20 Aralık 2017

Düello: Moda x YouTube

YAZI: BEDİZ YILDIRIM

Kanalı 4 milyon aboneye sahip YouTuber Orkun Işıtmak, moda ve trendlere ne kadar hakim? Peki ya biz YouTube’unkilere? Biz ona moda terimlerini sorduk, o da bize YouTube terimlerini. Kavramlara yepyeni anlamlar yükledik.

17-12/19/orkun.jpg

Fotoğraf: Osman Çetinkaya


Orkun Işıtmak cevapladı:

Peplum

Peplum, mide yanmalarına karşı kullanılan çok etkili ve ancak reçeteyle satılan bir mide ilacıdır. Modayla filan alakası yok aslında. Sonraları "bunun içeceğini yapalım, tadı da güzel" diyerek yapılan bir içecek markası da var. Bundan çok fazla içip göbek yapan kadınlar, fazla kilolarını belli etmemek için özel kesim bir üstlük giyerler, işte bunun adı Peplum'dur. Kağıt mendillerin marka adıyla özdeşleşmesi gibi, Peplum da aslında bir dünya markası.

ASIL ANLAMI: Ceket, etek, bluz ya da elbiselerde genellikle bel hizasında verev kesilerek eklenen volanlı görünüme sahip kısım.

Bomber

Bunu biliyorum! Bunu biliyorum! Bir ceket türü. Böyle kısa kesimli, bel ve bilek kısımları elastik, yaka kesimi filan hep savaş pilotu ceketi gibi. Benim de var, giyiyorum. Bana "bomber" denilince benim aklıma deri geliyor. Mutlaka siyah veya kahverengi deri olacak. Benim gibi uzun ve ince insanları olduklarından daha yapılıymış gibi göstermesini de seviyorum.

ASIL ANLAMI: Kendisi şişkin, kol ucu ve bel kısmı lastikli ceketlere verilen ad.


Salopet

Bu, askılı tulum aslında. Tam olarak bildiğimiz tulum değil, ama askıları var. Genellikle denim kumaşından yapılıyor, pantolon da olabilir altı veya etek de. İçine de genelde beyaz bir şeyler giyiliyor. Ohio'lu çiftçi kadınların vazgeçilmez tercihidir salopet. Bunu da şimdi laf arasında telefondan Google'ladım, görsellerden kopya çektim, yoksa katiyen bilmiyordum yani, katiyen.

ASIL ANLAMI: Çıkış noktası bahçıvan tulumu olan, genelde denim kumaştan yapılan askılı bir tulum türü.


Biye

Byeee! Ha pardon, biye. Abiye ile alakası var mı bunun? "A-biye" gibi, sanki olumsuzluk ön eki varmış gibi, "biye olmayan" anlamına geliyormuş gibi. Abiye olmayan her şeye biye denir. Daha doğrusu biye olmayan her şeye abiye denir. Sen, ben, hiçbirimiz biye değiliz, demek hepimiz abiyeyiz. Lütfen bu durum araştırılsın ve aydınlığa kavuşturulsun. Ben abiye miyim?

ASIL ANLAMI: Giysinin yaka, kol ya da etek çevresine kendi kumaşından ya da başka bir kumaştan geçirilen ince şerit.

Kruvaze

Bunun denizcilik tarihinde çok büyük önemi var. 1855 yılında Rus denizciler İngiliz donanmasıyla Norveç açıklarında karşılaşır. İngiliz fırkateynleri ateş açacaklarken, Rus kruvazörünün kaptanının eşi güverteye çıkar. Üstünde etkileyici bir kıyafet vardır. Dürbünle bakan İngiliz amirali bu hanımefendiyi görür ve "bu kadar güzel bir varlığı yok edemem" der. O günden sonra, çıkacak bir denizcilik trajedisini engellediği için bu hanımın üzerindeki kıyafete, kruvazör'den türetilerek kruvaze denilmeye başlanır. Kısaca hiçbir fikrim yok ama ceketler için kullanıldığını duymuştum.

ASIL ANLAMI: Ceket ve yelekte düğmeyle kapanacak olan ön parçaların birbirinin üstüne binecek biçimde yapılmış olması. 

17-12/19/modayoutubre-1513691246.jpg

Dergiler Dijital Projeler Müdürü Bediz Yıldırım cevapladı:


Clickbait

Tıkla ve gör yerine, “tıkla ve gününü gör" olabilir. Fakat burada kim kime ya da kim neye tıklıyor o kısmı çözemedim. Acaba tıklayınca ne olacak? Video bambaşka bir şeye mi dönüşüyor?

ASIL ANLAMI: Bu tüm YouTuber'ların itinayla yaptıkları ve izlenmeleri artıran bir şey. "Gel vatandaş geeel" veya "aile salonumuz yukarıdadır" demenin YouTube hali. Başlığa öyle bir şey yazarsınız ki hemen tıklanır, ancak içerik aslında başlık kadar abartılı değildir. Misal, "KOLUMU KESTİLER" diye bir başlık atılmış olabilir, ama videonun içinde aslında bir kutlama pastasının üstündeki figürün kolu kesilmiştir alt tarafı, gibi...


Dab

Do It Yourself'in (DIY) yapıp yok etmeli versiyonu bence bu. Dab: “Do and break”in kısaltılmışı. Yapım değil de yıkım üzerine kurulu bir video içeriği. Nasıl unboxing çok popülerse bu da unbuilding mantığında yap ve yık gibi popüler bir içerik olabilir.

ASIL ANLAMI: Bu bir hareket aslında, bir el ile yukarıyı işaret edip, ötekini kırarak yüzü kapatmak şeklinde. Anlatması biraz zor. Nereden türediğiyle ilgili birçok efsane var, ama yaygınlaşması bir danstan ötürü oldu.

Diss

İzlediğim video içeriklerinden anladığım kadarıyla bir nevi dijital atışma. Vay sen misin benimle ilgili içerik yapan, ben de buna hemen bir video çekip karşılık vereyim. Ülkemizde saz ustaları bunu çok yapıyor, yurtdışında da hiphop sanatçıları. Dijital ortamda da YouTuber'lar.

ASIL ANLAMI: YouTuber'lar, birbirlerini tiye alan videolar çekerler ve genelde bunları "diss track" adlı şarkılarla yaparlar. Tıpkı rapçilerin yaptığı gibi (East Coast vs. West Coast). Tek farkı, düşmanlıktan dolayı değil de, birbirleriyle dalga geçmek için yapmalarıdır.


Collab

Tek bildiğim bu olabilir. Tam tanımı da şu sanırım: “Bir YouTuber bir YouTuber’a gel beraber bir video çekelim, senin takipçilerin beni, benimkiler seni tanısın, like'lar, gösterimler, takipler havada uçuşsun, güçlerimizi birlikte büyütelim demiş."

ASIL ANLAMI: "Collaboration" kelimesinin kısaltması. İki YouTuber'ın ortak amaç için beraber video çekmesi. Genelde bu işbirliğinden her ikisinin kanalı için birer video çıkar veya büyük olan YouTuber daha küçük olanlarla işbirliği yaparak onları büyütür.

YLYL
Modanın köklü markalarından Yves Saint Laurent'den (YSL) esinlenilmiş. Hoş o da Saint Laurent oldu ama Yves üzülmesin diye Saint’i atıp Yves Laurent diye bir YouTube akımı çıkmış. Akılda kalsın diye YL’leri duble yapmışlar ve karşınızda YLYL.

ASIL ANLAMI: "You Laugh, You Lose". YouTuber, komik videoları peş peşe izler ve gülmemeye çalışır. Gülerse kaybetmiş sayılır. Tüm bu süreci kayda alır ve bundan bir YouTube videosu yapar. Bunu dünyanın en çok takipçiye sahip YouTuber'ı PewDiePie bile çok sık yapıyor. "Orijinal bir içerik değil artık" diye eleştirilse de, yine de her seferinde komik ve her seferinde kendini izleten bir içerik.

ETİKETLER: ORKUN IŞITMAK , YOUTUBE