31 Ekim 2020

Olası Depremlere Karşı Alınması Gereken Acil Durum Tedbirleri

Deprem

İzmir'in Seferihisar ilçesinde 6,6 büyüklüğünde gerçekleşen depremin ardından olası depremlere karşı alınacak tedbirleri ve deprem çantasında olması gerekenleri sizler için araştırdık.

AFAD’ın (T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı) yaptığı açıklama doğrultusunda deprem sonrası ilk 72 saatte, yardım ekipleri ulaşana kadar acil ihtiyaçlarınızı ve değerli evraklarınızı saklayacağınız bir Afet ve Acil Durum Çantası sizin ve sevdiklerinizin hayatını kurtarabilir. Peki, evde ya da işyerinde kolay ulaşabilecek bir noktada saklanması gereken bu çantanın içerisinde neler olmalı? 

GIDA

Yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı (çabuk bozulmayan) gıdalar (Konserve, kuru meyveler, tahin–pekmez, meyve suyu, vb.) ile her bir aile üyesi düşünülerek yeterli içme suyu. 

ÖNEMLİ BELGE FOTOKOPİLERİ

Kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet vb.)

Tapu, sigorta, ruhsat belgeleri

Zorunlu Deprem Poliçesi

Diplomalar

Pasaport, banka cüzdanı vb.

Diğer (evcil hayvan sağlık karnesi, vb.)

GİYECEKLER

İç çamaşırı

Çorap

Yağmurluk

İklime uygun giysiler

HİJYEN MALZEMELERİ

Sabun ve Dezenfektanlar

Diş fırçası ve macunu

Islak mendil

Tuvalet kâğıdı

Hijyenik ped

DİĞER MALZEMELER

İlk yardım çantası

Uyku tulumu veya battaniye

Çakı, düdük, küçük makas

Kâğıt, kalem

Pilli radyo, el feneri ve yedek piller (dayanıklı/uzun ömürlü pil seçilmeli)

 Deprem

Deprem çantasına ek olarak akıllı telefonlarınızda bulunması gereken ve acil durumlar da iletişim kurmanızı sağlayacak en iyi mobil uygulamaları ise şu şekildedir:

Whistle: Yüksek sesli siren sesi çıkarıyor ve flaşı açıp kapatarak yardım istemenize yardımcı oluyor.

Bridgefy & Firechat: Şebeke sinyali ve kablosuz ağ sistemi bulunmayan ortamlarda Bluetooth aracılığıyla iletişim kurmanızı sağlıyor.

Voxer: İnternet bağlantısı üzerinden akıllı telefonlarınızı telsize çevirerek etrafınızdaki kişilerle iletişim kurmanızı sağlıyor.

Akut Güvendeyim: Telefon hatlarını meşgul etmeden tek bir tuşla ailenize ve sevdiklerinize güvende olduğunuzu bildirmenize yardımcı oluyor.

112 Acil Yardım Butonu: Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan bu uygulama bulunduğumuz konuma ambülans çağırmanıza yardımcı oluyor.

First Aid-Ifrc: Acil durumlarda ihtiyacınız olan ilk yardım tekniklerine dair ipuçları veriyor. 

ETİKETLER: DEPREM , ACİL DURUM