17 Mart 2018

Altın Süt Nedir ve Faydaları Nelerdir?

YAZI: DİLARA KOÇAK

süt

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Son zamanlarda popülerliği artan baharatlardan biri de zerdeçal. Zerdeçala altın baharat da deniliyor. Bulaştığı her şeyi altın rengine bulamasının yanı sıra sağlık faydalarıyla da altın gibi değerli aslında.

Zerdeçalın içinde ona faydalı özelliklerinin bir çoğunu sağlayan kurkumin var. Kurkuminin antioksidan özellikte, diyabete, metabolik sendroma, obeziteye, inflmasyona ve kansere karşı koruyuculuğuyla gündeme gelen aktif bir bileşen. Bu konuda yapılacak çok daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulsa da zerdeçal tüketimi arttıkça kansere yakalanma ihtimali azalıyor diyen çalışmalar var.

Beslenme biçimleri temelde çok farklı olsa da Hintlilerde Avrupa ve Amerika toplumlarına oranla kalın bağırsak, meme, mide, böbrek, akciğer ve prostat kanserlerine daha seyrek rastlanmasının arkasında bol zerdeçal etkisi olduğu düşünülüyor. İnsanlar üzerine yapılan çalışmalarla, kurkumin'in güvenli ve etkili olduğu tespit edildi ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) kurkumin'i "genel olarak güvenli" kabul edilen bir bileşik olarak onayladı.

Kurkumini zerdeçal baharatıyla tüketerek alabilirsiniz ama emilim ve biyoyararlanım oranı oldukça düşük. Yani bağırsaklardan emilip fayda sağlaması için çaba gerekmektedir. Emilimi için karabiber ve ortamda yağ olması bu etkiyi olumlu yönde arttırıyor. Kurkumin mutfakta kullanılırken de dışarıdan destek olarak alınıyorsa da hangi formda ve eşlikçileri neler dikkat etmek gerekiyor anlayacağınız biraz hassas bir baharat.

Dikkat; eğer diyabet hastasıysanız, kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız, safra kesesi ya da mide rahatsızlıklarınız varsa, gebelik veya emzirme gibi bir özel duruma sahipseniz mutlaka hekiminiz ile görüşmeniz gerekiyor. 

Altın Süt Tarifimi Denediniz mi?

Altın süt tarifim benim zerdeçalı tüketmeyi en çok sevdiğim yöntemlerden biri. Deneyin, seveceğinize eminim. İşte malzemeleri;

1 bardak süt

1 çay kaşığı zencefil

1 çay kaşığı zerdeçal

1/4 çay kaşığı karabiber

1 tatlı kaşığı bal

1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı

1 bardak süt, zencefil, zerdeçal, karabiber ve Hindistan cevizi yağı ilavesiyle ısıtılır. Ocaktan alındıktan sonra bal ilave edilerek karıştırılır. Afiyet ve sevgiyle…

ETİKETLER: ALTIN SÜT , SÜT , SAĞLIK , BAKIM , SAĞLIKLI YAŞAM , DİLARA KOÇAK , ZERDEÇAL