27 Nisan 2016

Yüksek Modanın Özgün Şairi Rick Owens

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Rick Owens'ın New York Moda Haftası kapsamında sunduğu İlkbahar/Yaz 2016 defilesini hafızalardan silmek pek mümkün olmayacak. Sonbahar/Kış 2016-17 defilelerini izlemiş olmamıza rağmen, Rick Owens İlkbahar/Yaz 2016 defilesinin modanın yakın tarihi ve geleceğindeki etkisi tartışmasız çok büyük. Yüksek topukların, mini elbiselerin, feminen silahların konuştuğu yüksek moda sahnesinde, alışılmışın dışında bir kompozisyon sunan Rick Owens, klişelerden uzaklaştığı edebi dünyasında çareyi yeni sözler, tanımlar ve kalıplar keşfetmekte buldu.

 

Podyumda iyi bir anlatıcı ya da şovmen olabilirsiniz ama özgün bir şair olabilmek için dengelerin alt üst edilmesi, şimdiye kadar doğru kabul edilen bütün cümlelerin devrilmesi gerekir. Rick Owens, bu devrimi fazlasıyla hassas ama aynı zamanda radikal bir çizgide buluşturarak gerçekleştirmeye devm ediyor. Güzelliği farklı bir bakış açısıyla yorumlamaya çalışan Rick Owens'ın en büyük farkı, fiziksel vurgunun dışına çıkıp duygusal ve ahlaki güzelliğin moda timsalini aramasında gizli. Annelik, kardeşlik, dostluk, doğurganlık ve kadınlık gibi başlıklarla hikayeler yazması bu yüzden.

Rick Owens model seçimlerinde de ezber bozuyor. Herhangi bir ajansla, ya da profesyonel modellerle çalışmayan Owens'ın bu tercihi, İlkbahar/Yaz 2016 defilesinde de kendini belli etmişti. Profesyonel atletleri podyuma taşıyan tasarımcı, kadınların fiziksel gücünü topuklu ayakkabılara indirgemek yerine, birbirlerini sırtlanan kadınları sahneleyerek, ilk bakışta izleyenlere rahatsızlık veren ama çok gerçekçi bir kurguyla karşımıza çıktı. İlkbahar/Yaz 2016 defilesinin backstage görüntülerini yayınlayan Rick Owens, yüksek modanın özgün şiirlerinin nasıl bir atölyede yazıldığını paylaştığı bu kliple gösteriyor.

 

ETİKETLER: RİCK OWENS , NEW YORK MODA HAFTASI , BACKSTAGE , İLKBAHAR/YAZ 2016