F

16 Mart 2010

YSL için istikamet Paris

İki yıl önce aramızdan ayrılan Cezayir doğumlu Fransız tasarımcı Yves Saint Laurent'ın yaratıcı dünyasına yolculuk başladı. 11 Mart'ta Paris'teki Petit Palais Müzesi'nde başlayan sergide tasarımcının son 40 yıllık döneminden ilham verici detaylar var. Tasarımcının çalışma masası, kişisel eşyalarından seçmeler, orijinal el çizimleri, 1971 yılında gerçekleştiğinde skandal yaratan Pour Homme reklam kampanyasından orijinal fotoğraflar, Catherine Deneuve için tasarlanmış kıyafetler ve smokin koleksiyonunun yanı sıra tasarımcının videolarından bir seçki de sergide yer alıyor.

Ayrıca en büyük YSL fanatiklerinin bile bilmediği bazı gerçekler de ilk defa gün yüzüne çıkıyor sergide. Mesela 1992 Sonbahar/Kış koleksiyonu için 50 görünüm yaratan tasarımcının 1984 Sonbahar/Kış'ı için bu rakamı 182'ye çıkardığını biliyor muydunuz? Dior ve Chanel modaevlerine de emeği geçmiş olan Laurent'in en büyük tutkularından biri olan smokinlerinin sayısının 236 olmasına ve cilt hassasiyetinden dolayı hepsinin ipek olmasına ne dersiniz?

Çalışmalarıyla ve şıklığıyla tam bir cinsiyet devrimi gerçekleştiren Yves Saint Laurent sergisi ağustos ayına kadar devam ediyor. Yolu Paris'e düşecek olanlar ajandanıza şimdiden kaydedin.

Foto Galeri için tıklayın

ETİKETLER: YVES SAİNT LAURENT , CATHERİNE DENEUVE , PETİT PALAİS MUSEUM