29 Nisan 2017

Dijital Detoks Zamanı

YAZI: DİLARA KOÇAK

 kim kardashian

Fotoğraf: @kimkardashian, instagram

Teknoloji ve dijitalleşme her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline geliyor. Ulaştığımız verilere göre 3.7 milyar insan artık interneti kullanır hale geldi ve sosyal medyayı aktif kullananların sayısı 2.7 milyar.

Üstelik mobil cihaz kullanıcı sayısı 4.9 milyar ve kullanıcıların neredeyse yarısı cihazlarını sosyalleşmek için kullanıyor. Yani sosyal medya ve dijital hayatımızı tahmin ettiğimizden çok daha fazla etkiliyor.

Dijital dünya sağlığımızı etkiliyor mu?

Dijital dünya bir çok şeyi etkilediği gibi beslenme alışkanlıklarını ve yeme düzenini de etkiliyor. Eminim takip ettiğiniz bir çok hesapta yemek veya tarif resimlerine rastlıyorsunuzdur. Belki de sizde yediğiniz yemeklerin resmini sosyal medya hesaplarınıza yüklüyor olabilirsiniz.

İşte bu paylaşımlar iştahımız üzerinde etki bırakıyor, özellikle tatlı paylaşımlarının iştah açtığı belirtiliyor. Hatta insan psikolojisi üzerinde yapılan bazı araştırmalara göre yemek yerken masanın üzerinde duran cep telefonları duygusal strese sebep oluyor ve beyne gönderilen stres sinyalleri tat alma duygusunda bozulmaya yol açıyor. Araştırmayı yürüten psikologlar yemek yerken cep telefonlarıyla, tabletlerle, bilgisayarlarla ilgilenilmemesinin doğru olduğunu gösteriyor.

Sosyal medyada gördüğünüz bir fotoğraf 2 saat içindeki yemek tercihlerinizi etkileyebiliyor. Hatta bir araştırmaya göre sosyal medya kullanımı yeme bozukluklarında etkili olabiliyor, özellikle ergenlik çağındakilere güzellik ve zayıflık özdeşleştirilmesiyle ilgili baskı oluşturması bu durumun ciddiyetini gösteriyor.

Öğünlerinizde sadece yemeğe odaklanın ve telefonu elinizden bırakmayı deneyin. Yemek tatmini için farkındalığınızı yükseltmek, duygusal açlıkla baş etmeye yardımcı olur. Yemek yerken başka bir işle uğraşmak doyma hissini etkileyebiliyor.

Bu yazıyı şuan okuyor olmanız şuan dijital dünyada olduğunuzu gösteriyor. Üzülmeyin yalnız değilsiniz. OECD raporuna göre Türkiye akıllı telefonda internet kullanımında dünya 2.’si. ilk hedefiniz telefonla geçirdiğiniz süreyi azaltmak olsun. Kendinize vakit ayırın ve dijital dünyadan gün içinde belirli zaman dilimlerinde uzaklaşmaya çalışın.

Sağlığınıza dijitalle yatırım yapın

Akıllı telefonlardaki sağlık uygulamaları, akıllı saatlerle sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz ve bir gün içinde dijitalde geçirdiğiniz zamanı daha verimli kullanabilirsiniz. Size su içmeyi ve egzersizi hatırlatan, adımlarınızı sayan, uyku kalitenizi ölçen bir çok mobil uygulama var. Ben kendini Y kuşağı zanneden X kuşağı bir beslenme uzmanı olarak  itiraf edeyim ki bu dünyayı çok sevdim ve sizler için faydalı beslenme ipuçlarının, adım sayarın, tariflerin, blog yazılarının ve çok daha fazlaısnın olduğu ücretsiz bir Dilara Koçak mobil uygulaması çıkardım. Yaklaşık 1.5 yıldır yoğun ilginiz sayesinde sürekli geliştirmeye ve güncellemeye devam ediyoruz.

ETİKETLER: SAĞLIK , DİLARA KOÇAK