EN VOGUE
EN VOGUE

19 Şubat 2013

Oscar mücevherleri

Oscar gecesinde yıldızların parıltısını Hollywood’a yansıtmanın en iyi yolu mücevherlerden geçiyor. Ne ünlü yıldızlar ne de büyük mücevher markaları bu fırsatı kaçırmıyor. Herkesin en çok merak ettiği konuların başında ise şu geliyor; ünlü yıldızlar o gece taktıkları mücevherlere sahip oluyorlar mı? Yanıt veriyoruz, hayır! Çünkü ünlülere Oscar gecesinde takmaları için verilen o büyülü aksesuarlar, bir anlaşmanın parçası.
Yıllardır ünlü yıldızlara mücevher veren markaların başında Harry Winston geliyor. Markanın CEO’su Frédéric de Narp, bu anlaşmayı “Amacımız müşterilerimizle kurduğumuz derin ve devamlı diyalogun kalıcı olması. Kırmızı Halı bizim DNA’ımızın bir parçası. Çünkü ünlüleri giydirmek kesinlikle insanların size duyduğu saygı olarak dönüyor,” diye özetliyor aslında.

Tüm mevzu ünlü mücevharatçının Oscar ödül gecesi için 1943’te Jennifer Jones’a yolladığı mücevherlerle başlamış. Yakın tarihten aklımızda kalan en çarpıcı Harry Winston takıları ise Gwyneth Paltrow’un 1999’da taktığı 40 karatlık kolye, Halle Berry’nin 2002’de taktığı küpeler ve Jennifer Lopez’in 2003’teki küpeleri. Kırmızı Halı’da en çok gördüğümüz diğer mücevher markalarının başında ise Tiffany&Co, Chopard, Cartier ve Van Cleef & Arpels geliyor.
Söz konusu mücevherler olunca, Elizabeth Taylor’ı anmadan geçmek yakışık almaz elbette. Taylor’un 1966 yılında Güney Afrika’da maden ocağından çıkarılan ve mücevher literatürüne Taylor-Burton Modeli olarak geçen 69,42 karatlık meşhur elmas yüzüğü müzayedeye çıktığında ilk alıcısı Cartier olmuş desek, şaşırmazsınız muhtemelen. Liz Taylor, bu yüzüğü 1970 Oscar töreninde bir gerdanlığın ucuna takarak olay yaratmıştı.

Oscar gecesinde taktığı mücevherlerle trendleri belirleyen isimlerden biri de Angeline Jolie. Güzel yıldız kırmızı halıda elbise seçimlerini çoğunlukla sade olanlardan yana kullanıyor ama aksesuarlarının çarpıcılığı konusunda oldukça cömert. Jolie’nin özellikle 2009’da siyah Elie Saab elbisesiyle taktığı yeşil Lorraine Schwartz mücevherleri hafızalardan silinmiyor. Üstelik, o yıldan sonra kırmızı halıda yeşil mücevher modasının başladığını söylemek de yanlış olmaz. Reese Witherspoon da geçtiğimiz yıl taktığı yeşil Neil Lane küpeleriyle çok konuşulmuştu.

Unutulmayan Oscar mücevherleri
Cher’in 1998’de taktığı küpeleri ve saç aksesuarı.
Keira Knightley’nin 2006’da taktığı Bulgari kolye.
Nicole Kidman’ın 1400 karatlık L'Wren Scott kolyesi.
Heidi Klum’un 2009’da taktığı Lorraine Schwartz tasarımı mücevherler.

ETİKETLER: OSCAR , MÜCEVHER , OSCAR 2013 , KIRMIZI HALI