19 Ağustos 2017

5 Adımda Şekersiz Reçel Nasıl Yapılır?

YAZI: DİLARA KOÇAK

grape

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Sabahları güne güzel bir kahvaltıyla başlamak sağlıklı ve iyi bir yaşamın en önemli temel taşlarından biri.  En az kahvaltı kadar kahvaltı da yediklerimizde büyük önem taşır. Protein ve lif içeren bir kahvaltı size gün içinde çok daha fazla enerji vererek daha uzun süre tokluk hissi yaşamanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra sadece karbonhidrattan oluşan bir öğün kan şekeri dengenizi bozarak hızlıca acıkmanıza neden olabilir.

Ama kilo vermek isteyen veya kilosuna dikkat edenlerin ilk vazgeçtikleri besinlerden biri olan kahvaltının renkli yüzü reçeli, çok sevdiğinizi ve tüketmek istediğinizi biliyorum. Reçel genellikle yaz aylarında kahvaltı masalarımızı süsleyen, çeşitli meyvelerin, suyun ve şekerin karıştırılarak ateşte kaynatılması ile meydana gelen bir çeşit tatlı yiyecektir. Kalbe, bağışıklık sistemine zarar veren, yeme arzusunu ve kilo alımını tetikleyen beyaz şekerle yapıldığı akıllara gelince, kahvaltı sofralarına uğraması biraz güç oluyor. Haliyle şeker hastalarının, kilo almaktan korkanların, şekeri hayatından çıkaranların akıllarında kalıyor adı da, tadı da.

Dünya Sağlık Örgütü’nün önerilerine göre; çocuk ve yetişkinlerin aldığı enerjinin yüzde 10’dan azını basit şekerlerin oluşturması gerekiyor. Ancak ideal olan bu miktarı biraz daha aşağı çekmek, en sağlıklı seçenek günlük şeker tüketimini yüzde 5’e, yani günde ortalama 6 çay kaşığına (25 gram) düşürmek. 

Ben de bugün sizlere kahvaltı sofralarınıza renk katacak ve sizi mutlu edeceğine inandığım şekersiz bir reçel tarifi vermek istedim. Bu tarifi ben için işlenmiş beyaz şeker yerine, üzüm ile tatlandırdım.

İşte sadece 2 malzemeyle 5 adımda şekersiz reçel yapımı;

Malzemeler

2 kg patlıcan

5 kg çekirdeksiz yeşil üzüm

Nasıl yapılır? 

1. Çekirdeksiz üzümler iyice yıkanıp bir tülbent içerisinde ezilerek sıkılır. Sıkılan üzüm suyu bir tencerede kaynatılır.

2.  Patlıcanlar yıkanıp pijama şeklinde soyulur. Sağ ve sol taraflarından iki çizik atılır. Temizlenen patlıcanlar, önceden kaynamış suyun içine atılır ve 10 dakika kaynatılır. Siyah suyu çıkan patlıcanlar süzüldükten sonra soğuk suda 2-3 dakika daha bekletilir.

3. Hazır hale gelmiş patlıcanlar, kaynamış üzüm suyuna atılır. Reçel kıvamına gelene kadar kısık ateşte kaynatılır. Bu süreç biraz uzun sürebilir, sabırlı olmanızı öneririm.

4. Reçel kıvamını almış olan patlıcanlar serin yerde muhafaza edilmek üzere cam kavanozlara doldurulup, kapakları sıkıca kapatılır.

5. Yenilmek için hazır olan patlıcan reçeli, üzerinde şeker ilave edilmeden olduğu gibi sofralarda ki yerini alabilir. Dilerseniz karanfille de tatlandırabilirsiniz. 

Afiyet ve sevgiyle…

 

 

ETİKETLER: DİLARA KOÇAK , SAĞLIK , VOGUEGURME , VOGUEİNSTAGRAM