07 Haziran 2022

Bu Hafta Radarımıza Aldığımız 5 Etkinlik

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

haziran 2022 sergi rehberi

İTEF 2022 aşk ve edebiyatı buluşturuyor

14. İTEF – İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, insanın, insana, topluma, doğaya, bitkiye, hayvana veya memlekete duyduğu aşkı, kısacası aşkın her türlü halini betimleyen edebiyatın bu yönünden yola çıkarak Aşktan Edebiyat temasıyla, 6-10 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek. Festival kapsamında 37 etkinlikle 13 farklı ülkeden yazar, çizer, yayıncılık profesyoneli İstanbul’da edebiyat severlerle buluşacak. Detaylar ITEF internet sitesinde; aşk ve edebiyat İstanbul sokaklarında ilgilileri bekliyor.

Mixer’den A secret about a secret

Mixer, Emre Erkmen’in ana galeri mekanında gerçekleşecek A secret about a secret başlıklı solo sergisine ev sahipliği yapmak için gün sayıyor. Uzun zamandan beri sinema sektöründe görüntü yönetmenliği yapmakta olan ve film imgeleri üzerine deneyiminin gözlemlenebileceği Emre Erkmen’nin ilk fotoğraf sergisi A secret about a secret 10 Haziran – 30 Temmuz tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Müzik şehirde

50. yaşını kutlayan İstanbul Müzik Festivali, Şerefiye Sarnıcı, Fenerbahçe Parkı ve Yıldız Parkı’nda tüm İstanbulluların katılımına açık, ücretsiz konser ve etkinlikler düzenlemeye hazırlanıyor. 6-24 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek festival bu yıl İstanbul temasına odaklanıyor. 6-24 Haziran tarihleri arasında, İstanbul teması altında gerçekleştirilecek festival, 50. yılında, Şerefiye Sarnıcı, Fenerbahçe Parkı ve Yıldız Parkı’nda tüm İstanbulluların katılımına açık ücretsiz konser ve etkinlikler düzenleyecek.

haziran 2022 sergi rehberi

Resul Aytemur/Beşiktaş Balık Pazarı

Decollage Art Space’den Le Voyage Sergisi 

Decollage Art Space’in, 19. yüzyılın önemli Fransız şairlerinden, modernist estetiğin habercisi Charles Baudelaire’in aynı isimli şiirinden ilham alan Le Voyage (Yolculuk) başlıklı sergisi, Modern Türk resminin usta sanatçılarını bir araya getiriyor. Sergi, 30 Haziran 2022’ye dek ziyaret edilebilecek.

Pera Müzesi'nden Cinsiyetler Savaşı, Kültürler Çatışması söyleşisi

Kitle iletişim araçları ve sanat arasındaki ilişkiyi odağına alan Ve Şimdi İyi Haberler sergi etkinlikleri Haziran ayında başlıyor.  Düşünsel bir başlangıç noktası olarak gazeteden yola çıkan sergi, metin ve haber ilişkisine, fotoğrafın bulunmasının toplumu nasıl şekillendirdiğine ve totaliter sistemlerin kitle iletişim araçları üzerindeki güçlü etkisine odaklanıyor. Etkinlikte Yale Üniversitesi Kadın, Toplumsal Cinsiyet ve Cinsellik bölümü öğretim üyesi Evren Savcı ile Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünde öğretim üyesi Osman Erden, serginin Cinsiyetler Savaşı, Kültürler Çatışması bölümünden yola çıkarak, toplumsal cinsiyet, din, etnik köken gibi kimliğe dair kavramların medya ve sanattaki iz düşümlerini tartışmaya açacak. Evren Savcı’nın aynı zamanda sergi kapsamında yayımlanan Ve Şimdi İyi Haberler gazetesinde “Şu Kültür Dediğimiz…” başlıklı bir yazısı yer alıyor. Etkinlik 2 Haziran tarihinde Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek.

ETİKETLER: ETKİNLİK REHBERİ