26 Mayıs 2017

Kusurları Gizle: Akneli Ciltler İçin En İyi 7 Fondöten

YAZI: EKİN KURBETÇİ

taylor-hill-makeup-acne

Fotoğraf: @taylor_hill

Şanslı bir azınlık hariç hemen hemen herkes hayatının bir döneminde aknelerle savaşmak zorunda kalmıştır. Sebeplerinin arasında hormonlar, beslenme ve uyku düzeni, stres gibi birçok etkenin başrolü aldığı bu “küçük” cilt sorunundan kurtulmanın birçok detaylı yolu varken, akne görünümünü gizlemek de ayrı bir incelik istiyor.

Akneli bir cildi tam kapatıcı fondötenlerle kamufle etmek işe yarar gibi gözükse de aslında yarattıkları bu illüzyon uzun vadede cilde zarar verir. Ayrıca tercih edilen fondötenin ağırlığı aknenin kızarıklığını gizlerken yüzey eşitsizliklerini daha çok belli ederek sorunlu cilt görünümüne dikkat çeker. Peki bu cilt problemini gizlemek için nasıl bir fondöten kullanmalısın?

• Özellikle, gözenekleri tıkamayan ve yağ bazlı olmayan fondötenler tercih ederek cildini desteklemelisin. Fondöten ne kadar temiz içerikliyse cildini o kadar daha az rahatsız edecektir.

• Işık yansıtan bir ürün yüzey eşitsizliklerini belli edebilir, bu yüzden cildin çok dokuluysa mat bitişli bir fondöten tercih etmelisin.

• Uzun vadeli bir etki için akne giderici, iyileştirici içerikli fondötenler harika bir seçim olabilir. Yapısında salisilik asit bulunan ürünler sana yardımcı olacaktır.

• Kızarık görünümden şikâyetçiysen fakat yine de hafif yapılı bir fondöten tercih etmek istiyorsan fondöten öncesi aknelerin üzerine yeşil renkli bir corrector kullanarak kızarıklıklarını nötrleyebilirsin.

Cilt Kusurlarını Kapatacak ve Güzelliğine Yardımcı Olacak 7 Fondöten

ETİKETLER: TAYLOR HİLL , MAKYAJ , FONDÖTEN , AKNE KARŞITI , CİLT BAKIMI