05 Aralık 2020

Röportaj: Sanat Herkes İçin

RÖPORTAJ: DİLRUBA KARAKÖSE

Sadece moda değil, dekorasyondan teknolojiye ihtiyaç duyulabilecek her alana cevap veren shopi go, yepyeni bir oluşumla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Sanat ve sanatçıyı destekleyerek çağdaş sanatı keşfetmeyi kolaylaştıran bir platform olma özelliği taşıyan shopi go ART, sanatseverlere yeni sanatçılar, yaratıcı endüstrilere ise yeni yetenekler keşfedebilme şansı sağlıyor. Bu yeni platformun en büyük amacı da sanatçının sesinin herkes tarafından duyulmasını sağlayarak onu daha çok üretmeye teşvik etmek. Murat Suter önderliğindeki küratöryel ekip tarafından hayata geçirilen bu sanatla dolu platformun detaylarını kendisiyle konuştuk. 

Murat Süter

shopi go ART’ın nasıl bir dünyası var biraz detaylandırabilir misiniz?

2012 yılında shopi go’yu kurarken, bir markadan ziyade bir dünya yaratmak üzere yola çıkmıştık. shopi go bünyesindeki her ürün, çağdaş tasarım anlayışını benimseyen bir yaşam stilini yansıtıyor. Bu dünya dışardan bakıldığında da çok net anlaşıldığını düşündüğümüz bir dünya. shopi go ART için yarattığımız kürasyonda ise bu bakış açısını ve shopi go DNA’sını en iyi yansıtan çağdaş sanat eserleri bulunuyor. Dinamik, sınırları zorlayan ve her daim yeniyi arayan, keşfetmesi sınırsız bir dünya...

Moda ve tasarım kimliğiyle tanıyoruz daha çok shopi go’yu. Art adı altında yeni bir oluşuma imza atma fikri nasıl gelişti?

shopi go’da yarattığımız dünyada bu tarz ayrımlara yer vermiyoruz. Tasarım ve sanatın aynı fikre hizmet ettiğine inanıyoruz; iyi hissetmek… shopi go ART uzun süredir kurmak istediğimiz bir oluşumdu. Ancak sanatın dijitalleşmesi konusundaki soru işaretleri bizi geri tutuyordu. Pandemi sürecinde tüm sanat platformlarının yeni dijital yollar bulması, bizi başlamamız için cesaretlendi. Şu an sanatta dijitalleşmenin tam zamanı olduğunu düşünüyoruz.

Sizce dijitalleşmek, özellikle sanata ulaşılabilirliği nasıl etkiledi?

Dünyada sanatın dijitalleşme sürecinin bir süredir güçlenerek devam ettiği gözlemliyor ve bu sürecin de sanata olan ulaşılabilirliği arttırdığına inanıyoruz. shopi go her şeyden önce bir online platform olduğu için, dijital taraftaki deneyimimiz de kesinlikle bu oluşuma başlamamızda bizi cesaretlendirdi. shopigo.com’u ayda 300.000 kişi ziyaret ediyor. Sıfırdan bu sayılara ulaşmak günümüzde oldukça zor. shopi go ART web sitesine shopigo.com üzerinden girileceği için motivasyonlarımızdan biri de bu oldu diyebilirim.

shopi go ve shopi go ART, hangi noktalarda birleşiyor?

shopi go DNA’sı dolayısıyla her zaman yeni ve cesaretlendirici bir konumda bulunuyor. shopi go ART tamamen shopi go DNA’sını sahipleniyor. Yine aynı şekilde sınırları zorlayan ve her daim yeninin peşinde bir bakış açısıyla çağdaş sanatı yaymayı hedefliyor.

Murat Süter

Sanat dediğimizde pek çok disiplini de içine alan bir kavramdan bahsediyoruz aslında. Siz shopi go ART’ın dünyasına neleri dahil ediyorsunuz?

shopi go ART’ta çağdaş sanatın neredeyse her disiplininden bir eser yer alıyor diyebiliriz. Dinamik olarak sürekli yenilenen, güncellenen ve yeni yetenekler keşfedilebilecek bir platform olmak amacındayız.

shopi go’nun sahip olduğu DNA’yı hem koruyup hem de yeni bir ruh kazandırmayı nasıl başardınız?

shopi go aslında ekipteki herkesin oyun alanı olarak konumlandırdığı bir yer. Ekipteki herkes işe aynı heyecan ve motivasyonla yaklaşıyor. Dünyamızda yapılması gereken hiçbir şey için bir kalıp bulunmuyor. Oldukça özgür ve sınır dışı yöntemlerle çalışıyoruz. Ekipteki bu hissiyat tamamen doğal olarak shopi go ruhunun kendisini oluşturuyor. Yani aslında DNA’nın kendisi ruhumuz gibi oldukça genç ve dinamik.

Tüm insanların sanatı deneyimleyebilmesi gibi bir amacı var shopi go ART’ın. Bunu mümkün kılmak için nasıl çalışmalarınız olacak?

Sanat bugüne kadar dışardan bakıldığında yalnızca belli bir kesim tarafından sahiplenilmiş içine zor girilen bir dünya gibi algılanıyordu. Bu yüksek duvarlara geçirgenlik kazandırmak ve sanata olan erişimi kolaylaştırmak en büyük amacımız. Herkesin kendini iyi hissedebileceği en az bir sanat eserine sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Bunun için de sanatı önce doğru bir kanaldan kişinin kendini rahat hissedebileceği bir platforma taşımak çalışmalarımızın temelini oluşturuyor.

İlerleyen zamanlarda shopi go Art için ne gibi planlarınız var?

shopi go ART’ın global sanat sahnesinin bir parçası olmasını ve en önemlisi Türkiye’den çıkan sanatçıların global olarak bilinirliğinin artmasında ufak da olsa bir payının olmasını çok isteriz.

Sizin için sanatın insan hayatında nasıl bir yeri var veya olmalı?

Sanat, her şeyden önce insana kendini iyi hissettirir. Bence bu hissiyat insanın tüm konulara olan yaklaşımını değiştiren, hayatı daha güzel kılan bir şey. Bu yüzden insanlar sanatı hayatının bir parçası olarak görmeli, bu yeri korumalı ve genişletmeli.

ETİKETLER: SHOPİ GO , SHOPİ GO ART , MURAT SÜTER , ÇAĞDAŞ SANAT