23 Şubat 2019

İstanbul'un En Yeni 4 Gurme Mekanı

YAZI: CEMRE NARİN

araka

Fotoğraf: Dinçer Dinç, Claudia Sofia, Nelson Garrido

Mevsim, sokakta kestaneyle ısınma, üst üste üç beş mandalina yeme, balkabağı pişirme mevsimi. Yeme-içme anlamında en heyecan verici aylar bunlar. Hurma, kan portakalı, kerevizler, turplar, pancarlar kışın çıkar meydana. Aralık ayı davetlerle hareketli geçer. Ocak’ta da bol bol evde oturup kendi mutfağımda neler pişireceğimi düşünürüm. Kışın daha fazla yemek yediğimiz bilimsel bir gerçek çünkü. Isınmak için, yeterince hareket etmediğimizden, karanlık havanın kasvetinden... Nedeni ne olursa olsun, bari iyi, güzel yemekler yiyelim, dedim ve oltama takılanları sizin için derledim.

Denemeye değer!

Benim işim, yemek yemek. Bu yüzden bazen günde iki öğlen yemeği yemek, onlarca yemekten oluşan tadım menüleri tatmak, üst üste beş dönerciye gitmek gibi aktivitelerim olabiliyor. İşte tadı aklımda, damağımda kalanlardan bazıları...

Aheste:

Bu aralar Şişhane’deki Aheste’ye takılmış durumdayım. Aheste’nin bütün yemekleri şahane ama İran usulü Dudi pilavı efsane. İçinde isli pirinç, yabani siyah pirinç, basmati pirinç, kızarmış çıtır sarımsak ve soğan, zereşk üzümü, taze kişniş ve lime var. O kadar lezzetli ki, her gün yiyebilirim!

aheste

Fotoğraf: Dinçer Dinç, Claudia Sofia, Nelson Garrido 

Basta:

Kadıköy’deki Basta! Street Food Bar’da ağır pişmiş kuzu kaburga, yoğurt sos ve harissa’lı dürüme, ev yapımı brioche ekmeği içinde közlenmiş patlıcanlı mayonezli kuzu burgere bayılmamak imkansız. Ama her zaman tatlıya yer ayırmalı, hele tatlılardan biri karamelli, bol fındıklı Basta sütlaç ise.

Mikla:

Kasım başında, dünyanın en iyi restoranlarından sayılan Mirazur’un şefi, ekibiyle birlikte iki akşamlığına Mikla’nın mutfağını ele geçirdi. İstanbul’dan aldığı ilhamla şef, safranlı midye, fasulye püreli ızgara kalamar, enfes porçini mantarlı tart, ayva granita gibi unutulmaz yemekler yaptı. Ama en aklımda kalan, kuzunun yanında gelen alıç turşusuydu. Minicik elmaları andıran, sapları üzerinde kırmızı turşular hem son derece şirin hem de dâhiceydi.

ETİKETLER: GURME , CEMRE NARİN , İSTANBUL , YEME İÇME , İSTANBUL GURME