15 Nisan 2017

Cildiniz İyi Besleniyor mu?

YAZI: DİLARA KOÇAK

cilt sağlığı

Fotoğraf: Sharif Hamza, Vogue, April 2013

Bahara girdik, yaz kapıda… Bizi bol güneşli, denizli günler bekliyor. Güneş ve denizin cildiniz üzerindeki etkilerine hazırlık zamanı. Beslenmenizde A, C,E vitaminleri ile B kompleks vitaminleri mutlaka olsun yeterli balık tüketimi de Omega 3 açısından cilt sağlığını korumaya yardımcı tabi ki su vazgeçilmezimiz. 

Diyetinizin yeterli miktarda C ve E vitamini içerdiğinden emin olmalısınız. C vitamini, çinko ve bakırın birlikte alınması derinin elastikiyetini sağlar. Yağsız et, tavuk, hindi, bazı deniz ürünleri (istiridye gibi) çinko kaynaklarıdır.

A vitamininin çizgi ve kırışıklıkları azalttığını, akne(sivilce) oluşumuna karşı koruyucu olduğunu belirtmektedir. Yayınlanan başka bir çalışmada ise yüksek beta karoten içeren ( A vitaminin bir formu) yiyeceklerin sedef hastalığı riskini azalttığını göstermiştir.

Bol su

Su içmek için susamayı beklemeyin. Soğuk su mideyi 20 dakikada terk eder sıcak su ise midede daha uzun kalır. Sıcak günlerde serin su içmek kaybettiğiniz suyu yerine koymak için daha doğrudur. Ancak tokluk hissi için sıcak tarçınlı suyun da faydasını görürsünüz. Su hayati önem taşıyor her mevsim önemli ama yaz aylarında sıvı tüketimine daha fazla özen gösterin. Toksinlerin atılması ve vücudun kliması için her gün 2-3 litreyi tamamlamaya çalışın

Cildi güçlendirmek için somon

İçerdiği Omega 3 ile somon cilt sağlığı için iyi seçimlerden birisidir. Bununla birlikte omega-3 yağ asitleri kanın pıhtılaşmasını kontrol etmeye ve beyin hücrelerinin yapımına da yardımcıdır, ayrıca yaşa bağlı unutkanlığa karşı da koruyucu etki gösteriyor. Norveç somonu Omega 3 yağ asitlerinin en iyi kaynaklarından biri. Bu noktada çevre duyarlılığı ve güvenlik de çok önemli. Norveç’te somon balıkları her yıl zararlı maddeler açısından kontrol ediliyor ve somon balıklarının PCB, diyoksin ve ağır metal seviyeleri, AB limitlerinin oldukça altında olarak raporlanıyor. Bu sağlıklı Omega 3 kaynağını haftada 2-3 kez 200-250 gr tüketmeye çalışın.

Sebze ve meyve tüketimi

Taze sebze ve meyveler içerdikleri doğal antioksidanlar sayesinde cilt sağlığını da korurlar. Örneğin doğal bir antioksidan olan lutein en fazla ıspanakta bulunur ve cildin canlı gözükmesinde önemli rol oynar. Yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı ve mor renkteki meyveler yüksek antioksidan kapasitesine sahip besinlerdendir. Avocado, badem, fındık gibi yağ içeren besinler de serbest radikallerin zararlarını azaltmaya yardımcı olan E vitamin bakımından zengindir. İçeriğindeki antioksidan ve mineraller sayesinde cildin daha dolgun ve parlak gözükmesine yardımcı olurlar. 

Güneş sonrası badem yağı

Cildimizi besinler yolu ile korurken nemlendirme ve dıştan korumayı da ihmal etmemek gerekiyor. Badem yağı genelde güneş sonrasında tavsiye ediliyor, kimyasal bileşenleri güneşte nemini kaybetmiş, gerilmiş ciltlerin rahatlamasına yardımcı olacak nitelikte. Cildinizi beslerken ihtiyacı olan hassasiyet giderici maddeler sayesinde yanık riskini azaltacak ve geceleri biraz daha rahat uyumanıza yardımcı olacak. Belki biraz da buğday ruşeym yağı ilave etmek cildiniz için daha da faydalı hale getirebilir.

 

 

ETİKETLER: SAĞLIK , DİLARA KOÇAK