15 Temmuz 2014

#hergünbirfilm

YAZI: CEM ALTINSARAY

127. LOGAN’S RUN (Yön: MICHAEL ANDERSON, 1976)

Yıl 2274. Çalışmak zorunda değilsin. Zevk için yaşıyorsun. Tek bir sorun var: 30’una gelince ölüyorsun! Tarihin en erotik ve eğlenceli filmlerinden. Hikayesiyle, yapım tasarımıyla vb. kanınıza bir girecek, bir daha çıkmayacak.

128. YING HUNG BOON SIK (Yön: JOHN WOO, 1986)

Aksiyon ve dramın en mutlu birlikteliklerinden, Hong Kong sinemasının yönünü değiştiren kült klasiği. John Woo’yu John Woo yapan bu efsane yapım, biri kanun adamı diğeri gangster iki kardeşin hikayesi ve polisiye harikası olmanın yanında bir senaryo abidesi. Mutlaka İzleyin.

129. GRAND HOTEL (Yön: EDMUND GOULDING, 1932)

Dönemin en lüks oteli, enfes bir karakterler galerisi ve olaylar, olaylar. Çok eski ama çok iyi. Garbo’dan başlayarak Hollywood’un o günkü A listesini bir arada izleyebileceğiniz bu romantik dram, 1932’nin de Oscar galibi. Garbo ve Crawford’un birbirlerine üstünlük kurmasınlar diye tek bir sahnede bile birlikte görünmediklerine dikkatinizi çekerim.

130. SAY ANYTHING… (Yön: CAMERON CROWE, 1989)

En çok iz bırakmış gençlik filmlerinden; aynı zamanda kusursuz bir romantik komedi! Türe burun kıvıranlara bile izletmeli… Cameron Crowe’un bu erken dönem başyapıtı göz boyamak değil kalbinize dokunmak istiyor. John Cusack hayranları kaçırayım demesin.

131. THE TROUBLE WITH HARRY (Yön: ALFRED HITCHCOCK, 1955)

Hitchcock yüksek gerilim hattı gibi filmlerinde dahi gülmeceyi elden bırakmaz. Düşünün, bir de komedi çekmeye kalkarsa! Korkunun ustası kariyerinin en ayrıksı filminde komedi dehasını konuşturuyor; ölü bir insan bedeniyle resmen harikalar yaratıyor.

132. DARE MO SHIRANAI (Yön: HIROKAZU KOREEDA, 2004)

Japon sinemasının parlayan yıldızı Hirokazu Koreeda’nın çocuk bakış açısıyla çektiği çok güçlü bir dram. Koreeda, anneleri evi terk eden ve bir başlarına kalan dört ufaklığın hikayesini anlatırken burnumuzun direğini sızlatıyor. İnsanın izlediğine bin kere şükredeceği filmlerden.

133. SWEET SMELL OF SUCCESS (Yön: ALEXANDER MACKENDRICK, 1957)

Güç ve buna paralel olarak ahlaki yozlaşmayı en iyi anlatan filmlerden biri, belki birincisi… Odets ve Lehman’ın senaryo, Lancaster ve Curtis’in oyunculuk dersi verdikleri bu noir klasiğini ne yapıp edip görmelisiniz.

İlgili Başlıklar