13 Eylül 2020

Kendin Olma Zamanı

YAZI: ESRA BEBEK

20-09/10/cmyk_tomcraig_voguet_11-1599755272.jpgFotoğraf: Tom Craig, Moda editörü: Konca Aykan

Sanskrit dilinde hayatın amacı anlamına gelen dharma yasası; varolan her bireyin benzersiz bir yeteneği olduğuna inanır ve onu özgünce ifade etme biçimi olduğunu savunur.

Bugün; tüm inanç sistemlerin ötesinde dharma kelimesinin hayattaki karşılığı, “gerçeğimizi yaşamak” anlamına geliyor. Bir başka deyişle, tüm evrene sizde var olan özgün rengi sunmanız demek oluyor… Her birimizin bambaşka hediyelerle yaşamda rol aldığına inanan dharma yasasının kökleri budizm ve hinduizme dayanıyor.

Yaşamdaki amacımız; kimi zaman bir aydınlanma anında saniyeler içinde tüm hücrelerimizde beliriverirken, kimi zaman o noktaya ulaşmak bir ömür boyu sürüyor. Zihnin bir adım ötesine geçerek kalbi duyabilmeyi gerektiren bu yolda, en önemli ışık kaynağı yine hisler olsa gerek. En derinlerde bir yerde tüm hücrelerimizi harekete geçiren, kalbimizi çarptıran o şeyi bulmak neden bu denli zor peki?

20-09/10/cmyk_tomcraig_voguet_15.jpgFotoğraf: Tom Craig, Moda editörü: Konca Aykan

Bir çoğumuz için hayat, başarı olarak tanımlanmış hedeflerle dolu; o terfiyi almak, o evde yaşamak, o ilişkiyi sürdürebilmek belki de bunlardan sadece birkaçı. Öz değerimizi ve benliğimizi sadece bu duygulara tutunarak tanımlamadığımız sürece, bu hedefler yaşamda başarıyı elde etmek için faydalı araçlar olabilir. Ancak tüm bu arzuların ötesinde bir yerde; sevgiyi ve özgürlüğü derinden hissedebildiğimiz, yaşamımızı coşkuyla dolduran o alana adım atabilmek büyük lütuf. Yeter ki bunun gücüne inanalım ve berrak bir zihin ve açık bir kalp ile aramak için yola koyulalım.

Bilgeliğin en popüler temsilcilerinden Steve Jobs bu konuda şöyle diyor: "Kalbinizi ve algılarınızı izleyecek cesareti gösterin. Onlar bir şekilde gerçekten ne olmak istediğinizi biliyorlar. Bunun dışındaki her şey ikinci plandadır."

Yaşamdaki amacınızı bulma yolunda size rehberlik edebilecek önerilerimiz ise şöyle;

Sabırlı Olun

Öncelikle bu yolda sabırlı olmayı hatırlayın ve günlük rutinlerinizde size hizmet etmeyen şeylerin yaşamınızdan çıkmasına izin verin. İçinizde ne denli büyük bir alan açacağınıza inanamayacaksınız.

Meditasyonun Önemi

Meditasyon öncesi 5 dakikalık kare nefes egzersizleri ile zihninizi sakinleştirmeyi deneyin. Bu sayede daha derinlerinizde olup biteni duyabilme şansınız olacak. Meditasyon sonrası; konunun derinine inmek isteyenler için kitap önerimiz, ünlü yazar Ira Helderman imzalı Prescribing the Dharma isimli eser.

Yogaya Yer Açın

Haftada 3 gün yoga pratiğine hayatınızda yer açın. Yin ve yang enerjileri dengeleyen bir akışta derinleşmek için önerimiz Mathieu Boldron. Dünyaca ünlü eğitmenin pratiğini Alo moves isimli aplikasyon üzerinden ev konforunda deneyimleyebilirsiniz. 

Coşkuyu Hissedin

Belki de hepsinden önce, tüm hücrelerinizde yaşam coşkusunu hissettiğiniz o değerli anları en ufak ayrıntısına kadar not edeceğiniz bir şükür günlüğü tutmaya başlayın.

Sanırım ilham veren yaşam öyküsüyle tanıdığımız Amerikalı yazar Louise L. Hay’in zihinlere kazınan o sözlerini hatırlamanın tam vakti: ”Bu dünyada sana benzeyen bir kişi daha yok. Sadece kendin ol yeter. Bunu zevk için yap. Senin yeteneklerine ihtiyaç duyup da bulamayan insanlar var. Onları varlığından haberdar et.“

ETİKETLER: WELL-BEİNG , İYİYAŞAM