16 Aralık 2020

En İyi 6 Müzikal Film

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

Özellikle hafta sonlarında kendimize ayırabileceğimiz boş vaktimiz epey fazla. Bu boş vakitleri değerlendirmek için yapılabilecek şeylerin başında ise izlemediğimiz yapımlara bir şans vermek geliyor. Peki, bir de işin içine müzik ve dans girse nasıl olur dersiniz? Ödüllere doymayan, oyunculuk performanslarıyla hayran bırakan bu 6 müzikal film ise, mutlaka izlemeniz gerekenler arasında. Belki içlerinde hiç sıkılmadan tekrar tekrar izleyecekleriniz de vardır.

La La Land

La La Land

Emma Stone ve Ryan Gosling’i dans ve müzik aracılığıyla bir araya getiren La La Land, izlemeye başladığınız andan itibaren içinizdeki ritmi harekete geçirmeye aday. Los Angeles’ın meşhur trafiğiyle başlayan filmin yönetmen koltuğunda Damien Chazelle otururken, finaliyle yüzünüzde acı/tatlı bir gülümseme bırakıyor.

The Greatest Showman

La La Land

Sirk kavramını hayata geçiren Phineas Taylor Barnum’un hayat hikayesinden ilhamla hazırlanan bu müzikalin başrolünde Hugh Jackson, Michelle Williams, Zac Efron ve Zendaya yer alıyor. Özellikle dans sahneleriyle nefes kesen bu müzikal filmde yer alan her bir oyuncunun performansına hayran kalmamak elde değil.

Pitch Perfect

La La Land

Üniversiteye yeni başlayan Beca’nın şarkı söyleme konusundaki yeteneği ve bunun akabinde okulun acapella grubunda yer almasıyla gelişen olayları konu alan Pitch Perfect, aslında bir film serisi. O yüzden eğer henüz izlemediyseniz, hafta sonunuzu bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Moulin Rouge

La La Land

Baz Luhrmann yönetmenliğindeki Moulin Rouge, kabare dansçısı Satine ve ona aşık olan Christian’ın romantik hikayesini müzikal bir havada seyirciyle buluşturuyor. 2001 yapımı bu ikonik filmin başrolünü Nicole Kidman ve Ewan McGregor paylaşıyor.

Mamma Mia

La La Land

Merly Streep’in yer alıp da aşık olmadığımız bir film var mı diye düşünmek gerek öncelikle. Zira bu filmde de Streep, Donna Sheridan rolüyle harikalar yaratıyor. Pierce Brosnan, Colin Firth ve Stellan Skarsgård gibi beyazperdenin usta isimlerini de ağırlayan Mamma Mia, ABBA şarkılarıyla da geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarıyor adeta.

Les Misérables

La La Land

Oscar’dan Bafta’ya Altın Küre’den Screen Actors Guild Awards’a oyuncu performansları, kurgusu ve senaryosuyla pek çok ödül kazanan Les Misérables, Victor Hugo'nun aynı isimli klasiğinden uyarlama. Yaşam mücadelesi, aşk ve fedakarlık üzerine kurulu filmin sinema tarihinde de kesinlikle önemli bir yeri var.

ETİKETLER: MÜZİKAL FİLM , SİNEMA