27 Eylül 2020

Sonbaharda Bir Akdeniz Rüyası

YAZI: ESRA BEBEK

23 Eylül’de gerçekleşen ekinoks ile birlikte sonbahar mevsimine resmen giriş yaptığımız bugünlerde, Akdeniz’de yazın kokusu hüküm sürmeye devam ederek içimizi aydınlatıyor. Sizler de her fırsatta şehir hayatının kaosundan bir yudum uzaklaşarak; kendine kaçmayı sevenlerdenseniz sonbaharda Akdeniz’e varsınız demektir.  

Bambaşka bir dünyaya uyandığımız 2020 yazı ile birlikte, birçoğumuz yepyeni bir tatil anlayışını benimsemeye başladık. Uzun süren uçak yolculuklarının yerini araba seyahatleri alırken, birçoğumuzun ideal tatil anlayışında birkaç ortak nokta vardı sanki; biraz mavi, biraz yeşil alan ve biraz da içsel keşif…

Oludeniz

Fethiye Fotoğraf: Getty Images Türkiye

Eski tatil alışkanlıklarının dönüşerek yenilerine yer açtığı bu dönemde; çoğumuz açık büfelerden daha bilinçli yeme alışkanlıklarına, akşamüzeri partilerinden sessiz plajlara ve meditatif günbatımlarına yöneliyoruz.

Farklı kültürleri tanımaktan bir süre uzak kaldığımız ve içinde yaşadığımız zengin kültür ile iç dünyalarımızda farklı tonda bir yolculuğa çıktığımız bu yaz dönemini kapatırken; ekim ayında son bir Akdeniz rotası düşleyenler için ruhu besleyecek bazı önerilerimiz ise şöyle;

- Bir klasik ile başlayacak olursak, deniz ve gökyüzü arasında mavi ve yeşilin tonlarına uyandığınız D Maris Bay her daim favorilerimizden. Çam ormanları ile çevrili Green Hill ise özellikle gün batımlarında meditasyon severlerin doğayla bir olduklarını hissedebilmeleri ve biraz olsun zihinleri sakinleştirebilmeleri için tasarlanmış yemyeşil bir vaha.

- Rotanızı Bozburun tarafına doğru çevirdiğinizde gökyüzünün mavisini çarpıcı bir tabiatla buluşturan gizli cennet Miamai Butik Otel’in dinlendirici atmosferi dikkatimizi çekiyor. Otelin yapımı esnasında detoks köşesi olarak tanımlanan Sessiz Bahçe ise; konukların kendi iç sesleriyle kalırken doğanın büyüsüne kapılarak ruhun derinlerine ışık tutmaları için tasarlanmış benzersiz bir alan.

- Son olarak özellikle çocuklu aileler için tatil anlayışına vizyoner bir bakış getiren Kalemya Koyu’nda yer alan Hillside Beach Club’da zihin açan bir deneyime kulak veriyoruz. 3- 9 Ekim tarihleri arasında İKSV tarafından hazırlanan program eşliğinde caz tınılarıyla renklenen Yaz & Caz haftasında, Önder Foçan feat., Anıl Şallıel, Ozan Musluoğlu Trio ve Seda Erciyes gibi isimler ile Akdeniz’de müziğe doyarak ruhu yükseltmek eşsiz bir deneyim olsa gerek.

Amerikalı oyuncu Mercedes McCambridge’ın ünlü sözlerinden esinlenerek; bırakın ruhunuz bu sonbaharda Akdeniz’i özgürce deneyimlesin…

 

 

 

 

 

ETİKETLER: FETHİYE , BOZBURUN , MARMARİS , D MARİS BAY , HİLLSİDE BEACH CLUB