25 Ağustos 2019

Bob Ross’un Mutlu Resimleri Şimdi Nerede?

YAZI: E. ŞEVVAL YÜRÜTEN

 bob ross

Sevecen mizacı, bonus saçları ve resim sanatını herkesi sevdiren karakteriyle 90’ların popüler kültürüne imzasını bırakan Bob Ross, şu sıralar yüksek doz mutluluk içeren doğa resimleriyle sanat dünyasının gündeminde. TRT’deki Resim Sevinci programının yıldızı Bob Ross’un mutlu tabloları aranıyor!

400’den fazla programa imza atan ve her programdaki resmin 3 versiyonunu yapan Bob Ross’un 1100’e yakın tablosu var, peki bu tablolar nerede?  New York Times gazetesi yakın tarihin gizemli sorusuna el attı ve Bob Ross’un mutlu resimlerinin peşine düştü. 

Bob Ross her programda bir resmin üç aynı kopyasını yapıyordu ; birincisi programdan önce referans olarak göstermek için, ikincisi program boyunca kullandığı hepimizin tanıdığı o tuvali ve sonuncu örnek de eğitim kitabı için kullanıması amacını taşıyor. 

 bob ross

Eser İsmi: On a Clear Day

The Smithsonian Art Museum koleksiyonuna eklenen resimler arasında

New York Times’in araştırmaları sonucu Bob Ross’un meşhur resimleri Amerika’nın Virginia, Hendon bölgesinde konumlanan, Bob Ross’un hayattayken iş ortağı olan Annette Kowalski yönetimi altındaki Bob Ross, Inc şirketinde saklandığını ortaya çıkardı. 

Bob Ross, Inc'teki hiçbir resim satılmıyor ya da sergilenmemekte, ama kısa bir süre önce The Smithsonian Art Museum, Ross’un tablolarından bir seçkiyi kalıcı koleksiyonuna ekledi.

Bob Ross’un mutlu doğa resimlerinin çözülen gizemi, 90’ların kült yıldızının akıllara kazınan "Belki şurada küçük mutlu bir ağaç vardır” sözlerinin, doğayı kendimizden korumaya en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde ne kadar değerli olduğunu görmemize neden oldu. Keşke Bob Ross gibi "şuraya küçük mutlu bir ağaç çizelim" diyerek yanan tüm ormanları kurtarabilseydik... 

ETİKETLER: BOB ROSS , SANAT , RESİM