13 Ekim 2021

Haftanın Kültür Sanat Etkinlikleri

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Şehrin farklı adreslerindeki tiyatro oyunlarından, grup sergilerine uzanan bir listeyle şehrin tadını çıkarmanıza yardımcı olacak kültür sanat etkinliklerine göz atıyoruz.

fashion week

Istanbul Modern

İstanbul Modern’de Etkileşimler

İstanbul Modern’in, kendi koleksiyonundan oluşturduğu Etkileşimler sergisini ziyaret etmek için son günler… Sanatın görsel, yazınsal ve performansa dayalı ifade biçiminin plastik sanatlardaki etkilerini ele alan Etkileşimler, Edvard Munch, Louise Bourgeois, Bertolt Brecht, Arthur Rimbaud, Ahmet Hamdi Tanpınar gibi sanatçıların eserlerinden Yerebatan Sarnıcı gibi yapı ve anime filmlere kadar farklı başlıkları bir araya getiriyor. Haluk Akakçe, Ramazan Bayrakoğlu, İpek Duben, İnci Eviner, Leyla Gediz, Hayal İncedoğan, Bengü Karaduman, Azade Köker, Guillermo Kuitca, Mahmoud Obaidi, Şener Özmen, Thomas Ruff, Sarkis, Matt Saunders’in çalışmalarının yer aldığı sergi, sanatçıların fikirlerini ortaya çıkarma sürecindeki ilham kaynaklarını görmeye davet ediyor. Sergiyi ziyaret etmek için ay sonuna kadar vaktiniz var.fashion week

Rahmi Koç Müzesi

Bebekler ile kültür ve tarihin peşinde 

Üç yıllık hazırlık sürecinin ardından Rahmi M. Koç Müzesi, Dünya Bebekleri Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor. Restoratör Serra Kanyak'ın küratörlüğünde gerçekleştirilen sergi, 18'inci yüzyılın ahşap bebeklerinden Anadolu'nun bez bebeklerine, Asya ve Afrika inanç bebeklerinden moda bebeklerine, korku bebeklerinden geleneksel dünya bebeklerine ve otomat bebeklere kadar farklı bebek türlerini özel bir seçki ile sunuyor. Sergi, hem bebek kavramının tarih öncesinden bu yana kullanım amaçlarını hem de yüzyıllar içinde bebek sanayisinin geçirdiği büyük dönüşümü anlatıyor.

fashion week

Fashion Week Istanbul

Paris moda haftasının rüzgarını uğurlamışken kendimizi İstanbul’un kollarına bırakıyoruz. Fashion Week Istanbul, bu yıl 12-15 Ekim tarihleri arasında moda severlerle buluşuyor. Bu sezon üçüncü kez dijital olarak gerçekleştirilecek Fashion Week Istanbul, moda filmleri aracılığıyla birbirinden iddialı ve başarılı tasarımcıları ağırlayacak. Moda haftası kapsamında koleksiyonlarını sergileyecek tasarımcılar ve markalar arasında Arzu Kaprol, Deniz Berdan, Ceren Ocak, Çiğdem Akın, Dilek Hanif, Dice Kayek, Emre Erdemoğlu, Gökay Gündoğdu, Lug Von Siga, Mehtap Elaidi, Nedo by Nedret Taciroğlu, Özgür Masur, Sudietuz ve çok daha fazla isim var. Detaylar, www.fashionweek.istanbul adresinden, resmi Instagram hesabı @fwistanbul’dan ve #fwistanbul hashtag’i üzerinden takip edilebilecek. 

Dün, Bugün, İstanbul

Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki Dün, Bugün, İstanbul sergisi, 22 genç sanatçının gözünden İstanbul’a bakıyor. Sabancı Üniversitesi öğretim görevlisi ve sanatçı Murat Germen’in çağrısıyla buluşan, yolu Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı programından geçmiş 22 sanatçının bir araya geldiği sergide mekâna özel hazırlanan eserler, çevre, hayvan popülasyonu, kentsel dönüşüm, toplumsal yaşam, tarihi mekânlar, su kaynakları, ulaşım ve ütopya/distopya kavramlarının da aralarında bulunduğu temalar ışığında, kent dinamiklerine dair yorumlar içeriyor. Ahu Akgün, Aslı Narin, Begüm Yamanlar, Beril Ece Güler, Burak Dikilitaş, Canan Erbil, Cemre Yeşil Gönenli, Deniz Ezgi Sürek, Didem Erbaş, Ege Kanar, Eren Sulamacı, Eser Epözdemir, Korhan Karaoysal, Mekânda Adalet Derneği, Neslihan Koyuncu Bali, Nora Bryne, Onur Özen, Örsan Karakuş, Serkan Taycan, Sıla Ünlü İntepe, Sinan Tuncay ve Zeynep Kaynar’ın eserlerinin yer aldığı sergi, 28 Kasım 2021 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

fashion week
İKSV

Şehirde tiyatro zamanı: 25. İstanbul Tiyatro Festivali

25. İstanbul Tiyatro Festivali, 22 Ekim – 20 Kasım tarihleri arasında tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. "Bu Zamanda Tiyatro" sloganıyla yola çıkan 25. İstanbul Tiyatro Festivali bir ay boyunca, fiziki ve çevrimiçi olmak üzere toplam 25 yerli ve uluslararası yapımı ağırlayacak. Programdaki fiziki yapımlar Alan Kadıköy, Atlas 1948 Sineması, Profilo Kültür Merkezi Batı Ana Sahne, Duru Ataşehir, Moda Sahnesi, DasDas, Caddebostan Kültür Merkezi, Müze Gazhane, Yapı Kredi bomontiada ve Zorlu PSM'de fiziksel olarak Covid-19 önlemleri altında izleyicileriyle buluşacak.

 

 

ETİKETLER: İSTANBUL KÜLTÜR SANAT VAKFI , ETKİNLİK REHBERİ