22 Şubat 2015

87. Akademi Ödülleri En İyi Film Adayları

YAZI: BUĞU MELİS ÇAĞLAYAN

Boyhood

 

Before Sunset üçlemesiyle gönlümüzü fetheden Richard Linklater'ın yönettiği Boyhood, 6 yaşından 18 yaşına uzanan büyüme dönemine odaklanıyor. Ellar Coltrane, Patricia Arquette ve Ethan Hawke'ın başrolleri paylaştığı yapım, tam 12 yıl süren çekim süreciyle sinema tarihine adını şimdiden yazıdırdı bile.

 

Whiplash

Miles Teller ve özellikle J.K. Simmons'un performanslarıyla izleyiciyi etkisi altına alan film, Andrew Neiman isimli bir caz müzisyeni adayının New York Shaffer Conservatory'deki ilk senesini anlatıyor. Sanatçılar ne için çalışıyor, neyi hedefliyor ve hangi çıkış noktası onları nereye götürüyor; işte Whiplash, bu sorular söz konusu olduğunda ezber bozuyor.

 

Selma

 

Ava DuVernay'ın yönettiği Selma, Martin Luther King’in Amerikalı siyahilerin eşit haklara sahip olmak adına 1965 yılında Selma kentinden eyalet başkenti Montgomery’ye başlattığı özgürlük yürüyüşünü konu alıyor. Bu tarihi dramanın başrollerinde, David Oyelowo, Oprah Winfrey ve Tom Wilkinson var.

 

The Imitation Game

 

İngiliz matematikçi ve bilgisayar bilimcisi Alan Turing'in hayat hikayesini konu alan The Imitation Game, Norveçli yönetmen Morten Tyldum'un kariyerine basamak atlattı desek yeridir. Benedict Cumberbatch'in Turing'in karanlık dehasını yoğun bir deneyimle yansıttığı film, Eylül ayında People's Choice Awards'da en iyi film ödülüne layık görüldü.

 

The Theory of Everything

 

Henüz 21 yaşında motor nöron hastalığı teşhisi konan ünlü astrofizikçi Stephen Hawking'in üniversite yıllarından orta yaşlarına uzanan yaşam hikayesi The Theory of Everything'in odak noktası. James Marsh'ın yönetmen koltuğunda oturduğu film,  Hawking'in öyküsünü, eski eşi Jane Wilde Hawking'in anı kitabından uyarlanmış.

 

American Sniper

 

Clint Eastwood'un yönettiği American Sniper, tipik bir Amerikan savaş filmi. Altın Küre Ödülleri'nde görmezden gelinen yapım, Akademi Ödülleri'nin bu seneki en büyük sürprizlerinden olsa da, ödülü kucaklama ihtimali rakiplerine göre bir hayli düşük.

 

Birdman

 

Alejandro González Iñárritu'nın son filmi Birdman; Michael Keaton, Emma Stone, Edward Norton, Zach Galifianakis ve Naomi Watts'ın başrolü paylaştığı gerçek bir yıldızlar geçidi. Birdman isimli bir süperkahramanı canlandırarak üne kavuşmuş ve aynı hızda unutulmuş aktör Riggan Thomson, bu kara komedinin baş kahramanı.

 

 

The Grand Budapest Hotel

 

Wes Anderson imzası taşıyan The Grand Budapest Hotel, haksız yere cinayetle suçlanan concierge görevlisi Monsieur Gustave H.'in genç çalışanı Zero ile kendini aklama serüvenini masalsı bir dille anlatıyor. Yönetmenin imzası haline gelmiş sinematografik stilini keskin bir biçimde yansıtan komedinin başrolünde Ralph Fiennes var.

ETİKETLER: OSCAR 2015 , THE THEORY OF EVERYTHİNG , 87. AKADEMİ ÖDÜLLERİ , BİRDMAN , BOYHOOD , WHİPLASH , THE IMİTATİON GAME , GRAND BUDAPEST HOTEL , SELMA , AMERİCAN SNİPER , EN İYİ FİLM