığımda aslında olmadığım halde üzgün gibi göründüğümü farkettim, neler yapmalıyım?" diyorsanı, bu görüntünün sebebi hem göz çevresi, hem yanaktaki yağ doku küçülmesi olduğuna göre hyaluronik asit bazlı dolgularla volümü yerine koymam gerekli. Buna ek olarak kaşlarımda ve alnımda yerleşmiş mimik çizgileri de olduğuna göre, botilinum toksinle kasların aşırı kasılmasını azaltmalı ve cildimde matlık, gözenek, elastikiyet kaybı, leke gibi sorunlar varsa deri yenileyen tedavi kombinasyonlarını uygulamam gerekli.

Kombine uygulamalarla, işlemlerin etkisini daha da artırmak mümkün müdür? Sık olarak hangi işlemleri kombine ediyorsunuz?

Bütünsel yaklaşımda başarının anahtarı tek bir noktaya değil, kombine alanlara ve katmanlara tek bir işlemle değil kombine işlemlerle müdahale etmektir. Ben yıllardır bu şekilde çalışıyorum. Botulinum toksin uyguladığım hastalarımı değerlendirip volüm kaybı olan alanlara hyaluronik asit dolgular yaparak, yüzün hem çerçevesine hem de orta bölümüne daha dinamik ve çekici bir hava veriyorum. Beraberinde ciltteki elastikiyet kaybı, leke ve matlıklar için cilt yenileyen ve sıkılaştıran lazerler, mezoterapi şeklinde uygulanan vitamin, SomonDNA, kolajen, hyaluronik asit gibi içerikler uyguluyorum. Deride tamiri artırmak için PRP ile büyüme faktörleri veriyorum ve yanı sıra matlık, pürüzler, gözenekler için tıbbi peeling uygulamalarını yapıyorum. Böylece tüm yüz içten dışa tüm katmanlarda yenilenmiş oluyor. Bu da doğal ve genç görünümün anahtarını oluşturuyor.

Elastikiyetini ve ışıltısını kaybeden cilt, ortak paydada bir probleme dönüşüyor. Hyalüronik asidin bu noktada ne gibi faydaları var? Hangi uygulamalarla cilde uygulanabilmekte?

Hyaluronik asit antiagingde bizim en önemli yardımcımız. Işıltısını kaybetmiş, nemsiz, ince çizgilerin yerleşmeye başladığı ciltlerde uyguladığımız hyaluronik asit enjeksiyonları derinin su çekme kapasitesini artırıyor. Böylece nemi içerden alan deri canlanmaya ve parlamaya başlıyor. Elastikiyet kaybındaysa dermiste bulunan fibroblastların çevresindeki matriksi iyileştiren hyaluronik asit, bu hücrelerin kollajen ve elastik lifleri sentezlemesine yardımcı oluyor. Böylece deride tamirat ve sıkılaşma oluşuyor. Işıltı ve nem vermek ya da deride sıkılık arttırmak için uyguladığımız hyaluronik asit çeşitleri genelde daha ince yapılı ve çapraz bağları yok. Biraz daha yoğun yapılı ve çapraz bağı olan hyaluronik asit çeşitlerini ise volüm kayıplarını gidermek üzere dolgu uygulamaları şeklinde yapıyoruz. Boşlukları gidermek, yüzümüzdeki orantıyı daha çekici yapmak, daha sıkı bir çerçeve oluşturmak, dudak dolgunlaştırmak, göz altını aydınlatmak, net çene hattı oluşturmak, burundaki küçük kusurları gidermek gibi pek çok şekilde kullanıyoruz. Üstelik bu uygulamaları diğer işlem gruplarıyla kombine edebiliyoruz.

Teknolojiyle birlikte yöntem ve uygulamalara her gün bir yenisi ekleniyor. Sizi cerrahisiz cilt yenileme ve gençleştirme en hızlı çözüm aldıklarınız hangileri?

Aslında yukarıda saydığımız işlem gruplarının tümü çok önemli ve hepsi derinin farklı katmanlarını yenilemede bize yardım ediyor. Botulinum toksin ve dolgu uygulamaları bunlar arasında gerçekten çok belirgin ve hızlı etki görebileceğiniz iki işlem. Mimik çizgilerin açılması ve volüm kaybının yerine konmuş olması her zaman çok etkili. Ancak bu işlemler lazerle cilt yenileme, mezoterapi ve PRP gibi etkin içeriklerle enjekisyonlar ve peelinglerle kombine edildiğinde fark çok daha belirgin oluyor. Tüm katmanlarda etki oluştuğundan daha doğal , içten dışa dinamik ve çekici, hissettiği gençliği yansıtan yüzlere kısa sürede ulaşabiliyoruz.  

ETİKETLER: CİLT BAKIM , ESTETİK , HYALURONİK ASİT , EBRU SAĞLIK