09 Ağustos 2013

Bu Savaş En Çok Bize Yarıyor

Albümleri yine peşpeşe çıktı. Her ikisi de acayip işleri, prdodüksiyonu, contributer'ları albümlerine taşıyorlar ve bu iki Hip-hop/Rap kralının dostluğu ve rekabetinden en karlı biz çıkıyoruz.

Jay Z'nin albümü Magna Carta… Holy Grail'i daha çok hatmettiğim için ondan başlıyorum.
Zekice sözler, müthiş bir altyapı, zengin prodüksiyon ve her şeye sahip. Katkıda bulunanları arasında  Swizz Beatz, Pharrell Williams, No I.D., Mike Dean, Timbaland gibi isimler var. Albümün adı, şarkılarından daha agresif: Adını, monarşinin sınırsız yetkilerini denetleyen ve demokrasi tarihinin ilk belgelerinden biri olan Magna Carta'dan ve bulana ölümsüzlüğü getireceği düşünülen Holy Grail'den (Kutsal Kase) alıyor. Her şarkıyı tek tek eleştirmek Vogue yazarından çok müzik yazarının işi. Onun için ben geriye doğru his sıralaması yapıyorum:

3. Holy Grail (feat. Justin Timberlake): Herkes aynı fikirde mi bilmiyorum ama bana göre Justin Timberlake ve sesi yaşlandıkça güzelleşiyor. Şarkıda ağırlıklı onun çatallı sesini, ayrıca Nirvana'nın Smells Like Teen Spirit yorumunu bulacaksınız. Aşağında koyduğum link, Jay Z albümünün tanıtımı, orda şarkının enstrümantel halini bulacaksınız ki bence daha bile güzel. Holy Grail'de Justin ve Jay Z, şöhretle Aşk/nefret ilişkisi kuruyor. Ama ben sujeyi şöhret gibi değil, bir adam gibi alıyorum, o ayrı 

2. Tom Ford: Entelektüel olarak bir derinliği var mı tartışmasına girmeyeceğim. Olduğunu da sanmıyorum. Ama şarkı çok seksi. Ve göreceksiniz, her kulüpte binbir versiyonunu dinleyeceksiniz.

1. Oceans (feat. Frank Ocean): Kanye West ve Jay Z'nin ortak şarkısı 'No Curch In The Wild'daki muhteşem ses Frank Ocean, bu şarkıda da karşımızda. Yine muhteşem. Bana göre albümün en iyi şarkısı. Kölelik yıllarında gemilere doldurularak Amerika'ya getirilen ve yolda ölen, mücadeleler veren atalarını ve bu geçmişten gelip zirveye oturan siyahların hikayesini anlatıyor. Çok vurucu iki sözle pekiştirelim "I hope my black skin don't dirt this white tuxedo / umarım siyah derim bu beyaz smokini kirletmez" ve "Go ahead and spill some champagne in the water / Hadi şimdi şu suya biraz şampanya dök"

Magna Carta… Holy Grail albümü tanıtım videosu izlemeye değer, buyrunuz

 

 

Ve Kanye West, Yeezus

Söyleyeceğim ilk şey Kanye daha da agresif. Hatta albüm komple bir agresif yolculuk. Hazmetmesi de daha zor.

1. On Site: Bu yazın kralları şüphesiz ki Daft Punk'tı. Yeezus'un ilk iki şarkısı da onların prodüksyonu. On Site iki dakikalık bir intro gibi, sonra da ikinci şarkı Black Skinhead devreye giriyor. Bu şarkıda anlıyorsunuz ki Jay Z  Magna Carta… Holy Grail… tüm o zengin altyapıyla aslında sade ve old skool bir albüm. Kanye West'in Yeezus'u ise 2013 model Disneyland gibi. Korku tünelindençıkıp roller coaster'a biniyorsunuz.

2. I'm god (feat. God): Albümde featuring bölümünde öyle yazıyor :) "I just talked to Jesus, he said what up yeezus" diye bir mısrası bile var!

3. New Slaves: Ve Frank Ocean bu şarkıda vokalde. Yine müthiş.

Bir de Kanye West videosu koyalım tam olsun. Black Skinhead

 

-Zeynep Üner

İlgili Başlıklar