11 Temmuz 2014

#hergünbirfilm

YAZI: CEM ALTINSARAY

120. KISS OF THE SPIDER WOMAN (Yön: HECTOR BABENCO, 1985)

Kahrolası gerçeklerden kaçmayı anlatan en güzel film. Bu ülkede bunu izlemeyelim de ne izleyelim? Biri siyasi diğeri ahlaki suçlardan hüküm giymiş ve bir hücreye tıkılmış iki mahkum. Biri gerçeğe esir, diğeri hayale meftun. İki harikulade aktörün ülke ve dünya ahvali karşısında konumlanırken yaşadığımız yaman çelişkiyi aydınlattığı bir şiir bu. Bir günah çıkarma filmi. Luis Molina karakteri benim gibi sizin de duygularınıza tercüman olacak, hiç şüphem yok.

121. 3 WOMEN (Yön: ROBERT ALTMAN, 1977)

Giderek birbirlerine dönüşen ve sonunda tek olan üç kadının hikayesi! Robert Altman’dan Personavari bir dram. Sinema tarihinin belki de en acayip iki kadın yüzünü, Shelley Duvall ve Sissy Spacek’i bir araya getiren film, çok katmanlı bir rüya gibi. Öyle de bir etki bırakıyor ardında. İzleyin, neden bahsettiğimi göreceksiniz.

122. SHAO LIN SAN SHI LIU FANG (Yön: CHIA-LIANG LIU, 1978)

Bir önceki film kadınlara gitti, bugün erkeklere gelsin! Tüm zamanların en etkileyici martial arts filmlerinden biri… Efsanevi Shaolin Tapınağı’nın sır gibi saklanan eğitim usullerini ifşa eden ilk film aynı zamanda. Janr yaratmış büyük bir klasik. Erkeklere dedim ama aranızda bu epik dövüş sanatları şaheserini heyecanla izleyecek acayip kadınlar da olabilir pek tabii.

123. AND THEN THERE WERE NONE (Yön: RENÉ CLAIR, 1945)

Bazen harika bir kitap harika bir film olabiliyor. Agatha Christie’nin On Küçük Zenci’si gibi… Efsane bir kadroyu buluşturan bu ‘suspense’ klasiği, tam bir “hem eğlensem hem gerilsem, sonuna dek işin içinden çıkamasam” filmi. 

124. THE QUIET MAN (Yön: JOHN FORD, 1952)

Western’in ağababalarından romantizmin zirvesine bayrak diken bir komedi-dram. Romantizmin kardeşi erotizm de en rafine haliyle oluk oluk akıyor film boyunca. Hiç böyle bir John Wayne görmediniz. Hiç böyle bir Maureen O’Hara izlemediniz. Taşıyla toprağıyla cennet vatan İrlanda’dan bahsetmiyorum bile. Gerçek bir klasik.

125. RIZE (Yön: DAVID LACHAPELLE, 2005)

Fotoğraf sanatının büyük dehası David LaChapelle’den dünyanın belki en iyi dans belgeseli… Politik ve sosyolojik arka planı ve büyüleyici estetiğiyle son 30 yılın en önemli dans hareketini anlatan bir dans pornosu da denilebilir. İnanılmaz görüntüler, inanılmaz bir kurgu ve konulu filmleri aratmayan bir dramatik yapı. Hip hop meraklıları; tarihin en heyecanlı ‘Battle’ görüntüleri bu filmde; demedi demeyin.

126. STILLE NACHT (Yön: DANI LEVY, 1995)

İki erkek arasında kalan genç ve güzel bir kadın ve işlerin binlerce kez değiştiği bir Noel gecesi… Alman sinemasını ve 90’ların ruhunu seviyorsanız illa görmeniz gereken bir film. İliklerinize kadar yaşayacaksınız o geceyi. 

 

İlgili Başlıklar