12 Ocak 2017

5 Adımda Ev Spası ile Kendinizi Şımartın!

YAZI: E. ŞEVVAL YÜRÜTEN

Evin keyfini çıkarırken bir yandan tüm yorgunluğunuzu atıp, rahatlamaya ne dersiniz? Dinlendirici spa keyfi için illa dışarı adım atmanıza gerek yok. Çok kolay D.I.Y yöntemlerle evde, kendi organik spa’nızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. 5 maddede pratik ama rahatlatıcı ev spa’sını keşfedin ve kendinizi şımartın. 

samsonthedood
Fotoğraf: @samsonthedood
 
 

1.Küvet ve Daha Fazlası

Evde spa keyfinin olmazsa olmazı küvetinizi güzelce doldurun. Eğlenceli bir keyfin peşindeyseniz suyun içine renkli köpük sabunlardan atabilirsiniz, ama aklınızda daha çok romantik bir rahatlama varsa gül yaprakları, hayal ettiğiniz mizanseni oluşturmanıza yardımcı olacak.

2.Aromalı, Sıcak Havlunun Önemi

Gerçek bir sauna deneyimine en yakın sonuç için küveti doldururken, banyoyu en sıcak hale getirmeye dikkat edin. Su dolarken bir yandan bir havluyu ısıtın. Daha sonra havlunun üzerine lavantalı, vanilyalı, gül kokulu ya da favori aromanız olan rahatlatıcı yağın spreyini sıkın. Banyo keyfiniz sırasında gözlerinizi kapatıp, bu aromalı sıcak havluyu yüzünüze koyun ve rahatlayın. Bu rahatlama yöntemini gece yatağa girmeden önce de uygulayabilirsiniz, ayrıca bu spa methodu sinüslerin açılmasına da yardımcı olur.

3.Küçük Detaylarda Saklı Mutluluk

D.I.Y spa keyfinizde hiçbir masraf ya da uğraştan kaçınmayın. Spa aurasını yakalamak için, banyonuzu loş bir mekana dönüştürün. Kokulu mumlar, istediğiniz mizanseni yaratmanızda yardımcı olacak. Ayrıca spa sırasında, arkada çalan rahatlatıcı müzik, bedeniniz gibi zihninizin de dinlenmesini sağlayacak.

4.Kendi Organik Güzellik Ürünlerinizi Yaratın.

Bazı D.I.Y güzellik ürünlerine mesafeli olmakta haklı olsanız da, basit organik karışımlardan korkmayın. Kahverengi şekerle kendi peeling jelinizi ya da  hindistan cevizi yağıyla saç maskenizi yapmak oldukça pratik. Bu karışımları da yapmaya üşeniyorsanız, meyvelerin mucizevi yönüne şans verin. Mesela limonu ince ince kesin, diz ve dirseklerinizin üzerinde ovuşturun. Limon, sert ve kararan bu noktaların hemen yumuşamasına ve renginin açılmasını sağlayacaktır.

5.Post-Spa Hazırlığı

Spa keyfiniz bitti diye üzülmeyin, spa öncesi olduğu gibi spa sonrası hazırlıkla, bu rahatlatıcı deneyimi dilediğiniz kadar uzatmak sizin elinizde. Vücut losyonunuzu spa öncesi ısıtın, böylece spa sonrası ılık losyonunuz cildinizde adeta kayacak. Suyun içinde karnınız acıkacağı için, ev spa'nızın bitiminde, önceden hazırladığınız limonlu, tarçınlı suyunuzdan için ve enerji deposu yeşil elmanızı bir ısırık alın. Ve spa gününüzde kendinizi tamamen şımartmaktan çekinmeyin. Kendinize bir gün izin verin ve dinlenmiş vücudunuzun keyfini çıkartın.

ETİKETLER: EV , BAKIM , SPA , DIY