09 Ekim 2020

Evde Sanat Dönemi Devam Ediyor

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

Dijitalleşen dünyada, bildiğimiz çoğu şeyin yavaş yavaş değişeceğini kabullenmiştik. Ancak bu değişim, pandemi sebebiyle biraz daha hız kazandı. Eğitimler, toplantılar hatta konserler online sistemin bir parçası haline geldi ve pek çoğumuzun hayatını koruyup kolaylaştırdı. Söz sanata geldiğinde de çevrimiçi sergiler, sanatseverlerin özlemini bir nebze olsun gidermeyi başarıyor. Art Basel ise "OVR: 2020" isimli çevrimiçi görüntüleme odalarıyla 2020’de yapılan sanat eserlerini meraklılarıyla buluşturmuştu.

Resim, heykel, çizim ve fotoğrafın yanı sıra video ve dijital işler de dahil olmak üzere dünyanın her yerinden köklü ve gelişmekte olan sanatçıların 2020'de yarattığı 600 olağanüstü eseri keşfedebilme imkanı tanıyan Art Basel, bu konseptle birlikte iptal edilen sergilerin ve heyecan verici eserlerin evlerden ziyaret edilebilmesini sağlamış oldu. Çevrimiçi görüntülenme odaları, ilerleyen zamanlarda ziyaretçilerin galerilerle doğrudan etkileşim kurmasına olanak tanıyan canlı sohbet özelliğini de tanıtacak.

Dünyanın önde gelen galerilerini küresel koleksiyonerler ve sanat meraklılarıyla birleştiren bu sanal platformu, 28-31 Ekim 2020 tarihleri arasında yeniliklerine kaldığı yerden devam edecek. “OVR: 20c” ismini alacak yeni edisyon, 1900 ile 1999 arasında yapılan çalışmalara adanacak.

 

ETİKETLER: ART BASEL , OVR:2020 , SANAT , DİJİTAL SANAT