03 Ocak 2016

#VogueGurme: Papatyalı ve Ayvalı Panna Cotta

YAZI: CLAİRE SAFFİTZ

FOTOĞRAF: CHRİSTOPHER TESTANİ

panna cotta

 

Eğer ayva bulamıyorsanız ayva püresi alıp ısıtarak pekmez üretebilir ve bu pekmezi panna cotta’nın üstüne dökebilirsiniz. (8 KİŞİLİK)

AYVA HOŞAFI İÇİN

16 küçük ayva (1,3 kilo kadar)
1 poşet papatya çayı
4 büyük limon kabuğu şeridi 200 gram şeker

Yarım çubuk vanilya (uzunlamasına kesilmiş)
1 çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyu

PANNA COTTA İÇİN

250 gram yoğurt
350 gram krema
370 gram süt

135 gram şeker
Bir çimdik iri taneli tuz 4 poşet papatya çayı Yarım çubuk vanilya (uzunlamasına kesilmiş) 2 çorba kaşığı toz jelatin

Tavsiye: 6 adet bardak ya da sufle kabı

AYVA HOŞAFI YAPIMI

Tüylerinden arındırmak için ayvaları nemli bir havlu peçeteyle ovuşturun. 4 ayvayı büyük parçalara bölün, (soymanıza ya da çekirdeklerini çıkarmanıza gerek yok) kalan 2 ayvayı kenara ayırın. Ayva parçalarını büyük bir sos tavasına alıp üstünü örtecek kadar soğuk su ekleyin. Kaynadıktan sonra altını kısın. Gerektiğinde biraz daha su ekleyin. 60 ila 75 dakika sonra ayvalar yumuşayacaktır. Suyunu geniş bir kâseye süzerek dökün. Sos tavasını temizleyip kenarda bekletin.

Bu sırada ayırdığınız ayvaları soyun, çekirdeğini çıkarıp 4 dilim kesin (dikkatli olun; çekirdek çok serttir). Kenarda beklettiğiniz sos tavasına koyup çay poşetini, limon kabuğunu, şekeri ve pişmiş ayva suyunu ekleyin. Çubuk vanilyanın özünü ayırıp kabuğunu da ekleyin. Kaynadıktan sonra altını kısıp ayvalar pembe-kırmızı bir renk alıp yumuşayana kadar ara sıra karıştırın. 45 ila 60 dakika sonra suyu koyu bir kıvam alacaktır. Ayvaları sudan çıkarmadan limon suyunu ekleyin. Vanilya kabuğunu çıkarın.

Not: Ayvaların hoşafını 5 gün önceden yapabilirsiniz. Sarıp soğumaya bırakın.

PANNA COTTA YAPIMI

Yoğurdu orta büyüklükte bir kâseye koyduktan sonra kremayı da yavaş yavaş ilave edin. Pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırın.

Küçük bir sos tavasında sütü, şekeri ve tuzu karıştırarak orta ateşte kaynatın. Poşet çayları ve çubuk vanilyanın özünü çıkarıp karışıma ekleyin. Kabuğu da içine atın. Ateşten alın, 15-20 dakika boyunca tatlar birbirine geçene kadar bekletin.

Bu sırada jelatini 60 ml soğuk suyla birlikte küçük bir kâseye koyup 10 dakika boyunca bekletip yumuşatın.

Süt karışımını orta ateşte dumanı tütene kadar yeniden ısıtın. Ateşten alıp içine jelatini ekleyerek karıştırın. Yoğurtlu karışımın olduğu kâseye süzerek dökün. Pürüzsüz olana kadar karıştırdıktan sonra bardaklara ya da sufle kaplarına aktarın. Panna cotta’yı en az 4 saat dondurduktan sonra üstüne ayva hoşafını ve pekmezi dökerek servis edin.

Not: Panna cotta’yı 2 gün önceden yapabilirsiniz. Sarıp soğuk bir yerde bekletin.

Afiyet olsun!

ETİKETLER: GURME , PANNA COTTA , VOGUE LİVİNG , VOGUEGURME , VOGUE GURME