EN VOGUE
EN VOGUE

05 Mayıs 2016

Plastik Şişelerden Emma Watson’ın Met Gala Elbisesine

EDİTÖR: LEYLA HAZAL ÇETİN

Yılın galasını geride bıraktık. Met Gala'nın ünlü konukları, gala için özel olarak tasarlanan gösterişli kıyafetleriyle her sene olduğu gibi bu sene de çok konuşuldu. Temanın teknoloji olduğu bu yıl tasarımların ışıltısını pullardan alması ve metalik renklerin hakimiyeti beklediğimiz ayrıntılardı. Beklemediğimizse, plastik şişelerden geri dönüştürülerek tasarlanacak bir elbiseydi.

Emma Watson gerek cinsiyet eşitliği, gerekse dünya problemlerine olan tavrıyla çizdiği güçlü kadın figürünü katıldığı etkinlikler ve yaptığı ilham verici konuşmalarda, stiliyle tamamlıyor. Met Gala’da tercih ettiği düşük omuzlu, siyah beyaz parçalı kıyafeti sadece temaya uygun ve oldukça etkileyici değil, aynı zamanda geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak hazırlanmış. Calvin Klein ve Eco Age ile işbirliği yaparak tasarladığı kıyafeti tabii ki sadece plastik şişelerden oluşmuyor. Aynı zamanda koton ve pamuk gibi doğada çözünebilen malzemeler tercih edilmiş.

Emma Watson- Met Gala- Calvin Klein

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Son günlerde doğaya ve dünyaya saygılı sürdürülebilir bir yaşamın, lüks tüketimde de sağlanmasının gereği vurgulanmaya başladı. Birçok markanın da geri dönüşüm kampanyalarını başlatmasıyla, yavaş yavaş bu fikirde bilinçlenmeye başladık. Harry Potter serisiyle tanıdığımız, büyüdükçe farklı yönleriyle ikonlaşan Emma Watson, Facebook sayfasında paylaştığı teşekkür yazısıyla elbisesinin geri dönüşüm hikayesini uzun uzun anlatıyor. Korseli bluz, kuyruklu etek ve pantolon ayrı ayrı kullanılabilmeleri yönüyle de geri dönüşümlü malzemelerden üretilmesinin hakkını veriyor. Emma Watson'ın bunları tekrar giymek için heyecanlı olduğunu da yazısından öğreniyoruz:

Emma Watson, henüz 26 yaşında olmasına rağmen, bizi kendine tekrar tekrar hayran bırakacak bir çok olay sığdırdı. Harry Potter serisinin Hermione Granger’ı olarak daha 10 yaşındayken tanıdığımız Watson’ın bir çoğumuza ilham verdiği anları hatırlayalım.

2014’de Birleşmiş Milletler’de verdiği “HeForShe” kampanyasının tanıtımını yaptığı konuşmasıyla milyonlarca erkeği cinsiyet eşitliğini savunmaya davet ettiğinde, Birleşmiş Milletler İyilik Elçisi olarak seçilmesinin ne kadar haklı bir karar olduğunu ispatlamıştı. Tercih ettiği beyaz blazer formlu, asimetrik kesimli elbise adeta güçlü kadın imajının tamamlayıcısıydı. 

2015’de erkek dünya liderlerinin ağırlıkta olduğu Davos’da “Bu dünyayı kadın ve erkek nufüs yarı yarıya paylaşıyor. Bu şekilde de temsil edilmeleri gerekir.” dediğinde, sadece ünlü bir film yıldızı değil aynı zamanda Amerika’nın en iyi üniversitelerinden Brown mezunuydu ve 25 yaşında genç bir kadın olarak dünya problemleriyle ilgileniyordu. Emma Watson bundan şikayetçi olsa da, seçtiği siyah takım elbisesiyle de gündeme gelmişti. 

Met Gala gibi tasarımların hakim olduğu bir etkinlikte, elbise tercihiyle yine dünya problemlerine vurgu yapan Emma Watson bir kez daha hayranlığımızı kazandı.

ETİKETLER: EMMA WATSON , MET GALA , MET GALA 2016 , CALVİN KLEİN , ECO AGE , SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA , GERİ DONUSUM , METGALA2016