25 Eylül 2014

Zaferin Tanımı: Victoria

YAZI: SUZY MENKES

Londra'daki ilk mağazasının ağır betondan kapıları açılırken "İnsanların içeri girmekten çekinmelerini istemiyorum." diyor Victoria Beckham.
Bir zamanların SpiceGirl'ü, artık neden "sosyetik" olarak tanımlanıyor? Mayfair'in Dover Caddesi'nde açılan Londra mağazasının sahte sahte hava atan sosyetik hiçbir tarafı yok, aksine kaliteyi yansıtıyor.
 
 
Mağazasının Farshid Moussavi Mimarlık tarafından tasarlanmış monolitik cilalı merdivenlerini çıkan Victoria'ya bakıyorum ve moda dünyasında ulaşması  gereken yere vardığını kolaylıkla görüyorum. 
Tasarımcı, mağazada ceviz ağacından ahşap, yeşil cam ve hatta çapraz ızgaralı tavan kullanarak içeriye anıtsal bir hava katmış ancak aynı zamanda kullandığı malzemeler mekana sıcaklık da katmış. 
 
 
Üst kattaki büyük giyim köşesine yerleştirilmiş yerleri değiştirilebilen ve isteğe göre ayarlanabilen modüler mobilyalarla ilgili "Tıpkı David'le ben alışveriş yaparken olduğu gibi erkeklerin de gelip izleyebilmesi çok önemli." diyor. Yani burası, David Beckham'ın şöyle bir uğradığı zaman oturup dinleneceği yer.
Kasıtlı olarak daha önce hiç mağaza tasarlamamış bir mimarla çalışan Victoria, üç katın üstündeki beton tavanın yapımı için bile 7 işçinin 9 hafta boyunca her gün çalıştığını söylüyor. 
 
 
Mağazanın bıraktığı genel etki şık lükslük. Bina modern, minimal ve sadece merdivenler bile bir heykel gibi gözüküyor. 
Zemin katta, daha makul fiyatlara (£510- £1,195 arası)  kotlar ve VVB koleksiyonu bulunuyor. Bir cam panelin ardında görülen alt katta da başka bir satış alanı bulunuyor.
Elbette ki her ihtişamlı markanın onur madalyası olan çantaları görüyoruz. Beyaz raflarda, bütün çekicilikleriyle sıra sıra dizilmiş blush pembesi ve krem rengi detaysız çantaları, siyah rengin üzerinde kırmızı dalgalı desenli büyük çantalar ve yaldızlı zincir sapa sahip kırmızı clutch çantalar takip ediyor. Fiyatlar pahalı ama çok aşırıya kaçılmamış. (Büyük shopper çantalar £995)
Victoria, markası için yeni üretilmeye başlanan cüzdan, kartlık, anahtarlıklar ve anahtar halkaları gibi küçük deri aksesuarları bana gösterirken "İnsanlar mağazaya girdikleri an bu markayı benim gözümden görmeye başlıyorlar. " diyor.
Yürürken gözlerim metal ve cam bir kule olarak yükselen rafların üstündeki göz alıcı derecedeki parlak pembe ve turkuaz rengi metalik güneş gözlüklerine takılıyor. Ancak bu soğukluk hissi veren görüntü, sıcak görünümlü ceviz ağacı ahşabından yapılma bankların tam karşısında oluşturulmuştu. 
 
 
Soluk altından zigzag V'ler "Victoria"ya ithafen mi öyle yapılmıştı çözemedim.
Beyaz, siyah ve kırmızı, bazıları puantiyeli modern elbiseler tam onun tarzındaydı. O kadar küçük görünüyorlardı ki sanki ağır, ceviz ağacı ahşabından askıların üzerinde zar zor duruyorlardı. Bu elbiselerin fiyatı £500 civarında. 
Gezintimiz sırasında Victoria dikkatimi büyük giyinme odalarına çekti bu sayede kendinizi rahat ve şımartılmış hissettiğiniz tek yer mağazanın alışveriş bölgesi olmayacak. Ayrıca, kasa yerine ödemeyi tıpkı Apple mağazalarında olduğu gibi personelin dijital tabletlerine yapabilirsiniz. 
Victoria'yı üst kata doğru takip ediyorum. Üzerinde geniş bir bluz, siyah pantolonu ve ince topuklu ayakkabıları üstünde dengeli bir şekilde yürüyor. 
Üst katta, yerleri değiştirilebilen mobilyaların bulunduğu geniş alanda, markasının gelişimi  ve şubeler açması hakkında neler düşündüğü üzerine konuştuk. Akıl hocası ve şirket hisselerinin 1/3'e sahip olan XIX Entertainment'tan Simon Fuller'la beraber, Victoria ve David bir süre Londra'daki mağaza üzerine yoğunlaşıp daha sonra New York'ta bir tane açmaya hazırlanıyorlar. Diğer büyük şehirler de ardından gelecek. 
 
 
6 yıllık kıyafet, aksesuar, ayakkabı ve küçük deri aksesuar tasarlama tecrübesinden sonra "Markamın sabit bir hızla büyüyor olmasından memnunum." diyor. Gelecekteki 5 sene için de yavaş yavaş ama ustaca bir şekilde büyümeye devam edeceklerini öngörüyor.
Hazır giyim koleksiyonundaki kıyafetler kendisi tarafından düzenlenmiş: şık ve aldatıcı bir şekilde sade, ve pahalı ( gece elbiseleri £900-£3,000 arasında, bir tanesi ise £5,800 fiyatında) Bu fiyatlar diğer lüks markalarla neredeyse aynı civarda. 
Camdan baktığınızda caddenin karşısında dinamik ve deneysel tasarım mağazası Dover Street Market görülüyor. Bu mağaza, Comme des Garçons'dan Rei Kawakubo ile birlikte Adrian Joffe tarafından açıldı.
Moda piyasasında bilinen adıyla "VB" alışılmışa meydan okuduğunu veya farklı bir şekilde yaratıcı olduğunu iddia etmiyor. Ama, koleksiyonları için kendini işine adadığı belli ve tasarımlarıyla şık ve modern olana dair tutkusunu yansıtmakta başarılı oldu.
Beton merdivenlerin küçük kızı için ne kadar çekici görüneceğine emin değilim ama enerjik genç oğulları için şahane olacağına eminim. Victoria'yı ve nasıl tutkulu olduğunu biliyorum, bu yüzden çocuklarını eğlenmeleri ve en son macerasını görmeleri için buraya getireceğine her iddiasına varım. 
 
Çeviren: Kardelen Berfin Kobyaoğlu
 

ETİKETLER: VİCTORİA BECKHAM