18 Haziran 2022

Şehir Ajandası: Radarımıza Aldığımız 5 Etkinlik

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

 

Jonathan Monaghan

Jonathan Monaghan, ŞAŞAA Sergisi, 2022

Görsel sanatlar alanında dünyanın önde gelen isimleri Kalyon'da

Görsel sanatlar alanında dünyanın önde gelen isimlerinden Amerikalı Jonathan Monaghan, Ceren ve Irmak Arkman küratörlüğünde Kalyon Kültür’de gerçekleştireceği bugüne kadarki en kapsamlı kişisel sergisi ŞAŞAA ile sanatseverlerle buluşuyor. Bilim kurgudan Barok dönemi mimarisine kadar sanatın farklı tarzlarından esinlenen ve video oyunu yaratıcılarıyla Hollywood profesyonellerinin de kullandığı en gelişmiş teknolojileri eserlerinde kullanan Monaghan, izleyicileri masalsı ve bir o kadar da sınırları zorlayıcı hikayelere davet ediyor. Dijital sanat başta olmak üzere sanatın farklı disiplinlerine alan açan sergisi 27 Ağustos tarihine kadar Nişantaşı Taş Konak Kalyon Kültür binasında ücretsiz gezilebilir.

Barok dünyasının saklı hazinesi İstanbul’da

50. İstanbul Müzik Festivali tüm hızıyla devam ediyor. Festival kapsamında dikkat çeken etkinliklerden biri de Aşkın Yüzleri olacak. Aşkın Yüzleri, İtalyan operalarındaki aşkın tüm hallerini, en dokunaklı, en dramatik aryalardan incileri birbiri ardına dizerek resmediyor. Tarihin sayfalarına gömülmüş değerli bestecilerin büyüleyici eserleriyle Atatürk Kültür Merkezi’nde, en iyi kontrtenorlardan biri olarak tanınan Jakub Józef Orliński ve Francesco Corti yönetimindeki Il Pomo d’Oro ile aşka adanmış bir konser sizleri bekliyor. 21 Haziran tarihini takvimlerinize not düşebilirsiniz.

Ilgın Seymen'in İşsiz Nesneler • Canlılığın İzleri

Canlılar, cansızlar, doğal olanlar ve sentetik olanlar, doğal ortamda birbirine geçen özne ve nesne gibi unsurlar Ilgın Seymen'in İşsiz Nesneler Canlılığın İzleri adlı sergisinde bir araya geliyor. Ilgın Seymen'in beşinci kişisel sergisi olan İşsiz Nesneler Canlılığın İzleri, Galeri Bosfor'da 18 Haziran'a kadar görülebilir. Bu hafta sonu için henüz plan yapmamış olanlar için favori önerilerimizden biri.

Jonathan Monaghan

Zürih Balesi’nin Anna Karenina’sı için geri sayım

Görkemli prodüksiyonları ve kusursuz performanslarıyla tanınan, günümüzün önde gelen bale topluluklarından Zürih Balesi, Oslo, Münih, Hong Kong, Moskova gibi şehirlerin ardından şimdi İstanbul’da. Topluluğun 2012/13 sezonundan beri sanat direktörlüğünü üstlenen Christian Spuck’un uyarladığı Anna Karenina’da Tolstoy’un unutulmaz karakterleri, büyüleyici koreografik imgelere dönüşüyor. İKSV’nin 50. yılı kutlamaları kapsamında İKSV ve Zorlu PSM’nin işbirliğiyle İstanbullu izleyicilerle buluşacak Zürih Balesi’nin Anna Karenina’sı yılın kaçırılmayacak gösterilerinden biri olarak radarımızda. 27- 28 Haziran 2022 tarihinde İstanbullular'ı unutulmayacak bir deneyim bekliyor diyebiliriz.

Chet Faker İstanbullu dinleyicileriyle buluşuyor

Electronica, downtempo, soul ve trip hop türlerinde üretimlerini sürdüren şarkıcı ve söz yazarı Chet Faker, PSM Loves Summer kapsamında 21 Haziran’da Turkcell Sahnesi’nde dinleyicilerle buluşacak.

 

ETİKETLER: HAZİRAN 2022 ETKİNLİK REHBERİ