20 Aralık 2017

Reglini Bil

YAZI: LİAN PENSO

Karın ağrısı, keyifsizlik ve en ufak moral bozucu bir anda ağlama hissi… Tanıdık geldi değil mi? Regl dönemin başladı. Bu yazıyı okuduktan sonra neyin neden olduğunu bileceksin ve artık o kadar da sancılı geçmeyecek.

regl

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Regl dönemi, vücudumuzdaki hormonel değişikliklerle hem bedenen hem de duygusal yönden mücadele verdiğimiz bir dönem. Araştırmalar gösteriyor ki regl döneminin ipuçlarını öğrendikten sonra üzerine çalışabilir ve onunla daha rahat baş edebiliriz. Mesela reglinin bitişinin hemen sonrasında daha enerjik ve dışa dönük olduğunu fark etmiş miydin? Ya da yumurtlama öncesi aslında en az yemek yediğin dönem olduğunu? Yumurtlama dönemindeyse -ki bu regl döngüsünün ortasına denk geliyor, yaratıcılığını gösterebileceğin günlerde olduğunu? Yani bir projeye başlamak için en ideal dönem! Bu ipuçlarını bilince duygusal dengesizlikler ve bedensel hassasiyetlerle baş etmenin daha kolay olduğunu göreceksin.

Öncelikle regl dönemini 4-5 günlük bir süreç olarak değil 28 günü kapsayan bir dönem olarak ele almak gerekiyor. Regl döngüsü kanamanın başladığı gün başlar. O gün östrojen ve progesteron yani duygu durumlarımızda büyük etkisi olan iki hormon dip seviyededir. O günden sonra östrojen yavaş yavaş artar ve yumurtlamadan hemen önce yani 13. gün civarında zirveye ulaşır. Progesteron ise hâlâ düşüktür. Yumurtlama günüde östrojen aniden düşer ve progesterone yükselmeye başlar. Regl döngüsünün ikinci dönemindeyse duruma hakim olan progesterondur. Kanamanın başlayacağı güne kadar da yüksek seviyede kalır. Bu sırada yumurtlamadan sonra östrojen seviyen de hafifçe yükselmeye başlar ve kanamanın başladığı gün aniden düşer. En önemli iki hormonu öğrendik şimdi sırada bizde ne gibi değişikliklere yol açtıkları var.

Regl döngüsünün ikinci dönemi aslında hiçbirimize yabancı olmayan PMS dönemi olarak da biliniyor. Yoğun duygusal tepkilerin yaşandığı bu ikinci dönemi içe dönme, değerlendirme ve düşünme dönemi olarak değerlendirmek, kişisel gelişim açısından oldukça yararlı olacaktır.

PMS, tatlı krizlerinin de yaşandığı, bu nedenle kilo alınan bir dönem. Tatlı krizi geldiğinde yani beyindeki serotonin seviyesi düştüğünde, yükseltmek için protein açısından zayıf, basit karbonhidratı yüksek olan cips, şeker, çikolata gibi yiyeceklere adeta saldırmak işte bu yüzden. Bu bilgiyi öğrendik.

Peki nasıl mücadele edebiliriz? İşte birkaç tüyo:

-Reglin döngüsünün ikinci döneminde düzenli egzersiz yapmak iştahı kontrol altına alıyor. Aklınıza atıştırmak mı geldi? Mutfağa yönelmeden önce birkaç dakika egzersiz yapmayı deneyin. Ya da keyif artırıcı yoga pozları yapın.

- Çikolata aşeriyorsanız 1-2 kare bitter çikolata yiyin. Sütlü ya da dolgulu olanlardan değil.

- Zihninizi yatıştırmak için bir fincan bitki çayı için.

- Avokado, hindistan cevizi gibi sağlıklı yağ içeren besinler ve kök sebzeler tatlı aşermelerini azaltıyor.

- Hurma, kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm gibi kuru meyvelerle tatlı ihtiyacını giderebilirsin. 

- Elma, armut gibi sevdiğin bir meyveyi dilimleyip tarçınla fırınlayabilirsin.

regl

Pratik Enerji Topu

140 gr fındık

200 gr hurma

1 tatlı kaşığı tarçın

100 gr kuru üzüm

1,5 çorba kaşığı kakao

Hurmayı kaynar suda 1 dakika bekletip çekirdeklerini çıkar. Ardından tüm malzemeleri robottan geçirip dilediğin şekli verebilirsin.

BİRKAÇ İYİ UYGULAMA

Beslenmeni kontrol altına alman için ayrıca bir uygulamadan yardım da alabilirsin: Period Tracker, iPeriod, Flo Period Tracker, My Menstrual Diary bu uygulamalardan birkaçı. Hafta hafta semptomlarını takip edip ona göre beslenme ve egzersiz planını yapabilirsin.

DİKKAT!

Adet dönemi aynı zamanda bedensel ipuçlarını da beraberinde getiriyor, akıntın çok az veya düzensizse polikistik over sendromunun veya tiroid hastalıklarının habercisi olabilir. Çok fazla kanaman varsa bunun nedeni rahim büyümesi veya anemi (kansızlık) olabilir. Kanamanda bir anormallik görüyorsan doktora gitmeyi ihmal etmemelisin.

  

 

ETİKETLER: REGL

İlgili Başlıklar